לימודי ווטרינריה בליברפול, אנגליה
03-5403368

מידע

כתבות

לימודי ווטרינריה בליברפול, אנגליה

מאת: דקלה ארד, סטודנטית שנה ג' ללימודי תואר בוגר ((BVSc, MRCVS לווטרינריה באוניברסיטת ליברפול

 

בבריטניה יש כ 8 מוסדות- ללימודי ווטרינריה: ביניהן לונדון (The Royal Veterinary College), קיימברידג' (University of Cambridge), אדינבורו [The Royal (Dick) School of Veterinary Studies] וליברפול (University of Liverpool). דרישות הקבלה של כל אוניברסיטה משתנות במקצת, ולכן חשוב לבדוק מהם תנאי הקבלה של כל אחת מהן.

מאחר ואני לומדת באוניברסיטת ליברפול, אפרט לגבי המסלול הנהוג באוניברסיטה זו, לצורך קבלת תואר בוגר בווטרינריה .

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

מסלול הלימודים בליברפול הינו קצר יחסית למסלול בארץ. הוא נמשך 5 שנים, ובסופו מקבלים תואר בוגר ווטרינריה BVSc, MRCVS (Bachelor of Veterinary Sciences, Member of Royal College of Veterinary Surgeons) הנקרא גם “Veterinary Surgeon”. התואר הזה מקביל לתואר דוקטור לווטרינריה בארץ ובארה "ב ושווה ערך לו.  כדי לעבוד בארץ,  לאחר קבלת התואר, צריך לעבור מבחן רישוי של משרד החקלאות על מנת לקבל רישיון לעסוק ברפואה וטרינרית בישראל.

 

תנאי קבלה לתואר:

כדי להתקבל ללימודי התואר אין דרישה ללימודי תואר ראשון או מבחן פסיכומטרי.     

     ללימודי ווטרינריה בלונדון וקיימברידג' יש צורך במבחן ה BMAT (BioMedical Admissions Test) שאותו אפשר לעשות דרך שגרירות בריטניה בתל אביב.

 

תעודת בגרות:

    שלושה מקצועות הרחבה של 5' יחידות הכוללים ביולוגיה, מקצוע בנושא המדע, ועוד מקצוע שלא בהכרח קשור למדע.  מקצועות כמו: כימיה, מתמטיקה, אנגלית ופיזיקה מאוד מומלצים.
    הציונים המינימלים לא מפורסמים אך ככל שהציונים יותר גבוהים כך הסיכויים להתקבל גדלים. מניסיון אישי הייתי ממליצה על ממוצע מעל 90.

 

ניסיון עבודה:

    מינימום 6 שבועות של עבודה עם בעלי חיים: במשק, סוסים, חיות מחמד ואף חיות בר.
    מאוד מומלץ לעבוד במעבדות,עמותות להצלת בעלי חיים ובגני חיות.
    המועמדים לתואר חייבים לבלות לפחות 4 שבועות בשתי מרפאות וטרינריות שונות. עדיף מרפאה אחת של חיות מחמד ומרפאה לחיות גדולות (בית דגן למשל).
    חשוב להשיג המלצה מכל מקום עבודה לתהליך הקבלה.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

מבחן ידע בשפה האנגלית:

    מבחן הIELTS  עם ציון מינימלי של 7 כללי.
    מבחן ה TOEFL גם מתקבל, עם ציון מינימלי של 600 על הנייר או 250 במחשב.

 

הליך הקבלה לתואר:

את הליך הקבלה לאוניברסיטה משלימים דרך אתר UCAS (http://www.ucas.ac.uk). המועד הסופי להגשת מועמדות לשנת הלימודים הבאה הוא 15 באוקטובר. מועמדים יכולים לבחור עד 4 מוסדות לימוד של ווטרינריה עם הקוד D100.

חשוב להשיג המלצה ממורה, מרצה, מנהל עבודה או ווטרינר המכיר אתכם אישית.

