כאשר גרגור הופך לנשיכה
03-5403368

מידע

כתבות

כאשר גרגור הופך לנשיכה

כאשר גרגור הופך לנשיכה
מאת: מאיה זיידנר – טכנאית וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון


החתול יושב בחיקך, מגרגר ומאושר עם כל ליטוף, כאשר לפתע נושך את ידך וקופץ מטה. מה קרה?
ישנן מספר אפשרויות מוסכמות על ידי מומחי התנהגות המסבירות מדוע החתול הופך עוין למרות סיטואציה שלווה ורגועה.
יתכן כי החל לשקוע בנמנום, התעורר בפתאומיות, איבד אוריינטציה באופן זמני ומרגיש "מוגבל" על ידי הידיים האוחזות בו. לאחר הבריחה, יתכן כי יראה מבולבל ויתחיל בטיפוח עצמי (ליקוק) להרגעה.


חתולים רגישים או לחוצים עלולים להיות מגורים יתר על המידה בעת ליטוף ממושך. בדרך כלל ישנם סימני אזהרה טרם ההתקפה – חוסר מנוחה, קשקוש זנב, אוזניים מושטחות, ראש פונה כלפי היד. חשוב להיות עירניים לסימנים אלו ולהפסיק בפעולת הליטוף טרם מגיעה אותה נקודת רתיחה. בשלב זה, ניתן לתת לחתול חטיף ולאחריו מספר ליטופים נוספים, כדי לנסות ולהגדיל בהדרגה את סף הסובלנות שלו. בכל מקרה, לעולם אין להעניש את החתול פיזית לאחר נשיכה כיוון שפעולה זו עלולה להוביל את החתול להתגוננות ולפעול ביתר אגרסיביות.
ליטוף חתול באזור הבטן כמעט תמיד מעורר פעולת הגנה טבעית הכוללת כריכת כפות ידיו מסביב למפרק כף היד, איחזתו ונשיכה.
כל חתול שונה, וכל אחד אוהב כמות ליטופים שונה. חתולים שאינם נהנים מליטוף ממושך או כאשר מחזיקים אותם עדיין יכולים להנות ממשחק עם האנשים שלהם; לעקוב אחריהם, לישון עמם במיטה או אפילו לשבת עליהם. כל ההתנהגויות האלו מעידות על חיבה. את חלק מהחתולים ניתן לחבק ואחרים לא, אך כולם יכולים להקשר לבעלים שלהם באופן שווה. עלינו לכבד את הספייס שלהם ולתת להם אהבה כפי שהם מוכנים לקבל אותה.


לפרטים נוספים צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון והרצליה 03-05403368