כלבים, חתולים ושאר חיות מחמד ומחלת האבולה
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים, חתולים ושאר חיות מחמד ומחלת האבולה

 מאת: ד"ר דורון נרי, וטרינר

 

חולה האבולה הראשון בעולם נדבק כנראה מעטלף פירות או קוף וידועים מקרים של קופים שחולים באבולה.

 

איך האבולה מועברת

האבולה מועברת במגע ישיר בלבד בין עור שבור שמצוי בריריות הפה, העיניים והאף וכו' עם דם או נוזל גוף (רוק, זיעה, שתן, נזלת, זרע וכו') של אדם חולה.

כמו כן, יכול לעבור דרך מחטים נגועות בוירוס או מגע עם עטלפים/קופים הנגועים במחלה.

 

האם כלבים או חתולים יכולים להידבק באבולה

עד היום לא דווח בעולם (כולל אפריקה) על כלב או חתול עם סימני מחלה של אבולה או מקרה שהוכח שהמחלה הועברה מחיית מחמד לאנשים או לחיות אחרות.

 

מה הסיכוי של כלב או חתול לחלות בישראל

מכיוון שעד כה לא היה אף מקרה של אדם חולה באבולה בארץ, הסיכון לחיות מחמד נכון לעכשיו הוא אפס.

מה גם שבאזורים במערב אפריקה, שם היו ב2014 מעל 4700 מקרי תמותה אין אף דיווח על כלב או חתול שיש להם סימני מחלת האבולה!!

 

האם כלב או חתול יכול להעביר את האבולה דרך הפרווה, ליקוק או דרך כפות הרגליים

עדיין לא ידוע אם איזורי גוף שונים של חיות מחמד יכולים להעביר אבולה, ומכיוון שכן, חשוב להרחיק חיות מחמד רחוק מהפרשות של אנשים הנגועים באבולה.

 

האם אפשר לבדוק כלבים לאבולה

נכון לעכשיו אין שום בדיקה בארץ לאבולה בחיות מחמד.

 

מהן הדרישות לייבוא חיות מחמד לארץ מאפריקה

על הכלב להיות בריא, בלי סימני מחלה, מחוסן בחיסון כלבת ובדיקה שיש לו מספיק נוגדני כלבת.

אסור להביא לארץ קופים מאפריקה או מכל ארץ אחרת.

 

האם עטלפים יכולים להעביר אבולה

מכיוון שעטלפים הם נשאים טבעיים של אבולה באפריקה, ואנחנו הרי קרובים לשם, וכן הם נשאים פוטנציאליים של כלבת, המלצתי היא לא לגעת בשום פנים בעטלף חי או מת.

ידוע שאבולה היא מחלה זואונוטית, כלומר מועברת לאנשים על ידי בעל חיים- כנראה עטלף פירות.

 

 

מידע על וירוס האבולה

אבולה הוא וירוס שתקופת הדגירה שלו באנשים היא בין יומיים ל-20 ימים. הוא גורם לחום, כאבי פרקים וגרון, הקאות, שלשולים, פגיעה בכבד ובכליות ודימום בכל חלקי הגוף.

ולרוב גורם לתמותה ב- 25-90% עקב איבוד נוזלים ודם.

עטלף הפירות הוא הנשא הטבעי של המחלה.

 

חיות מחמד ומחלת האבולה

בהתפרצות קודמת של אבולה נבדקו 300 כלבים לוירוס האבולה. 9-25% הראו סימנים של נוגדים לוירוס. זה אומר שהיה לכלבים מגע עם הוירוס והגוף הגיב לוירוס ביצירת נוגדנים.

באזורים הנגועים באבולה נראו כלבים אוכלים גופות של אנשים שחלו במחלה וכן בשר עטלפים וקופים החשוד כנגוע. כמו כן, כלבים מלקקים ואוכלים צואה וקיא של אנשים חולים באבולה. לכן יתכן שליטוף כלב שאכל גופה נגוע באבולה הוא מסוכן.

בבדיקות הדם של הכלבים אשר יש להם נוגדנים נגד כלבת לא נמצא וירוס האבולה. אך מחקרים הראו שכלבים יכולים להיות נשאים בלי סימני מחלה, בדומה לעטלף שוא יכול להיות נשא של האבולה בלי להראות סימני מחלה של הוירוס. ולכן פוטנציאלית חיות מחמד יכולות להיות נשאיות פיזית של הוירוס. לדוגמא אם חולה אבולה הקיא והכלב ליקק את הקיא, הכלב יכול ללקק אדם ופוטנציאלית להעביר לו את האבולה.

 

למה הרדימו את הכלב של האחות הספרדייה

מכיוון שידוע כל כך מעט על העברת הוירוס בין חיות מחמד לאנשים, שלטונות ספרד לא רצו לקחת סיכון כפי שעשו שלטונות ארה"ב עם "בנטלי", הקוואליר בן השנה של האחות נינה פהם שהושם בהסגר לצורך השגחה.

 

בעולם לא היה אפילו מקרה אחד של כלב או חתול עם תסמינים של אבולה ואין אף דיווח על כלב או חתול שגרמו להתפשטות האבולה לאנשים.

 

לסיכום,

הסיבה שאני כותב את המאמר הזה, זה בגלל שיש דאגה מסויימת בציבור אבל בהתחשב בעובדה שלא היו מקרי אבולה באנשים בארץ, ושאין אף מיקרה של כלב חולה במחלת אבולה בעולם. (יש הבדל אמיתי בין כלבים שמסתובבים במערב אפריקה ואוכלים גופות של חיות הנגועות באבולה ובהפרשות אדם שנגוע באבולה לבין חיות מחמד בעולם המערבי ובארץ), מכוון שאין בעלי חיים או הפרשות נגועות באבולה ברחובות, הסיכון לעברת המחלה מחיות מחמד לאנשים/בעלי חיים אחרים הוא אפסי.