לימודי וטרינריה בישראל
03-5403368

מידע

כתבות

לימודי וטרינריה בישראל

מאת: ד"ר ערן גרין - וטרינר

לימודי וטרינריה בישראל נערכים בבית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט, הממוקם בפקולטה לחקלאות שברחובות, שהינה אחת מהפקולטות של האוניברסיטה העברית בירושלים. בית הספר הוקם בשנת 1985 והינו המוסד היחיד במדינת ישראל המכשיר סטודנטים לקבלת תואר דוקטור לרפואה וטרינרית  (D.V.M)

 

מסלול הלימודים הינו מסלול ארוך ומייגע, הנמשך כמעט שמונה (!) שנים, ובסופו מקבלים הסטודנטים תואר דוקטור לרפואה וטרינרית.

 

מסלול הלימודים מתחלק לשני חלקים עיקריים:
תואר ראשון, שהינו תנאי הכרחי על מנת להתקבל לבית הספר לוטרינריה, ולימודי הוטרינריה עצמם. חשוב לציין, כי בשונה מלימודי רפואה הומאנית בישראל, הרי ששני החלקים נפרדים זה מזה. עמידה בתנאי התואר הראשון אינה מבטיחה קבלה לבית הספר לוטרינריה...

    תואר ראשון:
    על מנת להתקבל לבית הספר יש צורך בתואר ראשון באחד מהתחומים: חקלאות, רפואה, רפואת שיניים, מדעי הרפואה הבסיסיים, מדעי המעבדה הרפואית, רוקחות, ביוטכנולוגיה, פסיכוביולוגיה, מדעי הטבע. התואר צריך להינתן ע"י מוסד אקדמי מוכר. יש צורך בציון ממוצע של 85 לפחות.
    דרישות סף נוספות הנדרשות על מנת להתקבל לבית הספר:

  • בחינה פסיכומטרית בציון 600 לפחות.
  • "פטור" באנגלית.
  • "פטור" בעברית.
  • אזרחות ישראלית.
  • נסיון מעשי - כל המועמדים לביה"ס לרפואה וטרינרית חייבים להוכיח ניסיון מעשי בעבודה עם בעלי חיים. ניסיון זה חייב לכלול לפחות חודש של עבודה עם חיות מחמד, סוסים וחיות משק.

 

לימודי וטרינריה:
מסלול הלימודים נמשך 4 שנים (לאחר התואר הראשון). מדי שנה נפתחת כיתה בת 45-55 סטודנטים 'ברי מזל' שעמדו בדרישות הגבוהות והתקבלו לבית הספר.
שלוש השנים הראשונות הינן תיאורטיות בעיקרן: הלימודים מתקיימים בקמפוס הפקולטה לחקלאות ברחובות, ובמהלכן לומד הסטודנט את המקצועות הקדם קליניים והקליניים. שיטת ההוראה בשנים אלה הינה בצורה של הרצאות, המועברות בצורה פרונטאלית (ישיבה בכיתה...) וכן מעבדות ותרגילים. השנתיים הראשונות עוסקות בעיקר בלימודי יסוד, אנטומיה ולימודים קדם קליניים, ואילו השנה השלישית מוקדשת ללימודים קליניים והכנה לפעילות רפואית מעשי.


שנת הלימודים האחרונה (הידועה בכינויה 'שנה ד') נלמדת בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בקמפוס הקריה החקלאית בראשון לציון ומוקדשת לעבודה מעשית במקצועות הרפואה הווטרינרית השונים. שנה זו הינה שנה "ארוכה" (ואינטנסיבית!) בת 12 חודשים. מורכבת מבלוקים (סבבים/ רוטציות) במחלקות השונות של ביה"ח, וכן מהצטרפות לרופאי משק ובריאות הציבור ברחבי הארץ.
השנה המעשית דורשת את מלוא זמנו של הסטודנט, והיא כוללת תורנויות וכוננויות בלילה, בסופי שבוע ובחגים. למרות האינטנסיביות שלה, נחשבת לשנת הלימודים המעניינת, הממצה והחווייתית ביותר מבין כל מסלול הלימודים.

 

בסיומה של שנה ד' נדרשים הסטודנטים להגיש עבודת גמר ולעמוד בבחינות לקראת קבלת התואר דוקטור לרפואה וטרינרית (DVM).

עם השלמת כל מטלות התואר, זכאים בוגרי ביה"ס לקבל רישיון לעסוק ברפואה וטרינרית במדינת ישראל ממנהל השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות. הם משתלבים במגוון רחב של מקצועות הרפואה הווטרינרית הקלינית, במחקר הווטרינרי ובמחקר הרפואי והביולוגי בארץ ובעולם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון