כל מה שאתם , בעלי חיות המחמד , צריכים לדעת על תולעים עגולות ותולעי קרס.
03-5403368

מידע

כתבות

כל מה שאתם , בעלי חיות המחמד , צריכים לדעת על תולעים עגולות ותולעי קרס.

מאת: מיכל ליבסון, טכנאית וטרינרית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה


תולעים המדביקות חיות מחמד עלולות להדביק גם בני אדם

מה הן תולעים עגולות ותולעי קרס?

יתכן וכבר שמעתם שתולעים לעיתים קרובות מדביקות גורי כלבים וחתולים, כמו גם כלבים וחתולים בוגרים. סוגי התולעת הנפוצים ביותר הם תולעים עגולות ותולעי קרס. הן חיות וגדלות במעי חיית המחמד שלכם. תולעים עגולות ותולעי קרס מתפתחות מביצים לתולעים צעירות. התולעים הצעירות מתפתחות ומגיעות להיות תולעים בוגרות.
רב חיות המחמד לא מראות סימנים שנדבקו בתולעים, אך יש שכן יראו סימנים כגון הקאה, הפסקת אכילה, או איבוד משקל. הדבקה חמורה עלולה להביא למוות בגורי כלבים וחתולים צעירים מאוד.


איך חיות מחמד נדבקות בתולעים?

כלבים וחתולים מכל הגילאים עשויים להידבק בתולעים, אך הם הכי פגיעים כאשר הם גורים צעירים. למעשה, לגורים בני שבועיים – שלושה עלולה להיות כמות גדולה של תולעים. הסיבה לכך היא שהתולעים האלו מועברות מהאימא לגורים לפני שהם נולדים. לפעמים התולעים מועברות זמן קצר אחרי ההמלטה דרך החלב שהם יונקים מהאם. כלבים וחתולים הנגועים בתולעים ידביקו את אזור מחייתם על ידי העברת הביצים ותולעים צעירות בצואה. כלב או חתול עלולים להדבק בתולעים אם הם אוכלים צואה המכילה את הביצים או התולעים הצעירות בתוכה.


האם תולעים עגולות ותולעי קרס עלולות להדביק בני אדם?

התשובה היא כן. התולעים הללו, כמו הדבקות אחרות שבני אדם עלולים לקבל מבעלי חיים, נקראות מחלות זואונטיות (מחלה מידבקת אשר מועברת בין מינים למשל וירוס, חיידק, טפיל מבעלי חיים אחרים).  על ידי למידה על דרכי ההדבקה של התולעים הללו תוכלו למנוע מחיית המחמד שלכם להידבק ולהעביר אותן אליכם.


איך התולעים הללו מדביקות בני אדם?

כלבים וחתולים הנושאים את התולעים מעבירים אותן בצואה שלהם. כיוון שבעלי חיים עושים צואה במקומות שונים ומרובים, הביצים והתולעים הצעירות עלולות להדביק אזורים נרחבים במהירות. הביצים והתולעים יכולות לשרוד במשך שבועות ואפילו שנים באזורים כמו פארקים, גני שעשועים וחצרות בתים.
הדבקה של תולעת עגולה מתבצעת כאשר חיית המחמד מכניסה לפה צואה של חיה אחרת הנגועה בה, אם באכילת דשא שהייתה עליו צואה נגועה, חול או אדמה ובולעים אותה.
הדבקה של תולעי קרס קורת כשהצורה הצעירה של התולעת חודרת מתחת לעור. הדבקה זו באנשים קורת כאשר יושבים או הולכים יחפים על אדמה או חול נגועים.  ילדים יותר פגיעים להדבקה מאשר מבוגרים מכיוון שהם משחקים בחול, ועלולים להכניס חפצים מלוכלכים לפה.


איך תולעי קרס פוגעות באנשים?

תולעי קרס צעירות לרב נודדות בתוך העור וגורמות לדלקות אדמומיות וגרד בעור הנגוע. מצב זה נקרא הדבקה עורית של התולעת הצעירה. סוג אחד של תולעי קרס עשוי לעשות את דרכו לתוך רקמות עמוקות יותר, ולגרום לנזק חמור יותר למעיים ולאברים אחרים כאשר אנשים הולכים יחפים על חול או אדמה נגועים.

איך אפשר להגן על חיות המחמד והמשפחה מהדבקה בתולעים?

קחו את גורי הכלבים והחתולים שלכם לקבל תרופה נגד תולעים אצל הווטרינר בגיל צעיר. גורי כלבים וחתולים יהיו צריכים לקבל טיפול נגד תולעים יותר מפעם אחת. שאלו את הווטרינר לגבי מספר הפעמים שצריך לטפל נגד תולעים.

הגנו על החתולים והכלבים שלכם מפרעושים וקרציות. יש תולעים הבאות כתוצאה מפרעושים ולכן חשוב מאוד לתת תכשיר המונע אותם באופן קבוע. התכשיר המומלץ ביותר על ידי וטרינרים בעולם הוא הברווקטו. הוא מגיע בצורות של כדור ואמפולות ומונע הדבקה של פרעושים וקרציות עד כשלושה חודשים. לכלבים ניתן לתת גם כדור או אמפולה, לחתולים נותנים רק אמפולה. ישנם עוד תכשירים נגד טפילים אלו אך כדאי קודם כל להתייעץ עם ווטרינר לפני שנותנים כל תכשיר שהוא גם את הברווקטו.  הברווקטו חייב להינתן אך ורק על ידי וטרינר או במרשם חתום על ידי וטרינר כיוון שהוא נחשב לתרופה וטרינרית ומחולק לפי משקלים.  לגורי כלבים וחתולים (תלוי בגילם) שמים תכשירים אחרים יותר בטוחים לגילם.

שטפו ידיים ודאגו גם שילדכם ישטפו ידיים לאחר משחק עם חיית המחמד, בעיקר לפני שאוכלים.
שמרו על הכלבים שלכם מאכילת זבל וצואה של בעלי חיים אחרים בחוץ. וודאו כי בגינתכם הפרטית אין צואה על הדשא.

כיצד תולעים עגולות מזיקות לבני אדם?

תולעים עגולות נכנסות לגוף כאשר הן בשלב הביצה שמהר מאוד מתפתח לשלב תולעת צעירה. התולעים הצעירות האלו נודדות לכבד, ריאות, ואיברים אחרים. ברב המקרים התולעים הללו לא גורמות לסימפטומים או לנזק ברור. לעומת זאת, במקרים מסוימים הן יכולות ליצור נזק לרקמה. לעיתים הן אף משפיעות על העצבים או עלולות גם להגיע לעיניים. במקרים נדירים עשויות אפילו לגרום לנזק בעצב העין וגם עיוורון.

 

לעוד שאלות ניתן לפנות אלינו,
מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה
בטלפון 03-5403368