כיצד לבחור חתול?
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד לבחור חתול?

מאת: מעין שקד - אסיסטנטית תואר ראשון B.S.c

ההחלטה להכניס חיית מחמד לביתכם ולחייכם הינה החלטה עצומה, ולפני שאתם מביאים חתול הביתה, ישנן מספר שאלות שעליכם לשאול את עצמכם:
1. האם אנחנו רוצים חתול גזעי או מעורב?
2. האם אנחנו מעדיפים גור או חתול בוגר?
3. זכר או נקבה? 

 

וגם אם אתם בטוחים שאתם יודעים בדיוק באיזה חתול אתם מעוניינים, השקיעו עוד מעט זמן ובידקו האם החתול שאתם רוצים הוא אכן החתול המתאים ביותר לאורח החיים שלכם ושל בני משפחתכם.


גזעי או מעורב?

חתול גזעי נבחר לרוב על פי מראהו ומאפייני האופי הטיפוסיים לאותו הגזע. למשל, חתולים ארוכי שיער, כדוגמת החתול הפרסי, הינם בעלי אופי נוח, אולם הכינו את עצמכם לסירוק וטיפוח יומיומיים הדרושים לשמירה על מראם המטופח.

 

חתולים סיאמיים, לדוגמא, נוטים לדרוש יותר תשומת לב מבעליהם ועשויים לעשות זאת בדרך קולנית במיוחד. עם זאת, חינניותם וחוכמתם לרוב מפצים על אופיים הקולני.


יש לזכור כי מלבד הוצאות כספיות שוטפות, הכוללות חיסונים, מזון וטיפולים רפואיים, רכישת חתול גזעי איננה הוצאה זניחה, ויש לרכושם ממקור מוסמך, היכול להעיד על רקע החתול וגזעו. 
לעומת חתול גזעי, אימוץ חתול מעורב אינו כרוך בתשלום ראשוני גבוה, אולם יש לזכור כי יתר ההוצאות השוטפות אינן שונות מאלה של חתול גזעי, ואין הוא דורש פחות טיפול או תשומת לב.

 

חתולים מעורבים הינם עמידים יותר למחלות ולרוב חיים שנים רבות יותר מחתולים גזעיים.
יש לזכור כי כיום או עומדים בפני פיצוץ אוכלוסין של חתולים נטושים, המציפים את המכלאות ועמותות בעלי החיים השונות, ועל כן , חשיבות אימוץ חתול מעורב הינה גבוהה מתמיד.
חתולים אלה לרוב נמסרים לאימוץ לאחר שעברו סירוס/עיקור , ועל כן מהווים חיות בית נוחות, אוהבות ונקיות.

 

גור או חתול בוגר?
מעטים האנשים היכולים לעמוד בפני קסמו של גור חתולים, וגידול חתול מגיל צעיר מאד הינה חוויה מאתגרת, מספקת ומיוחדת במינה. עם זאת, יש לזכור כי ככל שהגור צעיר יותר, כך גדלה ההשקעה הדרושה לחינוכו ולגידולו.


טיפול בגור כרוך בהאכלות מרובות של עד 5 פעמים ביום, לימוד לצרכים, השקעת זמן ותשומת לב וחינוך להתנהגות נאותה בבית.  חתול בוגר לרוב מחונך, יודע לעשות את צרכיו בקופסא המיועדת לכך, וסביר להניח ש"נתיב ההרס" שיותיר אחריו בבית יהיה מזערי לעומת חתול צעיר.
ישנם חתולים בוגרים רבים המחפשים בית חם לאחר שבעליהם נאלצו למסורם מסיבה זו או אחרת, אך יש לזכור כי בשונה מגור צעיר, חתול בוגר מגיע עם הרגלים מסויימים ואופי בשל, ועליכם לוודא כי אופיו ודרך התנהלותו תואמים לשלכם טרם אימוצו.


זכר או נקבה?
באופן כללי, במרפאתינו אנו ממליצים על עיקור או סירוס חיות המחמד, וזאת מסיבות רבות, הן רפואיות והן התנהגותיות (ראה כתבה בנושא עיקור/סירוס חתולים) .
חתול מסורס או חתולה מעוקרת הינם חיות מחמד נאמנות ורגועות, וכל עוד החתול/ה מעוקרים, מינם למעשה אינו מהווה שיקול משמעותי.


עם זאת, במידה ואינכם מעוניינים לעקר או לסרס את חיית המחמד שלכם, עליכם לקחת בחשבון כי חתול שאינו מסורס נוטה לסמן את הטריטוריה שלו (קרי, ביתכם) בשתן בעל ריח עז, ופעמים רבות יברח מהבית בחיפוש אחר חתולה מיוחמת.
בעת שיטוטיו סביר להניח כי ייקלע לקרבות עם חתולים זכרים נוספים, ואף עלול להיקלע לכבישים סואנים ולהיפגע.
חתולות שאינן מעוקרות גם כן נוטות לשוטט בתקופת הייחום, וכן להשמיע יללות קולניות אופייניות, אשר בוודאי יפריעו לכם ולשכניכם.
לבסוף, לאחר שהחלטתם איזה חתול ברצונכם להכניס לביתכם, עליכם לוודא כי אתם אכן מוכנים לגידולו:


- האם אתם ערוכים מבחינה כלכלית לגידול החתול?
(חיסונים שנתיים, בדיקות וטרינריות, מזון וכדומה).
- האם אתם מוכנים לכל נזק שייגרם לריהוט ולחפצים בביתכם?
- האם יש לכם מספיק זמן להשקיע בגידול החתול ובמתן תשומת הלב לה הוא ראוי?
- האם וידאתם כי אף אחד מבני המשפחה אינו אלרגי לחתולים?


במידה ותשובתכם היא "כן" לכל השאלות הנ"ל אתם מוכנים! אנו ממליצים לפנות לאחת מעמותות הסיוע לבעלי החיים לצורך אימוץ החתול המתאים לכם, או לפנות למרביעים מקצועיים לרכישת חתול גזעי.
לכל שאלה נוספת בכל הקשור לגידול או בחירת חתול אנו לשירותכם.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון