כלב או חתול , זאת השאלה.
03-5403368

מידע

כתבות

כלב או חתול , זאת השאלה.

מאת גל לוי, אסיסטנטית. בוגרת תואר במדעי הים והסביבה ותואר בקיימות וממשל.


חתול וכלב באותו בית זה לא בהכרח סימן לסוף העולם. שני המינים הללו יכולים למעשה להסתדר די טוב למרות ההבדלים המשמעותיים ביניהם. אבל איך ההבדלים האלה עשויים להשפיע על מערכת היחסים שלכם עם חיית המחמד שלכם או על ההחלטה שלכם לאמץ בן לוויה אם אתם יכול לבחור רק אחד. הנה כמה סקופים על דילמת החתול מול הכלב כדי לעזור לך לענות על השאלה, "איזו חיית המחמד הכי מתאימה עבורי?"


כלבים חיים בלהקה Pack
בטבע, כלבים יוצרים להקות שבהן כל חבר משתף פעולה כדי למצוא מזון ולספק הגנה . ללהקה יש בדרך כלל "אלפא" שהכלבים האחרים רואים בו כמנהיג הלהקה. גורי כלבים הנמצאים בבית מראים עדויות לאינסטינקט הלהקה הזה שבדרך כלל גורם להם להיות חברתיים, ידידותיים ומאוד שמחים להשתייך למשפחה או אפילו לאדם בודד שיכול לספק לו מזון ומנהיגות. כלבים הולכים אינסטינקטיבית לכל מקום שהלהקה שלהם הולכת, מה שגורם להם לקבל בקלות רבה יותר חוויות, כגון נסיעות או מעבר דירה. מנטליות הלהקה הזו גם מקשה מאוד על הכלבים להישאר לבד, במיוחד לפרקי זמן ארוכים. כלבים משתוקקים לקרבה ותשומת לב. הבאת כלב עשויה להיות דומה לגידול ילד מבחינת ההשקעה ותשומת הלב שנדרשת מהבעלים.

 

חתולים הם ציידים אינדיבידואליים
לעומת כלבים, (למעט אריות), רוב החתולים בטבע הם ציידים ליליים בודדים. חתולים מסוגלים לקפוץ ולטפס, מה שמסייע להם בציד ומקל על הבריחה מסכנה. הטפרים החדים והנשלפים שלהם מספקים יתרון מובהק בכל הנוגע לתפיסת טרף ולהגן על עצמם מפני טורפים גדולים יותר. בגלל זה, לחתולים אין צורך לעבוד יחד כדי לטפל בעצמם. זה גם הופך אותם לטריטוריאליים.

עבור חתולי בית, האינסטינקטים הללו הופכים אותם להרבה יותר עצמאיים מכלבים. העצמאות הזו עלולה לגרום להם להיראות מרוחקים. לעתים קרובות הם ישנים במהלך היום ואוהבים לשוטט בבית בלילה. חתולים לא רק אוהבים את המרחב שלהם, אף הם עשויים לסמן את הטריטוריה שלהם על ידי ריסוס שתן מחוץ לארגז החול שלהם, (במיוחד אם הם לא עיקור או סירוס). הטריטוריאליות הזו הופכת שינויים גדולים כמו מעבר דירה או פשוט סידור מחדש של הרהיטים למקור ללחץ. בעוד האופי העצמאי של חתול בדרך כלל עוזר להם להתמודד טוב יותר מכלבים עם להישאר לבד, חשוב לזכור שלכל החתול יש אופי אחר. גזעים מסוימים הם חברותיים יותר מאחרים. חתולים מסוגלים לפתח קשרים חזקים במיוחד עם הבעלים שלהם.

כאשר האדם האהוב והקשור ביותר על חתול נעלם, הם עלולים לפתח חרדת נטישה, במיוחד אם הם עוברת מבעלים אחד לאחר. חתולים הם גם יצורים אינטליגנטיים ביותר, ולמרות שיש להם מנטליות של צייד מקודדת ב-DNA שלהם, הם גם יודעים מי מאכיל אותם ומספק להם משחקים, אהבה ותשומת לב. בעוד שחתולים עשויים לא להיות מלאי חיבה כמו כלבים בהתחלה, עם הזמן, חתולים מפתחים חיבה ונקשרים מאוד לבעלים ולאנשים הסובבים אותם בשגרה. חתולים גם נוטים לחיות זמן רב יותר מכלבים, וזה לפעמים שיקול בעת חיפוש אחר בן לוויה פרוותי לכל החיים.

 

אילוף חיות מחמד: חתול מול כלב
כשמדובר באילוף חתול מול כלבים, בדרך כלל קל יותר לאלף כלבים. מנטליות הלהקה של הכלב (ללכת בעקבות ה''אלפא'') הופכת אותו בדרך כלל לצייתן יותר מטבעו. בדרך כלל, אילוף כלבים הוא תהליך של לימוד וחיזוק פקודות שעוזרות לך לתקשר את הרצונות שלך לכלב שלך. כלבים כל כך להוטים לרצות שהם שמחים לענות על הרצונות האלה. עם זאת, כל כלב שונה, ולחלק מהגזעים יש טמפרמנט וכישורי למידה כך שקל יותר לאלף אותם לעומת כלבים אחרים.

