כלבים זעירים וננסייים, מה ההבדל בין TOY DOGS וכלבי TEACUP?
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים זעירים וננסייים, מה ההבדל בין TOY DOGS וכלבי TEACUP?

מאת: ניצן דליצקי - טכנאית ראשית

מי מאיתנו לא ראה באינטרנט איזה תמונה של כלב זעיר מהרגיל שפשוט נמסנו מלראות אותו, שפשוט עשה לנו חשק של ללכת להביא אחד כזה לעצמנו, אז אם כבר חפצה נפשכם בכלב גזעי, חשוב שתדעו כמה עובדות לפני שתרוצו לקנות כלבים זעירים.

ישנם המון גזעיים שמוגדרים כלבי צעצוע או במילים אחרות – כלבי טוי. בהתאחדות הכלבניים העולמית לאחרונה נאבקים ב"מחלה" חדשה – מגדלים שהחליטו למסחר את הכלבים שנולדים קצת יותר קטנים. מה שנקרא זעירים. אלה שמתחת לרמות הנורמה, ומתחת למשקלים התקינים לגזע והגדלים שהגיוניים ובריאותיים לגזעים. המגדלים מצאו לזה שם חדש – teacup , והשם מוכר בעד עצמו, הכניסו כלב קטן מהרגיל לתוך ספל תה והרי לכם גזע חדש.

אז לא, הכלבים הזעירים הללו לא מאושרים ע"י התאחדות הכלבניים העולמים ככלב גזעי ולא יקבלו תעודות.

הסיבה לכך היא:

הגורים הללו  נולדים בד"כ לכלבות במשקל תקין לגזע , ומוגדרים כ"פג" כלב שלא התפתח כראוי ונשאר קטן וקצת הגדילה שלו איטי מהרגיל , וסביר להניח שזה ילווה אותו לאורך כל חייו , מה שאומר שמבחינה התפתחותית מערכת החיסון שלו חלשה יותר מהאחרים והוא עדין יותר . פגיע יותר למחלות ורגיש לסביבה . מבנה השלד שלהם שביר מהרגיל וכל דבר קטן שקורה להם יכול להיות הרסני. מה שבדר"כ קורה זה- מגדלים ש"זכו" לגור כזה בפעם הראשונה שומרים אותו אצלהם ומנסים להשיג עוד גורה באותו רמת התפתחות וככה יוצרים גזע חדש , כלב זעיר מהרגיל שלא עולה על משקל קילו מכיון ולא התפתח, חשוב לדעת שכאשר גם האם וגם האב קטנטנים הסכנה לבריאות האם יותר גבוה כי גם ככה כל ההריון איננו בריא.

מה שקורה לאחרונה למשל בהוליווד זה שהמון מפורסמים רוכשים לעצמם את הכלבים הללו וכאשר הכלבים הללו יוצאים מחיק אימם לאט לאט מערכת החיסון קורסת ומפה החשבון לוטרינר רק גדל, ולבסוף הם לא תמיד שורדים, ואלה שכן לאורך חייהם ( היותר קצרים משל כלב רגיל) יחלו בהמון מחלות מכיון ומערכת החיסון שלהם חלשה מהרגיל .

חשוב לדעת שגם מבחינה חינוכית – כמו חינוך לצרכים ואילוף קשה ואף לא ניתן לאלף כלבים אלה מכיון והמוח שלהם התפתח בצורה אחרת, והשלפוחית שתן שלהם קטנה מהרגיל ואין ביכולתם להתאפק לאורך זמן. ולכן תצטרכו ללכת ולנקות כל הזמן אחרי כלבכם.

מחלות נפוצות בגזעי הטי קאפ – זה היפוגליקמיה – סוכר נמוך בדם, מחלה שיכולה לגרום להתקפי פירכוס ואפילו מוות אם לא מטופלת נכון.

וגם ישנו מצב שנקרא שאנט כבדי, וגם יש את ההידרוצפלוס.

קחו למשל מקרה – גוי כלב יורקשיר במשקל קילו ישן על מיטת בעליו בבוקר כאשר הם יצאו לעבודה, ואלו שכחו להורידו מהמיטה וכאשר ניסה לרדת בכוחות עצמו נפל ושבר את הצוואר ומשם לא היה דרך חזרה, לצערו של גוי הוא נפטר.

או מקרה שהיה לאחרונה – כלבת טיקאפ יורקשיר נקנתה בהון כספי גבוהה לאחר חודש מיום הקנייה התחילה זו להתנהג מוזר לצרוח ללא סיבה ליפול ולפזול ב2 עינייה , בעליה שהיו מודאגים שאולי עשו משו לא נכון רצו לרופה ולצערם התגלה שיש לה הידרוצפלוס מצב שללא ניתוח וגם עם הניתוח מסכן את חיה. לאחר אולטרסאונד אובחן שמצבה קשה ובעליה נאלצו להיפרד ממנה .

אז אם בכל זאת חפצה נפשיכם בכלב קטן אנא פנו למגדלים שמורשים ע"י ההתאחדות והמנעו מלבחור את הגור הכי קטן בשגר.

בדקו טוב טוב מה הגודל הסטנדרטי של הכלב ואל תפלו לדיבוריהם של מגדלים שזהו כלב מאירופה או מרוסיה וזה גודלם הרגיל , לא גם שם הכלב לא מגיע בגודל של אפונה.

 

לכל שאלה עזרה והכוונה לצורך קניית גור או אימוץ אנא פנו אלינו 03- 5403368 דר' נרי וטרינר