כדורי פרווה בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

כדורי פרווה בחתולים

אסתר מלול, אסיסטנטית

 

מידע כללי


בפעם הראשונה בה חתולכם יפלוט כדור פרווה, אתם עלולים לחוש מודאגים.  החתול יתאמץ להוציא את כדור הפרווה ויראה כחתול שמנסה לפלוט או להקיא.  החתול עשוי להיראות במצוקה, אך לא מדובר בעניין חמור.
כדורי פרווה (Trichobezoars), כפי שמרמז השם, הינם גושי פרווה רטובה ולא מעוכלת בתוך מערכת העיכול של החתול. לרוב, הם אינם בצורת כדור אלא בצורת נקניק, והם נוצרים כאשר החתול מטפח את עצמו באמצעות הלשון ובולע כמות גדולה של פרווה.
כאשר החתול מלקק את פרוותו, פרווה שנשרה נתפסת על גבי הלשון המחוספסת שלו. מרבית הפרווה לא משתחררת מהלשון והחתול לא מסוגל לירוק את הפרווה, לכן הוא בולע אותה. רוב הפרווה עוברת דרך מערכת העיכול בלי בעיה ויוצאת בצואה. עם זאת, לעתים כמות הפרווה גדולה מאד ולא יכולה לעבור דרך מערכת העיכול כראוי. מסיבה זו, הפרווה מצטברת בקיבה ויוצרת  גוש גדול.
רוב החתולים סובלים מכדורי פרווה לעתים, חתולים מסוימים יותר מאחרים. חתולים בעלי פרווה ארוכה נוטים לבלוע יותר פרווה, אך גם לחתולים קצרי שיער יש כדורי פרווה. לרוב החתול נראה מקיא או פולט, לעתים הפליטה מלווה במזון או נוזל. יתכן שהחתול ישמיע שיעול יבש או כחכוח בגרון.
במידה וכדור הפרווה לא נפלט, הוא עשוי ליצור בקיבה או במעי הדק. במידה והמצב לא מטופל, חסימת מעיים הינה מצב חמור ואף מסכן חיים. במקרים חמורים, יש צורך בניתוח על מנת להסיר את החסימה. בכל מקרה בו אתם חושבים שהחתול מתקשה להוציא כדור פרווה, יש להתייעץ עם הווטרינר המטפל, במיוחד אם ניסיונות ההקאה נמשכים יותר מיום, אם החתול סובל מעצירות או אם החתול מסרב לאכול.

 

מה ניתן לעשות?
אין תרופה כנגד כדורי פרווה, אך ישנם מספר אמצעים שיכולים להקל על החתול ולהפחית את כמות כדורי הפרווה שהוא פולט:
• טיפוח החתול: ככל שתצליחו להסיר יותר פרווה באמצעות הברשה, כך החתול יבלע פחות פרווה. הברישו אותו באופן קבוע באמצעות מברשת מתאימה.
• מוצרים המיועדים לכדורי-פרווה: תוספים על בסיס שמן אשר מרככים ומסייעים לחתול להוציא את כדורי הפרווה. אלו מוצרים טעימים לחתולים במרקם של משחה. ניתן להוסיף למזון, לתת לחתול ללקק או למרוח על הכפות הקדמיות כך שהחתול ילקק את המשחה מהן.
• מזונות וחטיפים: חלק מהמזונות לחתולים מיועדים לחתולים אשר סובלים מהרבה כדורי-פרווה. כמו כן ניתן לקנות חטיפים המבוססים על שמן מינרלי ומסייעים גם הם.

 

למידה נוסף ניתן ליצור קשר עם מרפאתנו בטלפון: 03-5403368.