כלבים טבעוניים: האם כלבים צריכים דיאטה נטולת בשר?
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים טבעוניים: האם כלבים צריכים דיאטה נטולת בשר?

מאת עומר ברנדייס, אסיסטנט מרכז וטרינרי רמת השרון, בעל תואר B.sc במדעי החיים

 

בעשר השנים האחרונות יש עלייה גדולה בצמחונות וטבעונות. בבריטניה לבד העלייה מוערכת ב360%. כאומה שנחשבת חובבת בע"ח, זה היה טבעי שתופעה זו תתחיל לזלוג לעולם המזון לחיות המחמד. זה הוביל לעלייה בזמינותם של מזונות צמחוניים וטבעוניים כאחד, אך לפני שתקבלו החלטה כי חיית המחמד שלכם תעבור לדיאטה כזו, חשוב לשקול אילו השפעות יכולות להיות. חתולים הם טורפים אובליגטוריים , כלומר, הם חייבים לאכול בשר כדי לשרוד. אך כלבים, בתיאוריה,יכולים לחיות על דיאטה צמחית – אם כי זה לא אומר בהכרח שהם צריכים.

 

כלב הבית הוא למעשה תת מין של הזאב. למרות שהם שונים במהותם במובנים רבים, הם מספיק קרובים כדי ללמוד מהם מה מסתדר בטבע. למרות שזאבים הם ציידים מעולים, הדיאטה שלהם משתנה לפי הסביבה והעונה, ונעה ממכרסמים, לעופות, וטרף גדול יותר כמו איילים. אך לצד זאת, חומר צמחי נפוץ מאוד בתזונה שלהם, כאשר 74% מגללי הזאבים מכילים אותו – בעיקר מדשאים.

 

סקירה שנערכה על מחקרים על זאבים הראתה שהם אוכלים גם עשב וגם פירות. אך הקושי במחקרים אלה, שהם לא מעריכים כמה מהתזונה מורכבת מחומר צמחי. לכן, הרמה בה זאבים – ובהרחבה כלבי בית – הם אוכלי כל, עדיין לא לגמרי ידועה. אך, כמובן שכלבים אינם זהים לחלוטין לזאבים. לפי ההערכות הכלב בוית לפני 14,000 שנה. במשך דורות רבים כלבים נקשרו יותר ויותר לבני אדם, וכך נחשפו יותר למוצרי מזון אנושיים.

 

בשנת 2013 חוקרים שבדיים זיהו כי הגנום של כלבים מכיל את היכולת לייצר את האנזים עמילאז, שהוא המפתח בעיכול עמילן. המשמעות היא שכלבים טובים בעיכול עמילן שנמצא בדגנים, שעועית ותפו"א פי 5 מזאבים. החוקרים מצאו גם כי לכלבים יש גרסה משלהם לאנזים אחר (מלטוז), שדומה יותר לסוג שנמצא אצל אוכלי עשב כמו פרות, מאשר לזאבים. כל בע"ח מסתמכים על חיידקים שנמצאים במעיים שלהם כדי לעזור להם לפרק מזון. לאחרונה הוצג שהחיידקים במעיים של כלבים שונה לחלוטין מאלו שנמצאים אצל זאבים. ביות, שינוי בתזונה, בכמות המזון ואיכותו, הובילו כנראה להקטנה של גודל הגוף ולהפחתה בגודל השיניים אצל כלבים. מחקרים אחרים הראו שבצפון אמריקה לכלבים מבויתים בהשוואה לזאבים יש יותר אבדן שיניים ושברים, למרות שהם ניזונים מסוגי מזון רכים יותר.

 

דיאטות טבעוניות

 

ישנם מעט מאוד מחקרים שפורסמו אודות תזונה טבעונית אצל כלבים. אך כאוכלי כל, כלבים צריכים להיות מסוגלים להסתגל היטב לדיאטות צמחוניות מוכנות מסחרית, כל עוד קיימים כל החומרים המזינים החיוניים שהם בדרך כלל יקבלו מבשר. אך יש לשים לב שלא כל המזון לחיות מחמד מוכן באופן שווה – מחקר אמריקני מצא שכ-25% מהמזונות בשוק לא מכילים את כל אבות המזון.

 

דיאטות צמחוניות תוצרת בית לכלבים עלולות להיות מסוכנות עוד יותר. מחקר שנערך באירופה בקרב 86 כלבים מצא כי ליותר מחצי מהם היו חסרים חומרים חיוניים. אוכל טבעוני לכלבים עלול להיות אפילו יותר בעייתי.

 

בנוסף, עצמות, עור גולמי ולעיסה על בסיס בשר יכולים להציע פתרונות התנהגותיים משמעותיים לכלבים. לעיסה יכולה להיות חוויה מספקת ומרגיעה עבור כלבים, ובעולם בו חיות המחמד שלנו חוות פרקי זמן ארוכים לבד, הזדמנויות כאלו הן יקרות.

 

 

לתיאום תור, אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368