כיצד נקל על הכלב המתגרד – מה ניתן לעשות מלבד סטרואידים
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד נקל על הכלב המתגרד – מה ניתן לעשות מלבד סטרואידים

ד"ר מיכל רייך, וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה

 

כלב שמתגרד, מתלקק או נושך עצמו באינטנסיביות יכול להוריד מאד את איכות חייכם.

 

פעמים רבות כשתפנו לסיוע מקצועי אצל הווטרינר, כדי להקל מידית על הגרד תקבלו תרופה ממשפחת הסטרואידים.

 

הבעיה היא ששימוש ממושך בסטרואידים יכול לגרום לתופעות לוואי בלתי נסבלות (כמו שתיה והשתנה מוגברת)  וגם להשפעות בלתי רצויות על הגוף (כגון נטיה מוגברת לזיהומים)  ולכן יש לנסות לצמצם את השימוש בהם לאורך זמן.

 

הנה רשימה של כמה דרכים טובות  אחרות לצמצום הגרד בחיה שלכם:

 

שליטה על זיהומים

פעמים רבות כשחיה עם נטיה לגרד מתחילה להתגרד יותר  אנו חושבים שנחשפה למקור חדש לאלרגיה (אלרגן).
יתכן שזה המצב אך, פעמים רבות מה שקורה הוא שחיה מתגרדת גורמת להתבססות זיהום בעור דרך פציעת העור במהלך פעולת הגרוד. במקרים רבים, שליטה על הזיהום יחזיר את החיה חזרה ל"אזור הנוחות"  שלה וניתן להתמודד עם חיות רבות הסובלות מאלרגיה על ידי בקרת הזיהומים שלהם כאשר מתפתח זיהום.
לכן יתכן והוטרינר שלכם יבקש לקחת דגימה ולבדוק תחת המיקרוסקופ האם קיים זיהום ואולי לעתים תילקח גם תרבית-  והטיפול האנטיביוטי יותאם לממצאים.
זריקות עם פעילות ארוכה

 

ציטופוינט (lokivetmab) 

חומר חדש הניתן בהזרקה- זהו נוגדן שמיוצר בתהליך הנדסה גנטית ומכוון כנגד אינטרלויקין 31  שהינו חומר המיוצר על ידי תאי מערכת החיסון שבעור ומתווך את העברת תחושת הגרד מהעור למח.

 

ההקלה בגרד מושגת במהירות (לרוב תראה כעבור 24 שעות). ב80% מהכלבים המקבלים ציטופוינט התוצאות נשמרות למשך חודש. אך לא בכל הכלבים נראה תגובה.

 

לפרטים על הציטופוינט צרו איתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה, 03-5403368

 

תרופות דרך הפה
 

אנטיהיסטמינים

היסטמין הינו מתווך תהליכי דלקת, אך בכלבים משחק תפקיד פחות חשוב מאשר בבני אדם.
יחד עם זאת תרופות ממשפחת  האנטי היסטמינים עשויות  לסייע במקרים כרוניים (בניגוד לגרד חריף) , שימוש יומיומי בהן עשוי למנוע "הידלקות" של גרד. התגובות אליהן שונות בין כלבים שונים ולכן נדרש לבצע מבחן אנטיהיסטמינים (בדיקה של תגובה לסוגים שונים של אנטי היסטמינים הניתנים לפרקי זמן של שבועיים ובהתאם החלטה על התרופה היעילה ביותר)

 

ציקלוסופרין

זו תרופה המשפיעה על מערכת החיסון והנה יעילה במחלות מתווכות מערכת חיסון שונות. מאחר וגם אלרגיה עורית היא מחלה כזו ציקלוספורין נבדק ונמצא יעיל למרבית מקרים אלו.
לרוב נדרש טיפול ממושך של 4-8 שבועות כדי לראות תגובה טובה – מה שהופך אותו לא שימושי למקרים החריפים.

 

אפוקוול oclacitinib

מעכב אנזים JAK1 השותף בתהליך איתות בין ציטוקינים שונים המעורבים בתהליך הדלקת והאלרגיה.
זו תרופה חדשה יחסית ופעילותה מהירה ולכן היא יעילה במקרי גרד חריפים וגם בכרוניים. חשוב להבין שההשפעה היא רק על תחושת הגרד והתהליך שברקע או בבסיס הגרד אינו מטופל (למשל זיהום שעשוי להתבסס על אף שהכלב כבר אינו מתגרד). לפרטים צרו עמנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה, 03-5403368

 

חומצות שומן

לחומצות שומן תכונות נוגדות דלקת ונדרשים להן מספר שבועות כדי לבנות את ההשפעה  הרצויה בעור ולכן הן משמשות כטיפול ארוך טווח ומסייעות להפוך את העור פחות תגובתי לאלרגנים.

השפעתן במניעת גרד הינה קלה אך הן יכולות להוסיף ולחזק השפעתן של תרופות נוגדות גרד אחרות.
 

 

טיפולים חיצוניים

 

סטרואידים טופיקלים

בספריי ומשחות, גם בצורה כזו סטרואידים יכולים להספג לזרם הדם אך כנראה שספיגה זו משמעותית יותר בכלבים קטנים. לכן שימוש כזה בסטרואידים הוא בטוח בהרבה ממתן סיסטמי שלהם (בזריקה או תרופה). שימוש טופיקלי כזה יכול לספק הקלה מצוינת ללא ההשפעה הרב מערכתית של סטרואידים. מוצרים אלו שימושיים יותר בשלב של גרד חריף.

 

שמפו

ישנם יתרונות רבים לשימוש בשמפו כטיפול – המים מרגיעים את העור, מסירים גלדים וקשקשים , פולנים ואלרגנים אחרים התורמים לגרד.

העור יכול לקבל תוספת לחות, (סף הגרד עולה כשהעור לח יותר)

וכמובן תרופות יכולות להינתן דרך השמפו (חומרים מרגיעים, חומרים כנגד שמרים ואנטיבקטריאלים)

חשוב לזכור שיש להשאיר את העור ספוג 10 דקות בשמפו לפני רחצה כדי לקבל השפעה

 

טיפול מונע כנגד פרעושים

פרעושים תורמים לכ50% ממקרי האלרגיה . כל מחלת עור מגרדת תחמיר לנוכח פרעושים ולכן יש חשיבות מכרעת בהקפדה על טיפול מונע פרעושים בכלבים מתגרדים.

העובדת שלא רואים פרעושים אינה אומרת בהכרח שהם אינם בסביבה. לדוגמה אם הכלב מתגרד גם באיזור הגב התחתון זו אינדיקציה חזקה לכך שהוא סובל מפרעושים בין אם רואים אותם או לא.

לפעמים הקפדה על טיפול נגד פרעושים היא ההשקעה הכי פשוטה והכי כלכלית כדי לשלוט בסימני הגרד.

המלצתי היא על כדור הברבקטו שנכון להיום הוא הטיפול המונע הטוב ביותר שקיים. לפרטים נוספים, צרו איתנו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368