ניקוי אוזניים לכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד תנקו את האוזניים של כלבכם

כיצד תנקו את האוזניים של כלבכם
מיכל ליבסון, סייעת

ניקיון האוזניים של  כלבכם הוא חלק חשוב מאוד משגרת הטיפוח שלו. כל הכלבים זקוקים לניקוי אוזניים מפעם לפעם, אך חלק מהכלבים זקוקים לניקוי תכוף יותר ויסודי יותר מאחרים. כאן תמצאו את המידע שאתם צריכים על ניקיון אוזני כלבכם.

האנטומיה של אוזן הכלב
לאוזן הכלב יש מבנה די מורכב. החלק החיצוני של האוזן הנקרא אפרכסת pinna)) יהיה שמוט אצל חלק מהכלבים ואצל אחרים יעמוד זקוף. בתוך האוזן ישנה תעלה חיצונית שנמשכת לאורך צד הראש (תעלה אנכית), ואז פונה פנימה (תעלה אופקית). התעלה והאפרכסת מכוסות עור ומכילות סחוס שיוצר חריצים וקמטים על פני השטח. התעלה החיצונית מכילה גם בלוטות שמפרישות שעווה וחומרים אחרים לתוך האוזן. עור התוף נמצא בקצה התעלה החיצונית. מעבר לעור התוף נמצאת האוזן התיכונה ולאחריה האוזן הפנימית. האזורים הללו מכילים את איברי השמיעה ושיווי המשקל.

מדוע חשוב לנקות את אוזני הכלב?
כשזה מגיע לניקיון האוזניים, אנחנו מתמקדים בתעלת האוזן החיצונית בלבד. שעווה ולכלוך יכולים להצטבר בקלות בתעלה החיצונית של האוזן, באפרכסת ובין החריצים שבאוזן. הצטברות שעווה ולכלוך יכולה להוות מצע טוב לחיידקים ושמרים ולעודד התפתחות דלקת. אוזניים אשר לא מאווררות כראוי, מועדות יותר לדלקות. זוהי אחת מהסיבות שכלבים בעלי אוזניים ארוכות מועדים יותר לפתח דלקות אוזניים. לחלק מגזעי הכלבים יש כמות מרובה יותר של בלוטות הפרשה בתעלות האוזן, דבר שגורם להפרשות. שלושה סוגי כלבים ספציפיים בעלי נטייה גנטית לדלקות אוזניים, הם הקוקר ספאנייל, הבאסט האונד והלברדור.
דלקת אוזניים חיצונית גורמת לגירוד וכאב באוזניים. ללא טיפול נאות יכולה להיווצר גם דלקת באוזן התיכונה מה שעלול לגרום לנזק בשמיעה ולאובדן שיווי משקל. בנוסף, בגלל שכלבים נוטים לנער את הראש בצורה מוגזמת כאשר כואב או מגרד להם באוזניים, עלולים להתפוצץ נימי דם באפרכסת האוזן ועלול להיווצר כיס דם באוזן הנקרא 'המטומה' ומצריך ניתוח כדי לטפל בו. סימנים אופייניים לדלקת באוזניים הם ריח חריף מהאוזן, ניעור אוזניים וראש תכופים, אדמומיות בעור בתוך האוזן, גירוד אובססיבי באוזניים והפרשות בכמות גדולה.
כלבים יכולים לצבור שעווה והפרשות מהאוזניים בקצב מהיר יותר משל אנשים, לכן ניקיון על בסיס קבוע יכול לעזור למנוע דלקות אוזניים. אצל כלבים מסוימים הצטברות השעווה היא מועטה ולכן הם זקוקים רק לניגוב קל של האוזן מפעם לפעם. לעומתם ישנם כלבים שזקוקים לניקיון יסודי של האוזניים מדי שבוע-שבועיים. בדקו את מצב האוזניים של כלבכם ודברו עם הווטרינר על צרכי הניקיון שלו. ניקיון תכוף מדי יכול לגרום לגירוי, אך ניקיון מועט מדי יכול לגרום להצטברות של שעווה והפרשות.

חומרי ניקוי מתאימים לאוזני הכלב
תמיסת ניקוי אוזניים: חפשו חומר איכותי לניקיון אוזניים שמומלץ ע"י ווטרינרים. בחירה טובה לחומר היא epi-otic של חברת virbac. ניתן לנקות את האוזניים עם צמר גפן או פדי גזה. אין להשתמש במקלות לאוזניים! כאשר תבקרו אצל הווטרינר הוא ינקה את אוזני הכלב, במידה ולכלב יש שערות באוזניים אשר מפריעות לו וחוסמות את אוורור האוזן (נפוץ מאוד אצל פודלים), הוא ישתמש במכשיר מיוחד על מנת להוציא את השערות ולנקות היטב את האוזן.

מתחילים בניקוי אוזניים
המקום האידיאלי לנקות את האוזניים של כלבכם הוא בחוץ או באמבטיה. הזדמנות טובה לעשות זאת היא לפני רחצה. זכרו, כאשר הכלב מנער את ראשו, החומר וההפרשות מהאוזניים עלולים לעוף על הקירות, עליכם ובכלל בכל החדר... ראו הוזהרתם .
לפני שתנקו את האוזניים של כלבכם, בדקו אותן-  עד כמה הן מלוכלכות בפרשות ושעווה, והאם יש שיער עודף בתוך האוזן. במידה ויש לכלב הרבה שיער שיוצא מתעלת האוזן, קרוב לוודאי שיהיה צורך למרוט אותו. עדיף לקחת את הכלב לווטרינר כדי שיעשה זאת או למספרה מיומנת כדי לגרום לכלב כמה שפחות כאב וסטרס.

כיצד תנקו את האוזניים של כלבכם?
התחילו עם אחיזת אפרכסת האוזן כלפי מעלה, וטפטפו כמה טיפות של תמיסה לניקוי האוזן, היזהרו שלא ללחוץ יותר מידי. לפני שהכלב ינער את ראשו, תפסו בבסיס האוזן ועסו אותה, בכך תעזרו לתמיסת ניקוי להיכנס טוב יותר לאוזן, ולהמיס את השעווה ואת הלכלוך שהצטברו באוזן. כשתעסו את האוזן תשמעו רעש כמו שקשוק של מים באוזן, זה אומר שהחומר נכנס ועושה את הפעולה שלו. לאחר מכן תוכלו לתת לכלב לנער את הראש. כעת קחו חתיכת צמר גפן ונקו את תעלת האוזן עד לעומק שמתאפשר לכם עם האצבע. לעולם אין להכניס קיסם אוזניים לתוך אוזן הכלב- פעולה זו עלולה לגרום לנזק בעור התוף. אך ורק וטרינר מיומן יבצע זאת.
אם האוזניים עדיין נראות מלוכלכות, ניתן לחזור על התהליך.  הקפידו לייבש את איזור האוזניים ומסביב. אחרי כל הניקוי, תוכלו לתת לכלבכם צ'ופר על התנהגות טובה 
הכתבה פונה לבעלי כלבים, אך גם בעלי חתולים יכולים לנקות את אוזני החתול שלהם, במידה והוא משתף פעולה. אם הכלב או החתול מתנגדים מאד ואוזניהם דורשות ניקוי- יש לפנות לווטרינר המטפל.