כיצד לאמן את הכלב לשליטה בצרכיו
03-5403368

מידע

כתבות

כיצד לאמן את הכלב לשליטה בצרכיו

מאת: דר. דורון נרי - וטרינר

חינוך הכלב לשליטה בעשיית צרכיו חשובה מאוד לכלב ולבעליו כאחד למען שלום (וניקיון) הבית ולכן יש כמה דברים שחשוב לדעת:

 

גורמים המשפיעים על עשיית צרכים:

ישנם זמנים קריטיים שהכלב יצטרך לעשות את צרכיו:

  1. זמן קצר לאחר הארוחה.
  2. כשהכלב מתעורר משינה, בדרך כלל מוקדם בבוקר.
  3. לאחר משחק, או כל פעילות אחרת
  4. לפני קשירת הכלב או כל הגבלת תנועה אחרת.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

גורים יש להוציא כעשר פעמים ביום !
ברוב המקרים על מנת לעשות את צרכיו הכלב זקוק לגירוי כמו ריח של שתן או צואה שנעשו קודם לכן על ידי כלב אחר או ע"י הוא עצמו. לאחר שהכלב עשה את צרכיו הוא יתפנה מהם במהירות להסתובב במרחב חופשי ולהריח ריחות מגרים.  אם הכלב מוגבל לתחום קטן הוא יתאפק מלעשות צרכיו מכיוון שהוא אינו מעונין ללכלך את מרחב המחיה שלו. אם בכל זאת "התפספס" לו הכלב יסבול עד שננקה את המקום באופן יסודי.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

איך לחנך?

1) אם גילינו את המתנה לאחר מעשה אסור לנזוף בכלב או להענישו (קרוב לוודאי שהכלב לא יזכור מה עשה ולא יבין על מה אנו כועסים). אם נצעק עליו או נכה אותו יתכן שילמד אך יש יותר סיכוי שהכלב יתחיל לפחד מאתנו.

 

2) אין ללמד את הכלב לעשות את צרכיו על עיתון כשלב מקדים להתאפקות מוחלטת מכיוון שהכלב ילמד ששם יש עליו לעשות את צרכיו ויתכן אף מצב בו הכלב יתאפק כל הטיול בחוץ על מנת לעשות את צרכיו על העיתון בבית. יש לפרוס עיתונים רק אם אנו רוצים לחנך את הכלב לעשות את צרכיו בבית על עיתון כמקום השירותים הקבוע (כמו שמלמדים חתול לעשות את צרכיו בארגז חול) .  פתרון זה מתאים לכלבים קטנים הגרים בבנייני מגורים גבוהים בעיר.

 

3) אם הכלב נוהג ללכלך בתוך הבית ואנו רוצים לחנכו להפסיק הרגל זה קודם כל יש להיפתר מכל שרידי הריח של צרכיו, על ידי שימוש נכון בחומרי חיטוי וחומרים לנטרול ריחות.

 

* תהליך החינוך עשוי להמשך בין 10 ל- 14 ימים
א. בתקופת החינוך הכלב צריך להיות מוגבל בתנועותיו באופן מוחלט. כלומר על הכלב להיות יום וליל בשטח קטן, חוץ מאשר בזמנים בהם הוא מוצא לטיול.  כלבים קטנים ניתן להחזיק בקופסת קרטון, כלבים גדולים צריכים להיות קשורים קצר או במלונת טיסה (קופסת פלסטיק קלה מצוידת בדלת). על מנת למנוע שריטות על דלת או נביחות ניתן לשמור על הכלב במקום קרוב אליכם.

סביר להניח שבהתחלה יהיו "פספוסים", אולם תוך יומיים שלושה יתחיל הכלב לשמור על האזור נקי לחלוטין ויתאפק עד להוצאתו לטיול.

 

ב. בתחילה יש לצאת לטיול כל שעתיים שלוש במשך היום. בלילה אפילו גור יכול להתאפק עד כ- 6 שעות.


ג. כשיוצאים לטייל ומגיעים לאזור הרצוי כ"שירותים"  על הכלב להיות חופשי במידת האפשר. אם המקום גובל בסכנה כדאי שהכלב יהיה קשור בחבל דק וארוך ככל האפשר (5 מטרים).אם נחזיק בחבל קצר הכלב עלול להרגיש מוגבל ולפתח מעצורים

 

ד. יש לתת לכלב לטייל באיטיות על מנת שיריח ריחות מעניינים ומגרים. ריצה והשתוללות עלולים להסיח את דעתו מהמטרה.

 

ה. לאחר שהכלב עשה את צרכיו בחוץ יש לשבח אותו ואף מומלץ לתת צ'ופר. חיזוקים חיובים מאוד חשובים, לתת לכלב להרגיש שמעשיו טובים. כ10- דקות לאחר שעשה את צרכיו יש להחזירו הביתה למקומו המגביל את תנועותיו.

 

ו. לאחר שהכלב הצליח לשמור על  אזורו בבית נקי במשך 4-5 ימים ניתן להתחיל לשחררו בבית בהדרגה בתחילה לחדר אחד לאחר מכן ניתן להתקדם לזמנים ארוכים בשטח רחב יותר.

 

ז. יש להתבונן בכלב לצורות שונות של בקשה לצאת או התנהגות שחוזרת על עצמה לפני עשיית הצרכים בבית כמו הסתובבות במקום תוך כדי רחרוח. במצב כזה יש להסיח את דעתו על ידי אמירת "לא!!" קצרה והחלטית וזמן קצר לאחר מכן להוציא אותו לטיול.

 

ח. בשלב זה ניתן להוריד את מספר היציאות החוצה עם הכלב.  כלב בן שנה מספיקות לו בדרך כלל 3 יציאות החוצה.
ט. אם למרות הכל לעיל הייתה לכלב "פאשלה" חד פעמית או אף רגרסיה שלימה, אנא מכם- אל תצעקו ואל תכו את הכלבלב המסכן!!! במקום , חייכו בחרוק שיניים, נקו אחריו והמשיכו להקפיד על הכללים.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה