כיצד לנהוג לאחר פטירת אחד מבעלי החיים במשפחה
03-5403368

כיצד לנהוג לאחר פטירת אחד מבעלי החיים במשפחה

כיצד לנהוג לאחר פטירת אחד מבעלי החיים במשפחה

מאת: מאיה זיידנר, אסיסטנטית בכירה, מרכז וטרינרי רמת השרון

 


כאשר המשפחה מאבדת את בן המשפחה הפרוותי שלהם, קשה לכולם, כולל שאר בעלי החיים בבית. ההתמודדות עם הצער שלנו, ואולי גם צערם של ילד הבית, היא קשה למדיי, גם לפני שהתחלנו לדאוג לצערם של בעלי החיים האחרים, שאולי הפסיקו לאכול או מראים סימנים אחרים של דיכאון.

 


כאשר שני בעלי חיים קרובים מאוד אחד אל השני ואחד מבינהם נפטר, הנותר עלול לחוות "תגובת מצוקה" הדומה במובנים רבים לאבל אנושי. חלק מהסימנים כוללים:


• שינויים בהרגלי השינה
• שינויים בהרגלי האכילה
• חוסר עניין בפעילויות הרגילות
• הימנעות משהייה בחדר לבד או הרחק מבני המשפחה (חרדת היפרדות)
• שוטטות בבית, בחיפוש אחר חבריהם האובד

 

8 טיפים שיעזרו לחיות המחמד שלכם להתמודד עם האובדן

 

1. עקבו מקרוב אחר בעל החיים
תהליך האבל אינו מובן היטב בבני אדם וכך גם בבעלי החיים, לכן מוטב
להקדיש תשומת לב מיוחדת לבעל החיים שלנו, ולחפש סימנים של מצוקה. לדעת למה לצפות וכיצד להגיב, יכול לעזור מאוד בתקופה בה כל המשפחה נמצאת עמוק בתחושת האובדן.


2. שמרו על שגרת יום עקבית ככל האפשר
חיות מחמד פועלות במיטבן כאשר הן יודעות למה לצפות מיום אחד למשנהו (הדבר נכון לכל בעלי החיים, לא רק עבור אלו הנמצאות באבל). נסו לשמור על זמני הארוחות, הפעילות הגופנית, ההליכות, המשחקים, הסירוק, שעת השינה ושאר הפעילויות היומיות בלוח זמנים עקבי.


3. שמרו על הדיאטה וזמני הארוחות של בעל החיים
ייתכן כי לבעל החיים שלכם לא יהיה תיאבון רב בימים שלאחר פטירת חברו, אך למרות זאת, המשיכו להציע לו את אותו המזון אליו הוא רגיל, באותן השעות בכל יום. שמרו על המזון אותו לא אכל במקרר והציעו אותו בשנית כשמגיע הזמן לארוחה הבאה. השתמשו ברעב שלו כדי לעזור לו לקבל חזרה את התיאבון והימנעו מהדחף לנסות ולפתות אותו עם חטיפים.
אם התיאבון לא חוזר לאחר מספר ימים, או אם אינו אוכל דבר כלל, קבעו תור אצל הוטרינר לשלילת בעיה בריאותית. חתולים, בפרט, עלולים לפתח מצב קטלני הנקרא הפטיק ליפידוזיס (כבד שומני) אם מפסיקים לאכול ליותר מכמה ימים ספורים. 


4. הקפידו שלא לתגמל את דיכאון בעל החיים
זו משימה קשה, כיוון שזה טבעי לרצות לנחם את חיות המחמד שלנו. אך, למרבה הצער, מתן תשומת לב או חיזוק חיובי לאחר הצגת התנהגות לא רצויה עלולים להגביר את אותה התנהגות - במיוחד אצל כלבים. וברור כי איננו רוצים לתגמל חוסר תיאבון, חרדה, חוסר פעילות או כל סימן מצוקה אחר.

במקום תגמול, מומלץ להסיח את דעת בעל החיים עם פעילויות בריאות, המספקות גם הזדמנות לתגמול חיובי. יציאה להליכה, אימונים קצרים, משחקי מסירה או כל פעילות גופנית אחרת יחד – אלה דוגמאות טובות לפעילויות מסוג זה.


5. בבית מרובה בעלי חיים, אפשרו גיבוש מחדש של המבנה החברתי ביניהם.
כאשר ישנם יותר משני בעלי חיים במשפחה, לכל "חבר קבוצה" יש מערכת יחסים ייחודית עם כל אחד מהאחרים בה. כאשר אחד מהם נפטר, נוצרת חוסר יציבות זמנית בתוך הקבוצה - מצב העלול להוביל לעימותים המטרידים גם את בני המשפחה האנושיים. אך אם בעלי החיים אינם מסכנים אחד את השני פיזית, עדיף לתת להם לפתור ולגבש את הדינמיקה החדשה ביניהם בעצמם.
אם עדיין ישנן הרבה נהמות, נביחות, שריקות או תקיפות שאינן מתעמטות ככל שהקבוצה מתרגלת ל"נורמאל החדש", כדאי להתייעץ עם וטרינר או יועץ התנהגותי לקבלת הדרכה כיצד לפתור את הקשיים ביניהם.


6. חשבו היטב לפני אימוץ בעל חיים חדש אל המשפחה
אל תניחו באופן אוטומטי שאימוץ "להחלפת" בעל החיים הוא פיתרון. התמודדות עם אובדן ואבל הינו תהליך אישי עבור כל אחד מאיתנו וגם עבור בעלי החיים שלנו, ובעוד חלק מבני המשפחה יהיו מוכנים לבעל חיים חדש באופן מיידי, אחרים עשויים שלא להיות.

לפי סנטה ברברה אינדיפנדנט:

      "על אף שזה עשוי להיות מפתה לרוץ ולאמץ עוד כלב או חתול לאחר פטירתו של בעל חיים, רוב המומחים ממליצים להמתין מינימום של שלושה חודשים על מנת לתת לבעל החיים הנותר זמן הסתגלות.

      אימוץ גור חדש אינו רעיון טוב במיוחד כיוון שנוכחות בעל חיים היפראקטיבי עלול ליצור סטרס פיזי ונפשי על בעל החיים שעדיין נמצא בשלבי אבל. אפילו כלב או חתול מבוגרים ועדינים עלולים לגרום לבעל החיים שלכם להפוך לטריטורייאולים. 

היו בטוחים כי בעל החיים שלכם התגבר לגמרי על אבלו לפני אימוץ בעל חיים חדש לביתכם."


7. הקפידו שלא להסעיר את בעל החיים שלכם עם הצגת רגשות דרמטית בנוכחותו.
בעלי חיים מבחינים ברגשות שלנו, לכן בקשו משאר חברי המשפחה אשר מתמודדים עם האבל בעצמם להיות רגישים גם למצבה הנפשי של חיית המחמד הנותרת. זה בסדר לבקש נחמה מבעל החיים שלכם, כל עוד אינכם מפחידים אותו או גורמים לו למצוקה נוספת.


8. תנו לזה זמן
קשה לדעת כמה ארוך זיכרונם של בעלי החיים שלנו. בהתבסס על ראיות בשטח, נראה כי כלבים בפרט זוכרים את חבריהם לזמן מה. תהליך אבל של בעל חיים עשוי להימשך מספר ימים, שבועות ואפילו חודשים, אך בסופו של דבר, רוב חיות המחמד חוזרות במהרה להיות עצמן - שמחות ומלאות החיים.

 

אם בכל שלב אתם מרגישים כי בעל החיים שלכם סובל שלא לצורך או שקורה משהו שהוא מעבר לגעגועים, מומלץ להיוועץ עם וטרינר כצעד ראשון.

 


לכל שאלה מוזמנים לפנות אלינו 03-5403368 המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה