כתמי דמעות בכלבים ואיך מטפלים בהן
03-5403368

מידע

כתבות

כתמי דמעות בכלבים ואיך מטפלים בהן

מכירים את הפסים החומים, העקשנים והמעצבנים האלו שיורדים מזוויות העיניים של הכלב? אלו הם כתמי דמעות, והם לא מטרידים רק אתכם. השאלה "מה זה הכתמים האלה?" זוהי אחת השאלות הנפוצות ביותר שנשמעות מפי לקוחות הבאים למרפאתנו. בכתבה זו, תוכלו למצוא עוד מידע על תופעה נפוצה זו, ועל הדרכים השונות בהן ניתן לטפל בה.

 

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית בכירה במרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה

 

אז מה היא הכתמת דמעות בכלבים ולמה זה קורה?


הכתמת דמעות מתבטאת בשינוי בצבע השערות בקרבת קצה העין של הכלב. מכיוון שהכתם לרוב יהיה כהה, בדרך כלל נוכל להבחין בבעיה יותר אצל כלבים לבנים ובהירים. כמו כן, התופעה (ברוב המקרים) היא נורמלית לחלוטין ואיננה סיבה לדאגה. זכרו - במידה ויש כתמי דמעות ואין לכך סיבה רפואית- איך כל צורך בטיפול!


בעיות רפואיות העלולות לגרום לדימוע יתר הן: גוף זר בעין, שריטה בקרנית וצמיחה הפוכה של שיער לתוך העיניים (אשר גורם לגירוי). אם הבחנתם בדימוע בלתי רגיל אצל כלבכם, אנא צרו קשר עם מרפאתנו וקבעו תור לבדיקה.

 

מוצרים למניעת כתמי דמעות  - מה הסכנות ומדוע אנו צריכים ייעוץ ווטרינרי?


מוצרים ייעודיים לטיפול בכתמי דמעות מכילים ככלל כמות מסוימת של אנטיביוטיקה. לצערנו, ברוב המקרים הדבר אינו מצויין על תוויות המוצר ואנו למעשה נותנים טיפול אנטיביוטי בלתי מבוקר, העלול לגרום לנזקים.

מכיוון שכמעט בכל המקרים מדובר בבעיה קוסמטית בלבד, מומלץ כדרך קבע לנקות את אזור העיניים של הכלב עם מעט צמר גפן ומים רתוחים (ולתת למים להתקרר מעט לפני שמנקים). בדרך זו אולי לא ננקה ב-100% את הכתמים, אך זוהי שיטה עדיפה על סיכון בריאותו של הכלב.

 

סימנים המעידים על בעיות עיניים הדורשות התערבות


לעיתים, כתמי דמעות הם סימפטום או ביטוי של בעיות עיניים אחרות, אשר עלולות להיות רציניות מאוד ולגרום לנזקים חמורים. סימנים שיש לשים לב אליהם הדורשים טיפול וטרינרי:


• עיניים סגורות: כאשר נראה שהכלב אינו יכול או אינו רוצה לפתוח את העין (כלל או עד הסוף)


• מצמוץ תכוף ורגישות לאור


• שפשוף וגירודים באזור העיניים – כאשר הכלב משתמש ברגליו כדי לשפשף את עיניו. במקרה זה יש להגיע  בדחיפות אצל הווטרינר, כיוון שפעולה זו יכולה לגרום נזק לקרנית


• הפרשות מרובות מהעיניים – מעט הפרשות ביום -יום היא תופעה נורמלית, אך אם אתם שמים לב להפרשות מוגברות, צרו קשר מיד עם הווטרינר.


• יובש בעין


• גירוי ואדמומיות, או כל שינוי בצבע העין


• אישונים שאינם שווים בגודלם


• "צ'רי איי" (Cherry Eye) – כאשר מופיעה בליטה אדומה ובשרנית בקצה העין הפנימית

 

 

טיפים לשמירה על עיניים נקיות ובריאות


ראשית, מומלץ לשים לב מידי יום לעיניים של כלבכם ולוודא שהן נקיות, לבנות ובהירות. אם לכלב ישנה נטייה להצמיח שיער הנכנס לעיניו ומגרה אותן, דאגו לספר אותו באופן קבוע. שיער הנמצא במגע עם העין הוא מקור לחיידקים אשר גורם גם לגירוי וכאב.


טיפ חשוב נוסף, לאלו מבינכם הנוסעים עם כלבכם במכונית – יש להיזהר ממצבים בהם הכלב מוציא את ראשו מהרכב בזמן הנסיעה. רוח ומהירות הנסיעה עלולות לגרום לייבוש העין, וישנו גם סיכון של כניסת גופים זרים.

 

מכיוון שנזקי עיניים עלולים להתדרדר במהירות ולגרום לנזקים בלתי הפיכים, אני ממליצים בחום להגיע לבדיקה ווטרינרית במרפאה בכל מקרה של דלקת עיניים, או אפילו רק חשד לבעיה כלשהיא. הווטרינר יוכל לבדוק ולהעריך את מצב הכלב ולתת מענה מהיר ונכון בכדי למנוע סיבוכים עתידיים.

 

בכל שאלה ותהיה, אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז הווטרינרי רמת השרון והרצליה

 

03-5403368