 

בנוסף, צריך לכתוב מכתב אישי שבו אתם מסבירים מדוע אתם רוצים ללמוד ווטרינריה ולכתוב את קורות החיים שלכם. במכתב זה חשוב להיות מקוריים וכנים, והכי חשוב לפרגן לעצמכם.

 

לקויות למידה:

אוניברסיטת ליברפול מכירה בלקויות למידה ומתאימה את המבחנים עם תוספות זמן והתחשבות בקושי של התלמיד. כדי לקבל הקלות ישנה אפשרות לתרגם מסמכים לאנגלית המוכיחים את לקות הלמידה או לעשות אבחון דרך האוניברסיטה.

 

לימודי הווטרינריה:

לימודי הווטרינריה באנגליה הינם ברמה גבוהה מאוד ומקבילה ללימודי הרפואה. באנגליה נותנים חשיבות רבה למקצוע הווטרינריה בגלל שיש במדינה מודעות גבוהה לגידול בעלי חיים.  הלימודים עצמם מאוד אינטנסיביים, האנגלית נרכשת והשפה המקצועית נלמדת אבל נדרשת השקעה מתמשכת לאורך זמן. בנוסף, תקופת הבחינות קצרה ואינטנסיבית (במשך כשבועיים יש מספר בחינות בהפרש של יום יומיים בין הבחינות).

התואר נמשך 5 שנים. מספר הסטודנטים לווטרינריה בכיתה הוא 150-100, מתוך כ 1500 מועמדים המנסים להתקבל. בכל שנה יש עד כ 5 סטודנטים בינלאומיים (שאינם בעלי אזרחות בריטית).

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון

 

התואר נחלק לשניים:

שלוש השנים הראשונות מכינות את הסטודנט בלימודי בסיס המספקים כישורים קדם- קליניים. הלימודים בשלוש שנים אלה הנם בליברפול. בשנים הקדם-קליניות שיטת ההוראה היא בעיקר הרצאות ולמידה עצמאית. בנוסף יש גם מעבדות ונתיחות של בעלי חיים שונים. הלימודים כוללים בעיקר לימודי יסוד, אנטומיה ושנה ג' מתרכזת בלימודי פתולוגיה ורווחה.

השנתיים האחרונות מספקות כישורים קליניים והלימודים מתקיימים בפקולטה של ליהרסט (Leahurst)- שלוחה של אוניברסיטת ליברפול. בשנים אלה הלימודים הקליניים כוללים סבבים בבתי חולים לבעלי חיים. אלו שנתיים מאוד תובעניות וכוללות שעות  רבות של עבודה כולל בחופשות.

 

ניסיון עבודה PCEMS / EMS

יש דרישה  לעבודה קדם- קלינית עם בעלי חיים בחופשות שבין שנה א' לשנה ב' (PCEMS: Pre-Clinical Extra Mural Studies). עבודה זו נמשכת מינימום 12 שבועות, כשבסופם יש להכין דוח מפורט על כל חווה ומקום עבודה שהייתם במשך שבועות אלה. בנוסף, קיימת דרישה לעבודה קלינית(EMS- Extra Mural Studies)  בחופשות בין הלימודים של שנה ג' והשנה האחרונה לתואר, של מינימום 26 שבועות.

 

שנת מחקר

סטודנטים המעוניינים במחקר יכולים להוסיף שנת מחקר למסלול הלימודים וכך מסיימים את התואר לאחר 6 שנים.

כיום, מאוד נפוץ לאחר סיום הלימודים וקבלת תואר בוגר BVSc, MRCVS, לעשות התמחות של שנתיים בשביל להתמקצע יותר בתחום מסוים.

סטודנטים לאחר קבלת התואר יצטרכו לעבור את מבחן הרישוי של משרד החקלאות כדי לקבל הסמכה לעסוק בווטרינריה בארץ.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון