כלבים חופרים
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים חופרים

מאת: מיכל ליבסון, סייעת במרכז ווטרינרי רמת השרון

 

ישנם כלבים שאוהבים להתלכלך בבוץ וחופרים להנאתם, בזמן שהבעלים צופים בגינה שלהם הופכת לשדה מוקשים של חפירות. הפתרון לבעיית החפירות הוא להבין מדוע מלכתחילה הכלב שלכם חופר.

 

מדוע כלבים חופרים?

 

ישנן מספר סיבות לחפירות של כלבים, אחת מהן היא להקלה על חום הגוף בזמן הקיץ וימים חמים. מכיוון שכלבים לא מזיעים בצורה יעילה כמו בני אדם, הקרירות של האדמה עוזרת להם להפחית את טמפרטורת הגוף. ישנם כלבים שחופרים להם 'מקום מרבץ' באדמה כדי שיהיה נוח לשכב בו. בטבע, כאשר הזאבה עומדת להמליט, היא חופרת לה מקום שיהיה נוח לה ולגורים להיות בו. הרגל זה טבוע לפעמים בכלבי הבית שלנו היום.

עוד סיבה לחפירות של כלבים היא חיפוש באדמה אחר ריח מזון או טרף, שהחביאו שם קודם לכן. גזעים כמו טרייר ודאצ'האונד , הורבעו לצורך חפירת מחילות כדי להגיע לחיות קטנות.

ישנם כלבים שחופרים בשביל הכיף, ויש כאלה שחופרים מתוך שעמום או תסכול. ישנם גם כלבים החופרים מתחת לגדרות כדי לנסות ולברוח. אחת הסיבות לחפירה של כלבים מתחת לגדר היא פחד ממשהו, וניסיון לברוח ממנו. לדוגמא פחד מרעמים וחרדת נטישה, בניסיון לברוח ולהגיע לבעלים. אם החפירות נראות כאקט התנהגותי הנובע מפחד כלשהו, צרו קשר עם הווטרינר שלכם כדי להתייעץ על דרך הטיפול היעילה ביותר. לפרטים ניתן לפנות אלינו, במרכז הווטרינרי, רמת השרון/הרצלייה בטלפון 03-5403368

 

כיצד נמנע חפירות?

 

אם כלבכם חופר כדי למצוא מקום קריר לשהות בו בימים חמים, אפשר למלא לו גיגית או בריכה קטנה עם מים שיוכל להשתכשך בהנאה. עוד אפשרות היא לארגן לו מקום מוצל וקריר כדי שיוכל לקרר את עצמו. זכרו כי לכלב החי בחוץ צריכה תמיד להיות האופציה למקום מוצל וקריר עם הרבה מים.

 

אם כלבכם חופר כדי לברוח מהחצר, נסו לברר את הסיבה למעשה.


 

אם כלבכם/כלבתכם מנסים לברוח על מנת להזדווג, עיקור/סירוס יפתרו את הבעיה. פרטים על עיקורים/סירוסים ניתן למצוא אצלנו במרכז ווטרינרי רמת השרון/הרצלייה בטלפון 03-5403368

 

אם כלבכם בורח כדי לאכול מפח הזבל של השכנים, דאגו לדבר איתם ולבקש שידאגו לפח זבל סגור שלא תהיה לו גישה אליו. אם השכנים מאכילים אותו, בקשו מהם להפסיק.

 

עוד פתרון הוא גדר חשמלית ו/או גדר הנעוצה עמוק באדמה כדי להקשות על כלבכם את החפירה והבריחה. (ראו בגוגל invisible fence)

 

אם כלבכם חופר בשביל ההנאה, הראו לו דרכים אחרות לשחק. דאגו לו להרבה פעילות גופנית. אם אין לכם את הזמן, שקלו את האפשרות של דוג ווקר שייקח את הכלב פעם ביום לשחק עם כדור בגינת כלבים סגורה, או שישחק איתו בכדור בחצר ביתכם. רצוי תמיד לדאוג שלכלב יהיו גירויים מנטאליים.

 

פקחו עין על כלבכם כשהוא נמצא בחצר. אמרו לו 'לא!' בתקיפות כאשר הוא מתחיל לחפור. נסו להסיח את דעתו עם משחקים אחרים (כגון כדור) אם יש איזור אחד ספציפי בו הוא נהנה לחפור, נסו לחסות אותו זמנית עם פלסטיק או עץ.

 

שקלו לספק לכלבכם איזור 'חפירות מיוחד' ולמדו אותו שזה בסדר לחפור שם, אבל לא בשאר החצר. נסו להחביא לו חטיפים באזור החפירה הרצוי כדי לעודד אותו לחפור שם ולא במקום אחר.   

 

עוד שיטה למניעת חפירות: כלב לא יחפור איפה שיש קערת מים ולכן, אפשר לשים לו קערת מים גדולה באזור החפירה.

 

שיטה אחרונה ולא קונבנציונלית, אך עובדת תמיד! היא לשים באזור החפירה את הצואה של הכלב עצמו – כלב לעולם לא יחפור במקום שבו עשה את צרכיו