לימוד ואימון כלב חירש
03-5403368

מידע

כתבות

לימוד ואימון כלב חירש

מאת: אור ג'נח, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

לימוד ואימון כלב חירש דורש קצת יותר מחשבה ותכנון מאשר לימוד ואימון כלב שומע, אך העקרונות זהים. משתמשים בשפה שונה במקצת לתקשורת. כלבים שומעים לומדים פקודות על ידי שמיעת מילים ספציפיות שחוזרות על עצמן וקשורות לפעולות ספציפיות, הם לא יודעים את השפה המילולית שלנו, אבל הם לומדים את צלילי המילים.


יש ללמד כלבים חירשים אותות חזותיים ספציפיים שאנו רוצים שהם יקשרו לפעולות ספציפיות ולא לאותות מילוליים. ראוי לציין כי כלבים בעלי ציות מתקדם, כמו כלבי עבודה וצייד, עושים את כל עבודתם בתגובה לאותות ידיים ויציבת הגוף.

 


אילו סימני ידיים צריך לדעת?
אין סימני ידיים מוגדרים ללימוד ואימון כלב חירש. זה אומר שאין סימני יד שגויים. המפתח הוא לבחור כמה ובהם להשתמש בצורה עקבית. יש אנשים שמשתמשים בסימני שפת הסימנים האמריקאית (ASL), אחרים עשויים לשנות את הסימנים הללו לשימוש ביד אחת כך שניתן יהיה להחזיק את הרצועה של הכלב ביד השנייה. לבסוף, חלק מהאנשים פשוט ממציאים את הסימנים שהם משתמשים בהם (לעיתים קרובות עם קצת עזרה ממילון ASL).

 


לא משנה באילו סימנים בחרת להשתמש, הקפידי ללמד אותם למשפחה ולחברים כדי שכולם יוכלו לתקשר עם הכלב החירש שלך.
איך אומרים לכלב החירש שלי שהוא כלב טוב כשהוא עושה את הדבר הנכון? אימון יעיל תלוי בתגמול ההתנהגות שאנו רוצים לחזור עליה. אחד המרכיבים העיקריים הוא למצוא פרס בעל משמעות לכלב. לרוב הכלבים יש מוטיבציה למזון, ולכן אימון עם פינוקים בדרך כלל עובד היטב. עבור כלבים מסוימים, ייתכן שתצטרכי להשתמש בצעצוע אהוב כפרס במקום זאת.

 


אם את משתמשת באוכל כפרס במהלך האימון, הנה כמה דברים שכדאי לזכור:


• כדי להימנע מהוספת קלוריות לכלב, בזמני אימון השתמשי בחלק מהאוכל של כמות המזון היומית.
• אם את רוצה להשתמש בחטיפים לפינוקי אילוף בנוסף למזון הרגיל של הכלב שלך, צמצמי מעט את מנות המזון היומיות שלו.
• פינוקים קטנים הם הטובים ביותר לפינוקי אימון. את רוצה להיות מסוגלת לתגמל התנהגות נכונה במהירות ואז להמשיך הלאה, אז בחרי פינוק מהיר לאכילה.
• אל תאלפי את הכלב שלך על בטן מלאה. מעט רעב מספק יתרון של מוטיבציה בתהליך הלמידה.
• ככל שהכלב החירש שלך הופך בטוח יותר במה שהוא יודע, תשלבי פינוקי מזון עם סימן ידיים כלשהו שאת מתכוונת להשתמש בו עבור "כלב טוב". תגמולי מזון לסירוגין מחזקים מאוד, וטכניקה זו מאפשרת לך לשמור את התגמולים המיוחדים כאשר הכלב שלך באמת מבין את זה נכון.
• להיות סבלנית. כל כלב הוא שונה, וכל כלב לומד בקצב שלו.
• צמצום הסחות דעת יעזור להקל על הלמידה ולאפשר לך להשתחרר יותר ויותר לסביבות עמוסות יותר.
• לעולם אל תאפשרי לכלב חירש להיות ללא רצועה בשטח פתוח ובלתי מגודר. כלבים חירשים נוטים להיבהל בקלות, לאבד ריכוז ולהיות חשופים להסחות דעת. את יכולה להשתמש ברצועת אימון ארוכה עבור פקודות במרחק גדול יותר.

 


האם אני יכולה ללמד ולאלף את הכלב שלי שהתחרש עקב הגיל?
זה מיתוס שאי אפשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים. כל כלב (כולל כלבים שומעים) יכול ללמוד סימני ידיים. כלבים מבוגרים יכולים ללמוד דברים חדשים, כולל איך לצפות לסימני ידיים. עקרונות האילוף זהים לכלב שנולד חירש.

 


לסיכום-השקיעי את הזמן, האנרגיה והסבלנות כדי לאמן את הכלב החירש שלך, והתגמול יהיה עצום!

 


למידע ופרטים נוספים מוזמנים.ות ליצור קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה.
03-5403368