כוויות בכפות רגליים של כלבים.
03-5403368

מידע

כתבות

כוויות בכפות רגליים של כלבים.

מאת : קוזנצוב סופיה , אסיסטנטית ראשית במרכז וטרינרי רמת השרון.


הגנו על כפות רגלים של כלבכם הקיץ.

כמעט כולם חוו את התחושה הלא נעימה של עמידה על כביש חם מאוד אך האם אנחנו מבינים שהמצב יכול להיות מסוכן וכואב לא פחות לכלבים שלנו?
ריצוף חם, פסולת ועשב עלולים להישרף ולפצוע את כפותיו של כלב.

אנחנו אוהבי הכלבים רוצים לקחת את הכלבים שלנו לטיולים איתנו, עם זאת, חודשי הקיץ עלולים להיות מסוכנים לכלבים - הליכה על ריצוף חם, חצץ, שבילים, רחובות וחניונים יכולים להתחמם ממש ולשרוף את כפות הרגליים של כלבכם.

זה כולל גם מטען של טנדר (שאנו לא ממליצים לך לשים את כלבך בחלק האחורי של טנדר אי פעם!), מזח סירות או כל משטח מתכת מתחמם.
הכריות של רגלי הכלב שלך צריכים להיות מוגנים מפני כוויות ושלפוחיות.

הכריות יכולות להיפצע גם משברי זכוכית ומשאר הפסולת בזמן שאתם יוצאים לטיולים, כמו כן יש להיזהר ממלענים שעלולים לחדור לכפות הרגליים של הכלב ולאזורים אחרים.
ישנן מספר דרכים מצוינות להגן על רגלי הכלב מפני כוויות בקיץ הלוהט שלנו ועדיין להינות מהטיולים יחד – ראו בהמשך.

 

עובדות נוספות על כפות הרגליים של כלבכם

הרגליים של כלבכם לא רק מביאות אותם ממקום למקום, הן גם עוזרות לווסת את טמפרטורת הגוף - כלבים מזיעים ומקררים את עצמם דרך החלק האמצעי של הכריות (והלשון שלהם).
דברים נוספים עלולים לגרום לפציעה קשה בכפות הכלבים כגון - ריצוף חם, חול חם, פיסות קרח חדות, או כימיקלים למינהן ולכן חשוב להגן על כפות הכלב כל השנה.

לדוגמה, כלבים שרצים לעתים קרובות בפארקים או בחצרות יכולים לתפוס אבנים קטנות בין האצבעות שלהן ולהיחתך , הכפות רגליים יכולות להישרף מהשמש בקיץ או לקבל כוויות קור בחורף.
 

סימנים של כוויות בכפות הרגליים:

• צליעה או חוסר רצון ללכת

• ליקוק או לעיסה של כפות הרגליים

• כריות בצבע כהה יותר

• חלקים חסרים/חשופים בכריות הרגליים

• שלפוחיות או אדמומיות

• בכי או התנשמות כבדה עשויות להיות סימן לכאב

 

במקרה חירום

אם כלבך חווה את אחד מהתסמינים הללו, הטיפול הטוב ביותר הוא לשטוף מיד את הכפות רגליים עם מים קרים ובהקדם האפשרי להביא את הכלב לבדיקה אצל הווטרינר הקבוע שלכם - יכול להיות שהכלב יצטרך לקבל טיפול תרופתי ואף אנטיביוטי כדי להימנע מדלקת.

בדרך כלל, חבישה אינה מומלצת לפציעות של כלב מכיוון שזרימת האוויר המוגבלת יכולה לקדם גידול חיידקים אנאירוביים - אך פציעות מכוויות או חתכים בכפות הרגליים יוצאות דופן מכיון שהכרית הפגועה עלולה להזדהם ולגרום לגירוי כאשר היא חשופה לסביבה.
ייתכן ובמקרים כאלה יהיה צורך בניקוי יסודי יותר של האיזור בהרדמה/טשטוש והסרה של רקמות מתות – הטרייה - עשויות להיות נחוצות גם כדי לאפשר ריפוי מלא וטוב יותר.

 

מאוד חשוב להגיע לוטרינר במקרים אלה מכיוון שלעתים קרובות ניתנת אנטיביוטיקה ותרופות נוספות עבור הכלב - כף רגל עם כוויה או חתך הן מקור גדול לזיהום.

 

מניעה היא המפתח

בעלי כלבים יכולים לנקוט באמצעי זהירות רבים כדי למנוע כוויות ופגיעה בכריות הכפות של כלב, כמה מבין אמצעי המניעה הללו יכולים גם למנוע סכנות אחרות של חיות מחמד בקיץ, כמו מכת חום  וכוויות מהשמש.

 

הנה כמה רעיונות להגנה על הכלב שלך:

• לכו עם הכלב בשעות הבוקר המוקדמות או הערב המאוחרות.

• לטייל עם הכלב על הדשא - הדשא נשאר קריר יותר מהמדרכה ומונע כוויות.

• צאו לטיולים עם הכלבים על מדרכות/אספלט בשעות קרירות ביום - זה יעזור להקשיח את כריות הכפות של כלבכם על ידי קידום היווצרות של יבלות מה שגורם לעור של כריות כף הרגל של הכלב לעבות יותר ופחות מועדות לפציעות כמו כוויות וחתכים.

• הרגישו את המדרכה לפני שאתם יוצאים עם כלבכם לטיול –הניחו את ידכם על המדרכה ואם זה חם מידי עבורכם זה בטוח יהיה חם מידי עבור כפות הרגליים של כלבכם.

• שמרו על ניקיון השיערות בין האצבעות ברגליים – הדבר ימנע מלכלוך, אבנים, חתיכות פלסטיק וזכוכיות וענפים מלהיתקע בינהם ולגרום לפצעים וחתכים.

• בדוק את כפות כלבך מדי יום לאחר כל טיול בחוץ -  לבדוק שאין כוויות, חתכים או פצעים שנגרמו מהטיול.

• אין לשים נעליים/גרביים על הכלב שלך; כפות הרגליים זקוקות למגע עם האוויר והם ומצננים את עצמם דרך כפות הרגליים שלהם ולשונם ואם חובשים את כפות הרגליים שלהם אנחנו מפחיתים ב50% את הדרך שלהם לצנן את עצמם.

• כלב שנמצא זמן מה במים נפצע יותר בקלות בגלל שהכפות רגליים רכות יותר וחשופות לחתכים ופציעות.

• אין לקחת את כלבכם לחוף ים אלא אם כן תוכלו לספק להם מקום מוצל והרבה מים טריים לשתייה.
יש לשטוף אותם במים אחרי שהייה בים.

• יש לספק תמיד צל רב לבעלי חיים השוהים מחוץ לבית - הכנס את הכלב או החתול שלך פנימה במהלך החום ותן להם לנוח בחלק קריר של הבית. תמיד יש לספק הרבה מים קרים ונקיים.

• אנא היו רגישים לבעלי חיים זקנים ובעלי עודף משקל במזג אוויר חם. כלבים פחוסי אף – בולדוג צרפתי , בולדוג אנגלי , פקינזים , בוסטון טרייר , פאגים וכ"ד.
כמו כן , יש לשים לב לכלבים עם בעיות בדרכי הנשימה ובעיות לב כמה שאפשר, מכייון שאלה יותר חשופים לפגיעות שמש וחום.
 

 


למידע נוסף ושאלות – מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368