לב שבור: סיכון לבעיות לב בכלבים וחתולים שאוכלים מזונות "בוטיק", מרכיבים "אקזוטים", ומזון ללא דגנים.
03-5403368

מידע

כתבות

לב שבור: סיכון לבעיות לב בכלבים וחתולים שאוכלים מזונות "בוטיק", מרכיבים "אקזוטים", ומזון ללא דגנים.

מאת ד"ר ניר אוחנה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

אוכל ללא דגנים. כדאי? לא כדאי?  ומה הקשר שלו למחלות לב בכלבים וחתולים?

 

בעולם הוטרינריה, אנחנו עדים לטרנדים חולפים בכל מה שקשור לדיאטה של כלבים וחתולים. אוכל מסחרי, בישול בייתי, BARF, דיאטה "נעה" (Raw Diet), אוכל ללא דגנים וכו.

 

תעשיית המזון של חיות המחמד היא תחרותית,כאשר עוד ועוד חברות חדשות מצטרפות לשוק מדי שנה.
שיווק הוא כלי רב עוצמה למכירת מזון לחיות מחמד, ולרוב הפרסום אינו נתמך על ידי מדעי התזונה כלל. בפרט, מדובר על דיאטות ללא דגנים ומרכיבים אקזוטיים כגון: קנגורו, עדשים, ברווז, אפונה, שעועית, תאו, טפיוקה, סלמון, כבש, שעורה, ביזון, בשר צבי, וחומוס. כמו כן, סוגי שונים של אוכל טבעוני, דיאטה מזון נא (RAW DIET), ומזון ביתי.

 

אז איך זה קשור לדיאטה?
לאחר החקירה של הFDA נמצא כי נמצא קשר בין התחלואה במחלת הלב לבין כלבים שאכלו מזונות "בוטיק", ללא דגנים, או עם מרכיבים אקזוטיים. אצל רוב הכלבים היו רמות נמוכות של טאורין ומחלת הלב השתפרה ואף נעלמה כאשר הוסיפו טאורין למזון. למרות זאת, מומחים וטרינרים לא בטוחים כי רק רמות נמוכות של טאורין משוייכות למחלות לב, מכיוון שבחלק מהמקרים, רמות טאורין במזון היו תקינות.

 

מחלת שרירי הלב, מה היא?
מחלת שריר הלב או DCM מתרחשת כאשר חתולים אוכלים מזון בו חסר חומצת אמינו בסוג טאורין.  DCM היא מחלה חמורה של שריר הלב גורם ללב לתפקד בצורה חלשה יותר, ובכך הוא מתחיל לגדול כדי לפצות על התפקוד החלש.  DCM יכול לגרום להפרעות קצב, אי ספיקת לב (הצטברות של נוזלים בריאות או בבטן), או מוות פתאומי.  אצל כלבים, זה בדרך כלל מתרחש בגזעים גדולים וענקים, כגון: דוברמן, בוקסר, סטר אירי, דן ענק ועוד. בגזעים אלה יש מרכיב גנטי אשר גורם למחלה.   לאחרונה, מספר קרדיולוגים וטרינריים דיווחו על מקרים רבים יותר של DCM אצל כלבים -גם בגזעים הטיפוסיים והן בגזעים קטנים, כגון שנאוצרים זעירים או בולדוגים צרפתיים. לאחר מחקר, הם הבחינו כי כלבים אלה אכלו מזונות "בוטיק", ללא דגנים או/ו עם מרכיבים אקזוטיים כגון: קנגורו, עדשים, ברווז, אפונה, שעועית, תאו, טפיוקה, סלמון, כבש, שעורה, ביזון, בשר צבי, וחומוס. כמו כן, סוגי שונים של אוכל טבעוני, דיאטה מזון נא (RAW DIET), ומזון ביתי. 

 

מרכז המזון והתרופות של ארה ב (FDA) חקר את הנושא, ופירסם רשימה של מזונות בעייתים אותם
ניתן למצוא את בלינק זה:  מזונות משוייכים לבעיות לב


אז איך לבחור את המזון של הכלב שלי?
ניתן לקרוא כתבה בנושא באתר שלנו:
בחירה נכונה של מזון לחיית המחמד שלנו