כיצד להבחין בין גור זכר לנקבה בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד להבחין בין גור זכר לנקבה בחתולים

מאת יוליה קליוז'ני אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

בגיל צעיר קביעת המין של חתלתול עלולה להיות קשה במיוחד. אברי המין הנקביים והזכריים נראים דומים להפליא. במידה ויש אפשרות להשוות בין שני גורים משני המינים, זה הופך את התהליך לקל יותר ובסבירות גבוהה יותר להיות נכון. בגור ממין זכר,  שק האשכים ממוקם מתחת לפי הטבעת ומעל לחלק האחורי של רגליו האחוריות.  האשכים  יורדים לשק האשכים בזמן הלידה.  איבר המין של החתול הוא מיד מתחת לשק האשכים, מוקף בעורלה ובדרך כלל לא נראה לעין. הפות של הנקבות ממוקמת מתחת לפי הטבעת ומעל הרגליים האחוריות. הפות מופיעה יותר כחריץ מאשר המראה העגול יותר של העורלה בזכר. אצל נקבה המרחק בין פי הטבעת לפות הוא קטן יותר מאשר אצל זכר שאצלו המרחק בין פי הטבעת לשק האשכים גדול יותר.

 

 

רוב החתולים בעלי פרווה עם שלושה הצבעים - טריקולור הן נקבות. הסיכוי לזכר טריקולור הוא 1:200, אלה חתולים בעלי תבנית א-סימטרית של פרווה שחורה ואדומה שאליה מתווסף הצבע הלבן ונוצר מראה תלת גוני. הגורם להבדלים בתפוצת הדוגמה התלת גונית אצל שני המינים הוא גנטי. הגנים הקובעים את צורות הצבע המסוימות האלה נישאים שניהם על גבי כרומוזום X הגן האדום על האחד והשחור על הנוסף. רק לנקבות יש 2 כרומוזומי X ולכן הטריקולוריות הן נקבות.

 

אז איך ייתכן שיש זכרים טריקולור? כשמתרחשת תקלה גנטית קלה וחתול זכר נולד עם שילוב XXY המאפשר שילוב של שחור ואדום וכרומוזום Y מקנה תכונות זכריות.

גם לזכרים וגם לנקבות יש פטמות.

 

נשמח לעזור לכם לדעת את מין חתולכם בפגישה ראשונה במרפאה ללא חיוב.

 

לפרטים אנא פנו אלינו דר' דורון נרי מרכז וטרינרי רמת השרון  03-5403368