ניתן לאלף חתולים, אך לא בצורה יסודית כמו כלבים. זה דורש הרבה סבלנות ותרגול עקבי כדי לעבור את הטבע הרצוני שלהם. עם חתולים, עדיף להתמקד באימון בהקמת גבולות.
כשזה מגיע לאילוף בית, לחתולים יש יתרון על פני כלבים. חתולים משתמשים בארגז החול באופן אינסטינקטיבי. זה עשוי לקחת רק פעם אחת להראות להם איפה הקופסה. אם חתול איטי לתפוס את השימוש בארגז החול או נראה שהוא שוכח מאוחר יותר, זה לעתים סימן לבעיה בריאותית  וכדאי להתייעץ עם הווטרינר שלכם.

כלבים, לעומת זאת, יכולים להיות הרבה יותר קשים לאילוף צרכים, במיוחד גורים. ללמד אותם לעשות צרכים בחוץ או באזור מסוים בבית (על פד או עיתונים) דורש הרבה חזרות וחיזוקים חיוביים.

 

שקלו את גודל הבית
למרות שכלבים יכולים להיות מאושרים לחלוטין לחיות בדירה קטנה, הם עדיין זקוקים לפעילות גופנית בחוץ. אם אתם מנהלים אורח חיים פעיל ויכולים לקחת את הכלב שלכם לטיולים או לתת לו לצאת לחצר האחורית להתרוצץ ולשחק עם כלב יכול להתאים מאוד. עם זאת, אם אתם גר בדירה קטנה חתול יכול להיות בן לוויה מצוין.
חתולים בדרך כלל מקבלים את הפעילות הגופנית שלהם באמצעות משחק (הזדמנות מצוינת לחזק את הקשר בינכם לבין החתול שלכם). בין אם זה התרוצצות אחר משחק או ניתור וטיפוס על ה''עץ חתולים''.  לכן, חתולים בדרך כלל לא צריכים כל כך שטח להסתובב בו. למעשה, בבית גדול אתה עלול לאבד את החתול שלך לזמן מה שכן הם יכולים להיות שחקני מחבואים מצוינים.

 

עלויות
זה נכון שצריך לקחת בחשבון את העלות כאשר בוחרים לאמץ חיית מחמד. כלבים לרוב נוטים להיות יקרים יותר לטיפול מאשר בחתול בין אם זה מזון, צעצועים, שיעורי הדרכה/אילוף, פנסיונים, דוג ווקר וחשבונות הוטרינר. מכיוון שחתולים הם עצמאיים מטבעם, הם למדו לטפל בעצמם ובדרך כלל מסתמכים על האדם שלהם רק בקשר לאוכל. אפילו משחק יכול להיות פשוט וחסכוני כמו פנס או נוצה קשורה למקל.

 

מהי חיית המחמד המתאימה ביותר עבורי?
חתולים וכלבים אינם היחידים עם טמפרמנט ותכונות אישיות שונות. לפי מספר מחקרים, גם בעלים של חתולים ובעלים של כלבים שונים זה מזה באופן משמעותי בתחומים אלו. רוב האנשים שמחזיקים חתולים נוטים להיות מופנמים יותר, פחות חברותיים ויותר מכונסים בעצמם, בעוד שהורי כלבים הם יותר חברתיים, אינטראקטיביים ופתוחים לחוויות חדשות.

בין אם האישיות שלכם מתיישרת יותר עם זו של כלב או חתול, הדבר העיקרי שיש לזכור הוא שסביר להניח שכלב ידרוש לא מעט יותר מזמנכם ואת תשומת הלב שלכם מאשר חתול.
אם אתם מחפש בן לוויה שיהיה צמוד וזקוק לכם, אז כלב עשוי להיות ההימור הטוב ביותר שלכם. חתולים יכולים להראות הרבה חיבה ולהיות קשובים, אבל רק עד לנקודה מסוימת. הם נוטים להשתעמם הרבה יותר בקלות מאשר כלבים, ובשלב זה הם רוצים לברוח לזמן מה.
לכן, אם אתם מעדיפים חיית מחמד שתארח לכם חברה אך אינה נזקקת לכם בכל רגע נתון, שקלו לאמץ חתול.

זכורו שחתולים וכלבים הם לא רק מינים שונים, אלא שהם יחודיים בתוך כל אחד מהמינים שלהם וייתכן שחלק מהתיאור הכללי לא יחול על חיות מחמד בודדות. גורמים כמו גנטיקה, גזע, טמפרמנט הגזע וההיסטוריה של החיה, כולם ממלאים תפקיד באשר למידת הידידותיות, החברותיות והמלמדות שלו.
בכל מקום שבו תצדדו בוויכוח החתול מול הכלב, חשוב לחקור את בחירת חיית המחמד שלכם לפני שמקבלים אותו בברכה לביתו לנצח. הקפד ללכת לבלות זמן במקלט החיות המקומי שלכם לפני שאתם מקבל את ההחלטה הסופית לאמץ. אולי תגלו שלא המין הוא שעוזר לך להחליט, אלא הקשר שאתם יוצרים עם אחת החיות. לא משנה איזה מין תבחרו לאמץ, עם מספיק אהבה וחיבה, בוודאי תמצא חבר לנצח.

 

 

לייעוץ ושאלות נוספות ניתן ליצור איתנו קשר -מרכז וטרינרי רמה"ש 03-5403368