להבין את שפתם של החתולים דרך העיניים שלהם
03-5403368

מידע

כתבות

להבין את שפתם של החתולים דרך העיניים שלהם

מאת: מאיה זיידנר, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

לרוב, אנו מבינים כלבים, בעיקר כיוון שקל להבינם. יש להם פנים מלאי הבעה ושפת גוף אשר די קלה לפיענוח נכון. לעומתם, חתולים ידועים בהבעת רגשות מעוממים ומטושטשים.

 

אך יחד עם זאת, גדלה האמונה כי חתולים הם בעלי הבעה רבה - בדומה לכלבים. נראה כי אנו פשוט איננו מבינים אותם או לא מצליחים לראות את אשר הם מנסים לתקשר אלינו.

 

אצל חתולים, יללות וקשקושי זנב אומרים... ובכן, המון דברים. עם כל גרגור, יללה או אפילו מצמוץ, חתולים אומרים "שלום", "בוא נתכרבל" או "עזוב אותי".

 

עבור המספר הגדל של בעלי חתולים אשר מעוניינים להתחבר עם החתול הלעיתים מרוחק שלהם, מומחים אומרים כי כדאי ויש מה להרוויח מניסיונות הקשרות אלו. חתולים מאוד עצמאיים, ועל כן, לעיתים קרובות איננו מבינים את אשר התכוונו לומר לנו. להלן מספר נקודות אשר מטרתן להסיר חלק מהמסתוריות מאחורי "דיבור" מסוים של החתול - המתמקדות בעיניים - ויעזרו לכם לפענח נכון את שהחתול מנסה לומר.

 

עיני החתול

 

חתולים מדברים עם העיניים. כיוון ההתבוננות של החתול יצביע עבורכם על האובייקט אליו תשומת ליבו מוסתת. אך קיימות התבוננויות שונות. חלקן אינטנסיביות ומפוקסות, ואחרות אקראיות. כאשר החתול מסתכל עלינו בלי למצמץ, האם רוצה מאיתנו משהו או שהוא כועס? שתי ההשערות יכולות להיות נכונות. למרות שמבט נוקב וגוף נוקשה יכולים להצביע על עוינות, אותו מבט יכול להעיד על בקשה לליטוף או תשומת לב בחתול שהוא רגוע ומגרגר.

 

ניתן להחליט על כוונתו של החתול על ידי מיקום העפעפיים וגודל האישונים שלו. המסרים משתנים בין מעודנים יותר עד לברורים ומלאי עוצמה. חתול אינו צריך להשמע כדי להעביר את המסר שלו לאחרים, אם כי את כוונתו לרוב מחזק במסרים דרך הזנב, מיקום האוזניים ושיער סומר.

 

עוררות

 

כל הופעה של רגש חזק – פחד, עצבנות, התרגשות, הנאה – יכולים לגרום לשינוי פתאומי המופיע כהרחבה באישון החתול. ייתכן כי תבחינו באישון החתול משתנה גם בעת הגשת צלחת מלאה בטונה, למשל, או כאשר משחק עם משחק האהוב עליו במיוחד. במקרים אחרים, שינוי זה יכול להיגרם גם כאשר החתול יופתע במפגש עם חתול חדש.

 

אמון

 

חתולים פוקחים את עיניהם לרווחה כאשר הם ערניים. פתיחת עיניהם באופן כזה המתיר אפשרות לפציעתם, מעיד על אמון רב. למשל, חתולים אשר מחככים את ראשם כנגד הלחי שלכם, או עושים כך עם כלב, יעיד על אמון, ביטחון ואולי אפילו אהבה.

 

דומיננטיות

 

עיני חתול המביטות ללא מצמוץ ממרחק יכולות להיות סימן לשליטה, דומיננטיות או אגרסיביות. בעלי חתולים לעיתים לא מזהים התנהגות מתונה זו, בה בבתים מרובי חתולים החתולים משתמשים בכדי לשלוט בגישה למקומות מסויימים. בעזרת המבט הקבוע וללא מצמוצים, חתול יכול להזהיר חתולים אחרים שלא להתקרב למעבר אשר "בבעלותו" (בדרך כלל המעבר יוביל למזון, לארגז החול או למקום טריטוריאלי חשוב אחר).

 

אגרסיביות

 

אישונים מורחבים מעידים על רגש חזק, פחד או אגרסיביות. כיווץ העין שומר עליה מפני פציעות פוטנציאליות מפני ציפורניים של תוקף. יש להימנע מנעילת מבט עם עיניים של חתול שאיננו מכירים - ייתכן שאם תעשו כן תעודדו אותו לתקוף.

 

נשיקת חתול

 

חתול רגוע ובוטח יהיה בעל עיניים שמוטות ועפעפיים "ישנוניים". נסו לשלוח "נשיקת חתול" לחתול מרחוק – פגשו את מבטו הישנון עם מבט רגוע משלכם ובצעו מצמוץ אחד איטי. אם תקבלו מצמוץ בחזרה, הוענקה לכם חיבה מכובדת ביותר!לשאלות נוספות ותיאום תור, ניתן לפנות למרפאתנו במספר 03-5403368, מרכז וטרינרי רמת השרון.