כלבים וחלומות
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים וחלומות

מאת: ד"ר דורון נרי ואור וייצר - אסיסטנט

הכלב שלכם שוכב וישן לידכם ולפתע הוא מתחיל להזיז את רגליו בריצה תוך כדי שינה, האם הוא חולם?
או האם אתם חולמים שכך הדבר?
תתעוררו, אתם לא חולמים, הכלב באמת חולם. אך למה שתחשבו אחרת? למרות שכרגע אין מידע מלא ומדויק על מהות החלומות בבני אדם ובע"ח , אנו יודעים שהדבר הכרחי לעיבוד נתונים ולאחסון זיכרון.
ידוע כי כלבים מפעילים מחשבה ויש להם זיכרון פעיל, זיכרון זה דורש התחדשות וארגון מחדש בדיוק כמו לנו בני האדם.
אנחנו והכלבים לא כל כך שונים כמו שרבים חושבים, אנחנו דומים ב- 95 % מבחינה גנטית, ומוחנו פועל בצורה דומה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


סוגי שינה
בדומה לבני אדם יש לכלבים שני סוגים עיקריים של שינה

  1. שנת  R.E.M  -  (rapid eye movement)  - תנועת עיניים מהירה
  2. "השינה השקטה" - S.W.S  ׁ(slow wave sleep)  .

כשכלב נרדם השלב הראשון שהוא נכנס אליו הוא שלב שינת ה- S.W.S "השינה השקטה"- שלב בו ישנה פעילות מוחית איטית ופעילות השרירים חופשית.השלב השני אליו הכלב נכנס בשנתנו היא שינת ה- R.E.M  "השינה המהירה "-מצב בו ישנה פעילות מוחית ענפה ,שרירי הגוף נעולים, וישנה תזוזה מהירה מטה ומעלה של  העיניים המכונה בשם "R.E.M" . ב"שינה השקטה" S.W.S   גלי המוח איטיים ונעים כמעין גלים בעלי משרעת גבוהה בדומה לאדם או חיה הנמצאת תחת הרדמה. בשלב זה הכלב נראה רגוע.


כאשר כלבים בדומה לבני האדם נמצאים במצב שינת ה-  S.W.S יותר קל להעיר אותם משינה  משום שזהו שלב מעבר בו השרירים עדיין רפויים. בניגוד לכך, בשינת R.E.M  גלי המוח נעים במהירות ובאופן לא סדיר בדומה לתנועתם כאשר האדם או הכלב בערנות.
כאשר כלבים חווים את שנת ה –  R.E.M   עיניהם נעות מטה ומעלה בצורה מהירה  והם מראים סימנים פיזיולוגיים של פעילות מוחית מוגברת – אלקטרואנצפלוגרפיה מהירה – (גלי מוח מהירים) . כלבים עשויים בשלב זה להזיז את רגליהם בצורה מהירה בדומה לפעולת ריצה, הם עשויים ליילל, לנשום במהירות ואף לנבוח.

 

במחקרים שנערכו על בני אדם  שעוררו במכוון במהלך שינת   R.E.M , התגלה כי כולם דיווחו על כך שזמן קצר לפני שהתעוררו הם היו שרויים במצב של חלום. קרוב לוודאי שכלבים חולמים כאשר הם נמצאים בשינת R.E.M ,למרות שעדיין אף כלב או כלבה הצליחו לספר לנו על חלום שחלמו בלילה. כלבים בוגרים מנצלים כ- 10-12% משנתם לטובת שינת ה – R.E.M  , גורים מנצלים אחוז גבוה בהרבה מכך, ובכך הם ללא ספק דוחסים ומאחסנים ביעילות כמויות אדירות של מידע חדש שרכשו.

 

לסיכום:
אם פעם תהיתם האם כלבים שנראים רצים בזמן שינה חולמים על ריצה אחרי ארנבים חתולים או כל דבר אחר, אתם יכולים להפסיק לתהות. באמת כך הדבר- כלבים חולמים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה