כיצד לשמור על כלבכם בל"ג בעומר
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד לשמור על כלבכם בל"ג בעומר

מאת: נועה לייבמן - טכנאית וטרינרית בכירה - מרכז וטרינרי רמת השרון

הקיץ מתקרב ואיתו ל"ג בעומר. בעוד שאנחנו אוספים קרשים ועוטפים תפוחי אדמה בנייר כסף בהתרגשות, כלבינו לא יודעים על מה כל המהומה. על מנת לשמור על חברינו הטובים ביותר, עלינו לשים לב לכמה דברים חשובים.

הדבר הראשון והחשוב ביותר ברשימה הוא כמובן אש. אש היא דבר מסוכן, גם לכלבים וגם לנו. מבחינות רבות, הכלב האהוב שלנו הוא בעצם כמו הילד הקטן שלנו, ויש לשים לב ולהשגיח בארבע עיניים שהוא מתרחק ממקור האש.


בניגוד לפלומה שלנו יש על הראש, הכלב מכוסה פרווה לכל אורכו, ולכן הוא בסיכון גדול יותר להיפגע מאש. בנוסף להרחקה מהמדורות, שימו לב גם לגיצים או חתיכות נייר שעפות מהמדורה, שעלולות גם להדליק את פרוות הכלב. 
כלבים חרדתיים, או כלבים צעירים שלא נחשפו למדורה גדולה בעבר, עלולים לפחד ולהילחץ מהסיטואציה. אם כלבכם הוא אחד משני אלה, יש להיות עוד יותר זהירים.


הדבר השני והחשוב מאוד, הוא התוצאה הישירה של אש: עשן. רבים לא מודעים לכך, אבל עשן בכמויות גדולות עלול להזיק לבריאות הכלבים שלנו. שאיפת עשן גורמת לנזק ישיר לרקמת הריאות העדינה עקב החשיפה לטמפרטורות הגבוהות של האוויר הנשאף, חלקיקי חומר בתוך העשן, וגזים רעילים הנוצרים בזמן השריפה. בנוסף, עשן עלול לגרום לגירוי וצריבה בעיניים, אשר יכולים לגרום לדלקות בכלבים רגישים.


לקראת סוף המדורה ואפילו בבוקר שאחרי, יש לשים לב לא לדרוך באזור המדורות. בעוד אנחנו נועלים נעליים שמגנות על כפות הרגליים שלנו, הכלבים הולכים ללא הגנה. גחלים עלולים להישאר מאוד חמים, גם כמה שעות לאחר המדורה, ויכולים לגרום לכוויות חמורות.
מכיוון שאנו לפעמים נעזרים בחול כדי לכבות את המדורות, הגחלים יכולים להתחבא מתחתיו, מה שמקשה עלינו לראות אותם. רק במקרה הזה, חשוב לטייל עם הכלבים ברחובות או בגינות כלבים, או בכל אזור שאנחנו יודעים שלא הבעירו בו מדורות לילה לפני.


תופעה המוכרת מאוד למרפאות הוטרינריות, היא הכלבים שמגיעים למרפאה לאחר חגים "עתירי מזון". עלינו לשמור שכלבינו הגרגרנים לא יחטפו שאריות מזון שאנחנו משאירים אחרינו.
במקרים רבים, כשאנחנו חוגגים, גם הכלבים שלנו. הכלבים מסתובבים בין החוגגים, וכל אחד מרגיש צורך לתת צ'ופר קטן לכבוד החגיגה. צ'ופר, ועוד צ'ופר.. והכלב כבר אכל כמה ארוחות שלמות. כלבים רבים אינם רגילים לאכול כל כך הרבה, ובמיוחד מזון מגוון שלא נועד לכלבים, ולכן הם עלולים להינזק מכך.
אכילת שטויות עלולה לגרום להמון בעיות, החל מזיהום במערכת העיכול, עד הרעלה. תופעה זאת מסוכנת במיוחד בל"ג בעומר, כאשר אנחנו קוברים תפוחי אדמה מצופים בנייר כסף במדורה. אכילה של נייר כסף עלולה לפגוע בגוף הכלב, ובמקרים רבים יהיה צורך בניתוח כדי להוציא אותו ולמנוע נזק נוסף.


מסיבות יכולות להיות המון כיף, כאשר מודעים אליהם. מכיוון שלא ניתן לדבר עם הכלבים ולהסביר להם מה מתרחש באותו ערב, הרעש וההמולה מגיעים להם בהפתעה. כלבים רבים לא רגילים להיות במרכז העיניינים, וריבוי האנשים והרעש מלחיץ אותם.
חשוב מאוד ללכת עם הכלב קשור ברצועה ולהשגיח עליו, במיוחד אם זאת הפעם הראשונה שהוא נחשף למשהו כזה.
כלבים רבים שנקלעים למצבי לחץ כאלה, עלולים לברוח וללכת לאיבוד, ואם דוחקים אותם לפינה, עלולים גם לתקוף. זיקוקים ונפצים שלעיתים קרובות משתתפים באירועים האלה, גם יכולים לגרום להתקפי חדרה שכאלו, ולהשפיע גם כלבים שבדרך כלל לא נבהלים בקלות. זכרו, חוש השמיעה של הכלב מחודד בהרבה משלנו.


לסיכום, על בעלי הכלבים להיות רגישים במיוחד לכלביהם ביום זה, ולהשגיח עליהם בכל רגע. נסו להיות קשובים לתגובות הכלבים כאשר אתם יוצאים מהבית; האם הם מתנהגים כרגיל, האם הם מושכים לכיוון הבית, וכו'. אם אתם מזהים שהכלב מפחד ולחוץ, דברו אליו בטון מרגיע ונסו להחזיר אותו הביתה. אם אין צורך שהכלבים יסתובבו איתנו חופשיים באותו לילה, אז בהחלט עדיף שלא.