כלבים, עצים וט"ו בשבט
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים, עצים וט"ו בשבט

מאת: דר. דורון נרי וטרינר

שתן של כלבים יכול לגרום נזק בצמחיה וכמובן בשתילים החדשים של ט"ו בשבט.
כמות קטנה של שתן יכולה אפילו לעזור בדישון הצמחייה, אך כמויות גדולות לאורך שנים יכולות לעשות נזק בלתי הפיך לצמחייה. הנזק נגרם מריכוז החנקן של השתן הנוצר מפירוק חלבונים בגוף.
כלבים נוטים לסמן עמודים, קירות ובמיוחד עצים באזור המחייה שלהם על מנת לציין את הטריטוריה שלהם.

 

וטרינר רמת השרון
וטרינר הרצליה


זאת אומרת , הם מסמנים את גבולות אזור מחייתם. לרוב, הכלב מתחיל לסמן בגיל הבגרות המינית שלו כלומר בסביבות גיל שנה.
אצל הנקבות הנטייה לסמן טריטוריה נמוכה יותר. כשהזכר מסמן הוא מרים את רגלו ומשתין כמות קטנה של שתן בהמון מקומות.
הנקבות לעומת זאת, עושות כמויות גדולות של שתן במקום אחד והנזק לצמחייה הוא במיוחד לדשא ובמרכז ההשתנה איפה שריכוז החנקן גבוה ביותר (כאשר כלבה משתינה יש לשפוך מים במרכז אזור ההשתנה כדי למנוע תופעה זו).
ככל שהכלב יותר "גבר" כך הוא מסמן חפצים ועצים במרחקים יותר גדולים מביתו. ובכך הוא מסמן את "ממלכתו". ככל שסימון השתן מתפרש על שטח נרחב יותר כך הזכר מכריז שהוא יותר דומיננטי ויותר חזק והוא האחרון שסימן את אותו אזור.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


כלבים מבוגרים מתקשים להרים את רגלם ולכן מבחינת הזכר הדומיננטי הם אינם מהווים איום ל"ממלכתו".
ככל שסימון השתן גבוה יותר כך גם ברור שהזכר גדול יותר, חזק יותר ואגרסיבי יותר.
מכיוון שברגע שכלב מסמן עץ אחד כל הכלבים הזכרים באזור מרגישים צורך לסמן את אותו העץ כך שהריח שלהם יהיה הריח האחרון ואז יכול להיווצר מצב שיש יותר מדי רעל (חנקן) על אותו העץ ואפילו לגרום למותו של העץ או השתיל.
לרוב הנקבות עושות שתן רק על הקרקע ומראש אין תחרות טריטוריה בין זכרים לנקבות אלא בין נקבות לנקבות ובין זכרים לעצמם. בט"ו בשבט ישנם הרבה נטיעות של שתילים חדשים והחומציות של השתן עלולה לפגוע בקליטת השתיל. טיפול ומניעה:

 

  •     במקומות שניתן יש לגדר את החצר או מסביב העץ/ השתיל עצמו.
  •     חומרים דוחים- אין חומר שהוא 100% אפקטיבי ומתאים לכולם. ניתן להשתמש בחומרים חריפים/ מרים שדוחים כלבים כמו טבסקו/ סחוג/ מרה של ציפורניים. חומרים שעובדים על טעם עובדים יותר טוב על דחיית כלבים מאשר חומרים הבנויים על ריח. חלק מחומרי הניקוי יכולים לעשות הפוך על הפוך כלומר, לעודד כלבים להשתין על אזור שעבר ניקוי, לדוגמא אקונומיקה המתאפיינת בריח חמצמץ כמו השתן עצמו ומעודד כלבים להשתין עליה.
  •     סירוס עוזר למנוע/ להפחית סימון של כלבים. לאחר הסירוס הזכר פחות דומיננטי וכן גם ריח השתן שלו מסמן לזכרים האחרים שהוא מסורס ואינו מהווה בעיה או תחרות עבורם.
  •     חינוך- ללכת עם רצועה ולחנך את הכלב שמותר לעשות רק באזורים מסויימים או מוגדרים המיועדים למטרות אלה כמו בגן מאיר בת"א, פארק הירקון בת"א, פארק הכלבים בהרצליה וכו'. ניתן אף לתת צ'ופר כשהכלב עושה במקום הרצוי או במקום שמותר לו ולא לפגוע בעצים(כמו בשדה).
  •     יש הטוענים שלשים בקבוק פלסטיק עם מים באזור שרוצים למנוע מהכלב לעשות את צרכיו דוחה כלבים מעשיית הצרכים באותו מקום.

 

לכן מומלץ לגדר את השתיל בגדר קטנה במרחק כחצי מטר ממנו ואפשר לתקוע באדמה ליד השתיל חתיכת עץ יבשה בגובה של כחצי מטר על מנת שכלבים יסמנו את אותה חתיכת עץ ולא את השתיל. במידה והכלב או הכלבה כבר עשו שתן בשתיל חדש או על הדשא, יש להשקות את המקום בהרבה מים בכדי לדלל את השתן, הרעלים שבו והריח שלו.

 

    וטרינר רמת השרון

    וטרינר הרצליה