לזכרו של ד"ר יחיאל מני ז"ל - סיפור חיו
03-5403368

מידע

כתבות

לזכרו של ד"ר יחיאל מני ז"ל - סיפור חייו

דר' יחיאל מני נולד בשנת 1937 בתל אביב, הבכור בין 6 אחים ואחיות במשפחה מסורתית ממוצא תימני.


את שנות ילדותו בילה בצפון הישן של ת"א בבית ששכן מול בית המטבחיים הישן ואשר לימים הפכה קומת 

הקרקע שלו למרפאתו העיקרית.      

 

בתור ילד נהג לבלות רבות בבית המטבחיים בו עבד סבו ושם גמלה בליבו ההחלטה להפוך לרופא חיות ולעזור להן למצוא מזור למחלותיהן.

 

את לימודיו התיכוניים סיים בהצטיינות בביה"ס החקלאי 'מקווה ישראל' בסקטור הדתי.

 

במבצע קדש (1956) עלה הטנק שלו על מוקש והוא היחיד מאנשי הצוות ששרד. לאחר שהחלים מפציעתו והשתחרר מצה"ל, החל לעבוד על-מנת לחסוך מספיק כסף כדי לממן את לימודי הוטרינריה בחו"ל (באותה תקופה לא היתה פקולטה לוטרינריה בישראל). הוא עבד בכל עבודה אפשרית – ככוורן (דבוראי), פועל בניין, פועל בנמל ת"א, מדריך חקלאי לבני נוער ועוד.

 

בתום 7 שנים בהן חסך מספיק כסף לכיסוי עלויות הנסיעה לאיטליה, הרישום לאוניברסיטה ולחודשי המחיה הראשונים עלה דר' מני על אוניית צי הסוחר שהפליגה מחיפה לנמל Napoli שבדרום איטליה. את הכסף שחסך שמר בתיק צד אותו נשא על גופו.

 

ברדתו מהאונייה בנמל Napoli כוייס דר' מני וכל כספו נגנב ממנו. הוא נותר על הרציף ללא הכסף אותו חסך בעמל רב במשך כ – 7 שנים. לא היה ביכולתו אפילו להגיע מ – Napoli ל – Pisa שם היה עתיד להתחיל את לימודיו.

 

קברניט אוניית צי הסוחר, אשר במקרה היה גם הוא מצפון ת"א והכירו מהשכונה, הלווה לו את הסכום הדרוש לנסיעה וכך הגיע דר' מני ל – Pisa, עבר בהצלחה את מבחני הכניסה לאוניברסיטה ואת מבחני השפה הדרושים והחל את לימודי הוטרינריה.

 

היות והפרוטה לא היתה מצויה בכיסו למד דר' מני בימים ועבד בלילות על-מנת לקיים את עצמו ולהמשיך לשלם את שכר הלימוד שלו.

 

את לימודי הוטרינריה סיים דר' מני כמצטיין דיקן וכל הפרופסורים של מגמת הוטרינריה חתמו כאחד על המלצה כי דר' מני יכול להתחיל לעסוק במקצוע הוטרינריה באופן מיידי ללא הצורך הקבוע בחוק לעבור שנתיים של התמחות. בתום לימודיו פתח דר' מני בעיר Firenze  מרפאה וטרינרית אשר פעלה במשך שנתיים.

 

געגועיו לישראל גרמו לדר' מני לחזור ארצה בשנת 1970.

 

הוא פתח מרפאה וטרינרית בקומת הקרקע של בית הוריו, ברח' יהושע בן-נון 85, ת"א ובמקביל החל לעבוד ב'מועצה לענף הלול' כרופא וטרינר האחראי על משחטות עופות. ב'מועצה לענף הלול' התקדם עד לתפקיד של רופא מרחבי האחראי על כל משחטות העופות ומפעלי הבשר באיזור המרכז והדרום.

 

במקביל, בשירות המילואים בצה"ל עבר קורס קציני רפואה וגם שם התקדם עד לתפקיד הוטרינר הראשי של צה"ל.

 

מרפאתו בת"א המשיכה לשגשג והוא פתח מרפאה נוספת בביתו שברמת השרון, בתחילה כמרפאה לשעת חירום ואח"כ כמרפאה הפועלת בימים/שעות בהם המרפאה בת"א היתה סגורה.

 

דר' מני הקדיש את חייו לטיפול בבעלי חיים מכל הסוגים והמינים. הוא עשה זאת באהבה, במסירות ובתחושת שליחות, לעיתים אף ללא תמורה. לקוחותיו, אשר מצאו אצלו אוזן קשבת לכל בעיותהם, הפכו תכופות גם לחבריו ונהגו להתייעץ עמו בעניינים רפואיים ואחרים היות וסמכו על הידע הנרחב שלו, נסיונו וחכמת חייו.

 

דר' מני השאיר אחריו אישה, שני בנים ו – 3 נכדים.

 

יהי זכרו ברוך