כלבים בשירות הרפואה
03-5403368

מידע

כתבות

כלבים בשירות הרפואה

דמיינו שבמקום לתת בדיקת שתן או דם כשאתם צריכים לקבל אבחנה רפואית, תוכלו לקבל אותה מרופא מסוג חדש- כלב. זהו רעיון מצחיק אמנם, אבל כפי הנראה, לכלב ולרופא שלכם יש יותר במשותף ממה שחשבתם.


מאת: נועה לייבמן, אסיסטנטית במרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה


כבר זמן רב שאנו יודעים שלכלבים יש חושים חזקים בהרבה משלנו, ובמיוחד חוש הריח. חוש הריח של כלב הוא (בהערכה) פי מיליון יותר חזק משלנו, וזאת הסיבה שבגללה הם מצטיינים בתחומי הגישוש, ציד והצלה. כיום לדוגמא, כלבים משתמשים ביכולתם המדהימה בכדי לעזור לנו למצוא כל מיני דברים החל מפצצות ועד סמים לא חוקיים.


בנוסף לחוש הריח, אפשר לומר שלכלבים ישנו גם "חוש שישי" מפותח, והם מסוגלים להבחין בפרטים קטנים ושוליים שאנו בכלל לא היינו מודעים לקיומם. דברים אלו לא וודאי לא מפתיעים אתכם, במיוחד אם אתם בעלים גאים של כלב או שניים, אבל האם ידעתם שחושיו החדים של הכלב יכולים גם להציל את חייכם?


כלבים מפורסמים ביכולתם להתריע על שריפות, או להגן עלינו מפורצים. אבל במקרה זה, אנו מדברים על פורץ מסוג אחר – פנימי, כמו סרטן. אם זה נשמע לכם משוגע, אתם לא לבד -  ד"ר לאונרד ליצ'פלד, אונקולוג מומחה, הודה שצחק בפעם הראשונה, ב-2010 כשקרא על מחקר שטען כי כלבים מריחים סרטן. אך ליצ'פלד הפסיק לצחוק כאשר יותר מאמרים התפרסמו, והתופעה הפכה לכזו שלא ניתן להתכחש לה.


בעוד שמידע רב לגבי חושי הכלב עדיין מסתורי לנו, אנחנו יודעים שבתחום הריח כלבים מסוגלים לקלוט ולחוש בתרכובות אורגניות בלתי יציבות באוויר. גם אנחנו יכולים להריח אותן במידה מסוימת, אך כלבים יכולים גם להריח ריכוזים מאוד קטנים. יכולת זו ועוצמתה תלויה גם בגזע וגם במטען הגנטי של הכלב. כלומר - ישנם כלבים שיהיו באופן טבעי יותר טובים בזה מאחרים.


בהסתמך על כך, מספר חוקרים בעשור האחרון הצליחו לאמן כלבים להריח ולאתר מוקדי סרטן בגופם של בני אדם. המחקר הראשון שנעשה בתחום נערך בשנת 2004, ובו הצליחו ללמד כלבים לזהות בדיקות שתן הנגועות בסרטן השלפוחית. שנתיים לאחר מכן, חוקרים בקליפורניה לימדו כלבים להריח סרטן השד וסרטן ריאות על-ידי הרחת דגימות נשיפה של המטופלים. בעזרת המחקר ההולך ומתפתח, הצלחנו ללמד כלבים נוספים להריח סוגי סרטן נוספים כגון עור, פרוסטטה, ריאות ועוד.


כיום, ידועים לנו עוד מספר תחומי רפואה בהם כלבים יכולים לעזור באבחון, ואף לסייע לחולים בתור כלבי שירות:


1. נרקולפסיה:


מחלה נוירולוגית המשפיעה על השליטה במעגלי השינה- ערות. כלומר, חולי נרקולפסיה יכולים להירדם באופן פתאומי, אפילו באמצע ביצוע משימה. זהו מצב מסוכן, היות והתקף פתאומי עלול להיגמר בפציעה (מנפילה, או אפילו בתאונת דרכים).
ישנם כלבי שירות העוזרים לחולי נרקולפסיה, אשר למדו לזהות את השינויים הביוכימיים בריח הגוף לפני שמתרחש התקף. כלבים אלו יעמדו מול רגלי הבעלים כדי למנוע נפילה, או מעליהם כדי להגן, ואפילו להזעיק עזרה. בנוסף – כלבים אלה מסוגלים אפילו לתת אזהרה של עד חמש דקות לפני שקורה התקף.

 

2. מיגרנות:


לאלו הסובלים ממיגרנות, קבלת אזהרה לפני שאחת מתחילה היא ההבדל בין היכולת להתמודד או הכניעה לשעות (ולעיתים ימים) של סבל. כלבים המאומנים לכך מריחים עליות חדות של סרוטונין, המתרחשות לפני המיגרנה. הם מתריעים על האירוע המתקרב, ובכך מאפשרים לחולים לקחת תרופות למניעת המשבר.

 

3. סכרת:


כלבים אשר אומנו במיוחד בכדי לסייע לחולי סכרת, יודעים להתריע מתי רמת הסוכר בדם החולים עולה או יורדת בצורה מסוכנת. כאשר רמת הסוכר יורדת באופן מיוחד או מסוכן, משתחררת בגוף כמות גדולה מהרגיל של כימיקל בשם איסופרן. הכלבים מריחים את אותו כימיקל בנשימות בעליהם ומתריעים בהתאם. למעשה, הם אפילו לומדים להבדיל בין ריח של אירוע שכבר קרה וטיפלו בו, ובין אירוע שקורה עכשיו.

 

4. אפילפסיה:


מחלה הגורמת לחולים בה להתקפים בלתי צפויים, בהם החולה מאבד הכרה ומפרכס ללא שליטה. כמובן שמצב זה מסוכן מאוד, היות ובמהלך התקף פרכוס חולים עלולים להיפצע קשות ממכות חוזרות בגופם ובראשם, ולפעמים אף מפגיעות בלשון כאשר הלסת נסגרת עליה בחוזקה. כלבים המסייעים לחולים אלה, מתריעים להם אפילו עד שעה לפני התקף, ובכך מאפשרים להם להגיע למקום בטוח ולפנות לעזרה.

 

5. פחד וסטרס:


אותה אגדה אורבנית נושנה הטוענת כי כלבים מריחים פחד-  היא למעשה נכונה. כלבים יכולים לזהות מתי אנחנו חשים פחד או מצפים לעלייה ברמות הסטרס, גם אם אנו לא מראים סימנים חיצוניים. למעשה, הם מריחים הורמונים כמו אדרנלין וקורטיזול, המשתחררים בגופנו במצבים כאלה. אנשים הסובלים מהפרעות של חרדה וסטרס, יכולים להפיק הרבה מכלב לוויה שעוזר להם להבין מתי הם צריכים לקחת צעד אחורה ולנשום. בהרבה מקרים, בזמן שהכלב מזהה שינוי רגשי אצל בעליו, הבעלים אפילו לא מודעים עדיין לשינוי, ובכך יכולים למנוע מקרים של התקפות חרדה ותופעות אחרות הקשורות לפוסט טראומה.

 


ישנה עוד דרך ארוכה עד שנדע ב-100% מה בדיוק כלבים מריחים אצלנו, ואיך ניתן יכולים לנצל את היכולת הזאת ולאמן אותם על מנת לעזור לעוד ועוד חולים. אך אפילו שפרטים רבים חסרים, העובדה הברורה היא שלכלבים יש יכולת מדהימה להריח מחלות ותופעות שונות, וטמון בהם פוטנציאל עצום לעזרה והצלת חיים.

 

לכל שאלה, אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה

 

03-5403368