כלבי הפאג - פנים שרק אמא ואבא יכולים לאהוב
03-5403368

מידע

כתבות

כלבי הפאג - פנים שרק אמא ואבא יכולים לאהוב

דעת הקהל מזמן כבר קבעה – אנחנו אוהבים פאגים. נראה שהכלבלב הקטן, עם פרוותו האפורה, פניו השחורות ואפו הפחוס כבשו את העולם בסערה ולנו נותר רק ללכת בתלם. אז אם חפצה נפשכם בפאג, או שכבר יש לכם כזה, הכנו עבורכם כמה עובדות מעניינות עליו ובייחוד על פניו המיוחדות וכיצד צריך לטפל בהן.


מאת: קריסטין סלובידקר, אסיסטנטית ומנהלת קבלה במרכז וטרינרי רמת- השרון

 

את שמו של הפאג המודרני קיבל ממילה באנגלית ישנה "Pugg"  – כינוי חיבה שמשמעותו "קופיף" או "שדון קטן".  אך למרות שמו האנגלי המיוחס, מקורו של הגזע הוא בעצם מסין העתיקה (עוד מהמאה ה-14!), שם כלבי הפאג פותחו בכדי לשמש כבני לוויה למשפחות המלוכה בשושלת מינג. תוחלת חייהם היא בין 12-16 שנים, גובהם בין 25-28 ס"מ וטווח משקלם התקין נע בין 6-12 ק"ג.

אם אי פעם פגשתם פאג בטח כבר הבנתם שמדובר בכלב גדול, באריזה קטנה. הוא מאופיין במבנה גוף קטן, זנב מסולסל ועיניים גדולות ובולטות. זהו גזע עקשן מאוד, אך בו בעת נוח, משעשע, ידידותי ומלא שמחת חיים שיתאים לכל אדם או משפחה. לעומת זאת חשוב לזכור כי אמנם הגזע נפלא עם ילדים, אך אינם יכולים לרוץ ולשחק  לאורך זמן בגלל מבנה פניהם, הגורם לקשיי נשימה.

 

ואם בבעיות של פאגים עסקננו... מה הן?

 

- נשירה במהלך כל עונות השנה


- בעיות עור בשל הקפלים בפרוותם


- תאבון בריא במיוחד המוביל לנטייה לסבול מבעיות השמנה


- עיניים בולטות אשר מאופיינות בבעיות עיניים חוזרות ונשנות (ואף כיבים)


- נטייה גנטית לדלקת קרום המוח


- נטייה לאלרגיות


- סיבוכים בהמלטה בשל צורת הגולגולת שלהם, שהינה גדולה ועגולה, ומקשה על יציאת הגורים מתעלת הלידה.

 

כמו גזעים פחוסי אף נוספים כגון שי-צו, בוקסר, בולדוגים ופקינזים, פאגים סובלים מסינדרום הברכיוצפאלי כשאר המשפיע על מערכת הנשימה. סינדרום זה מאפיין גזעים בעלי לסת קטנה ומבנה גולגולת פחוס ויוצר קושי והתנגדות בהכנסת אוויר לריאות. למעשה, השילוב של נחיריים צרים וחך מוארך, יכול בשעת מאמץ פיזי לגרום לקשיי נשימה (ואף קריסת קנה במקרים מסוימים) הגורם למצוקה ויכול להוות סכנת חיים.

כמו כן, מבנה פניו של הפאג גורם לו לקשיים בהלחתה (קירור הגוף, הנעשה על-ידי הגברת קצב הנשימה ואידוי מים מחלל הפה), דבר ההופך אותו לגזע עדין שמותאם לחיי בית ולא לחיי חצר. מסיבה זו, יש להיזהר ולהימנע ממאמץ יתר, פעילות בשעות החום, הליכות / ריצות ארוכות מדי ומכות שמש.

כמו כן, עלינו לדאוג למשקל גוף תקין בטווח הנורמלי המומלץ (6-12 ק"ג) ובעיקר להיות ערניים לשינויי התנהגות או קשיים. במידה והכלב מחרחר באופן מוגזם ומראה קושי נשימתי עקבי ומרובה – מומלץ לפנות אלינו לד"ר דורון נרי להתייעצות  לגבי ניתוח לייזר להרחבת נחיריים ו/או קיצור חיך. מרפאתנו היא בין המרפאות היחידות בארץ עם מכשיר לייזר ייעודי לניתוחים אלו.

 

אז איך שומרים על הפרצוף הקטנטן הזה???

 

פניו של הפאג שלכם דורשים טיפול עקבי ויום-יומי בשל קפליו הרבים. קפל אחד ספציפי הדורש תשומת לב מיוחדת הוא הגדול הנמצא מעל אפו, אשר נוטה לצבור במהירות כמויות גדולות של לחות ולכלוך. יש להקפיד לנקות את המקום בעזרת צמר גפן או מקלון אוזניים (מבלי לגעת בעיניים) על מנת לשמור אותו נקי ויבש ולמנוע הצטברות חיידקים וזיהום.

אוזניו של הפאג גם הן מקום מועד לפורענות ולהצטברות חיידקים, ויש לדאוג לניקוין באופן קבוע על-ידי צמר גפן או תכשיר ייעודי לניקוי אוזניים שניתן לרכוש אצלנו, במרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה. חשוב לזכור – אין לנקות את אוזני כלבכם (מכל גזע ומין) עם מקלוני אוזניים. רק ווטרינר מיומן מורשה לעשות זאת, כיוון שבבית אנו עלולים לפגוע לכלבינו בעור התוף. 

 

עוד דבר המאפיין גזעים פחוסים הוא חלל פה קטן, אשר נוטה להצטברויות אבן שן והתפתחות דלקות חניכיים. צחצוח יומיומי (לא קשה כמו שזה נשמע – הווטרינרים שלנו ישמחו להדריך אתכם) ושילוב של תכשירים לשמירה על היגיינת הפה חשובים מאוד בגזע זה, כמו גם חטיפים דנטליים ומשחקי לעיסה מגומי.
הטיפ שלנו? התחילו את שגרת הטיפוח של הפאג שלכם כבר מגיל צעיר, והשתמשו בטון נעים ורגוע, כמו גם בפרסים וחטיפים. כך תהפכו למענו את החוויה לחיובית ונעימה!

 

נקודה חשובה נוספת, בכדי שנוכל לוודא שהפאג המתוק שלנו חי חיים בריאים וטובים - הקפידו על מתן חיסונים בזמן. כאשר אתם מביאים את כלבכם לחיסון, זהו בעצם הזמן היחיד בו לווטרינר המטפל יש הזדמנות לבדוק את כל גופו בבדיקה יסודית הכוללת בין השאר בדיקת אוזניים,  חלל הפה , רגליים וברכיים. כך נוכל לנהל מעקב שוטף, ולעצור בעיות ומשברים לפני שמתפתחים.

 

כפי שכבר הבנתם, הפאג הוא גזע עדין ונדרשת תשומת לב רבה לבריאותו ומצבו הגופני. אך יחד עם זאת, מדובר ביצור קטן ומלא שמחת חיים מידבקת לכל הסובבים אותו, ובעלים רבים יעידו כי חייהם אינם שלמים בלעדיהם. אז אם החלטתם לעשות את ההשקעה ולהביא לכם פאג, בין אם קנוי או מאומץ – וודאו כי אתם מכירים את הגזע (על כל נפלאותיו ותחלואיו) ואנו מבטיחים לכם פאג איכות חיים שלמה ומשופרת.

 

לשאלות בנושא זה, או כל נושא אחר, אתם יותר ממוזמנים לפנות אלינו למרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה

 

03-5403368