כאבי פרקים בחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

כאבי פרקים בחתולים

מאת ניצן דליצקי טכנאית וטרינרית מרכז וטרינרי רמת השרון

 

כאב בעצמות – אם יש לכם חתול שמנמן , מבוגר או לחלופין גור המשתייך לגזעי החתולים הענקיים ( מיקון למשל) אז כדאי לכם להמשיך לקרוא . למרות שאולי כדאי לכם להמשיך לקרוא בלי קשר כדאי לדעת מה הגורמים ואיך זה מתבטא בחתול .

דלקת פרקים יכולה להאט את חתולכם ולפגוע בו . חתולים הסובלים מבעיה זאת יכולים להדרדר בריאותית מבלי שאפילו נחוש שזה קשור לבעיות פרקים . זה יכול להופיע בחתולים גורים בוגרים ומבוגרים .

בעלי חתולים בדרך כלל לא מודעים בכלל לזה שקיימת בעיה כזאת מכיון שגם בספרות וגם וטרינרים לא ממש מתייחסים לתופעה כמו שהיא מטופלת למשל בכלבים . בחתולים התופעה יותר מוסתרת ולא קלה לאבחון לעומת כלב שכאשר יכאב לו ישאר תדע שמשו לא בסדר בו . בחתולים הנטייה להסתיר כאבים יותר נפוצה.
התופעה מאוד נפוצה בחתולים ככול שהחתול מבוגר ושמנמן יש יותר סיכוי שהוא סובל מדלקת פרקים  .עכשיו כאשר חתולים חיים יותר והשמנת חתולים מתחילה להיות תופעה נפוצה בפני עצמה דלקות הפרקים הופכות לעניין שכמעט כל וטרינר נתקל בו בחתולים , הגיע הזמן לטפל בתופעה .

הסבר קצר על דלקת פרקים בחתולים – זאת מחלה שפוגעת במפרקים , קורת בד"כ אחרי חיים ארוכים של קפיצות ונפילות השתוללויות של חתול הבית שלנו . הבעיה שהחתול שלנו יסתיר זאת כל עוד הוא יכול. מעט מאוד חתולים יראו צליעה או קושי בהליכה ( כמו למשל כלבים) ולצערנו לאורך זמן בכלל לא נדע שהחתול סובל.

בצילום זה הדרך הכי פשוטה לעלות על דלקת פרקים , המפרקים שבד"כ הכי נפוצים בדלקות – עמוד השדרה, אגן , ברך, וכתף . ומומלץ לבדוק אותם בצילום של cat scan
מתי וטרינר אמור להתחיל לדבר איתנו על דלקות פרקים-

השאלות שהוטרינר ישאל אתכם – איך הוא זז ? האם הוא קופץ פחות ? האם כשהוא קופץ לדלפק בו  מונח האוכל שלו הוא מפספס לפעמים ? האם הוא הולך לאט יותר ?
בהסתכלות הוטרינר יבדוק את עמוד השדרה שלו האם הוא ישר או מעוגל ? האם הוא איבד משקל ומסת שריר באזור האגן והרגלים האחוריות ? האם הפרווה באזור האחורי שלו שמנונית כי הוא לא מצליח לנקות את עצמו?

כן , יכול להיות שהתשובות לזה הם כי הוא זקן וכבר לא פרגית צעירה וקופצנית אבל יש סיכוי שלחבר המיילל שלכם יש בעיה שאם תטפלו בה תוכלו לעזור לו .גם הגור שלנו יכול לסבול מזה ואז נראה גור יותר ישנוני פחות משחק וקופץ וזה יראה לנו מוזר .
מה אפשר לעשות ?
קודם כל לזהות את הבעיה . לעשות צילום רנטגן . לבדוק את משקלו (לשקול דיאטה ) . יהיה צורך למשש ולנסות לראות אם הכאב בר הבחנה
טיפול :
כן, לטפל בחתול יכול להיות עניין מסובך מכיון ובניגוד לכלבים אנשים ילדים , חתולים שונאים טיפול של תרופות.מעטים החתולים שיתנו להכניס כדור לפיהם . בנוסף הטיפול הנפוץ בכלבים ואנשים זה כדורים ללא סטרואידים , שלעומת אלה בחתולים לא תמיד ישפיעו או יעשו טוב .

לצערנו בניגוד לכלבים ואנשים יש מעט מאוד תרופות שאושרו לטיפול בחתולים בנושא של בעיות פרקים מכיון וחתולים יותר רגישים לתרופות . (חשוב לדעת תרופות של בני אדם אסורות !!! לשימוש בבע"ח ויכולות לגרום להם להרעלה ) .

כמו בבני אדם יש תוספי מזון שהותאמו לחתולים בדומה למגה גלופלקס של בני אדם אשר נקראים – qosequin cat וניתן להשיגם אצל וטרינרים . 
בנוסף ישנו מזון רפואי (אוכל יעודי שלא נמכר בחנויות חיות מכיון ונחשב תרופה )  J/D  אשר עוזר לשימון המפרקים , או לחתול שמןJ/D  ומטבוליק – מזון משולב אשר גורם להרזיה וגם שימון מפרקים .
ישנם אנשים שסבורים שניתן לטפל בחתולים גם בטיפול אלטרנטיבי ולעזור בשיכוך הכאב .

הטיפול הכי חשוב זה הורדה במשקל . מכיון והמשקל מביא לעומס על הפרקים ולהחלשותם באופן מהיר .
מניעה היא טיפול מצויין כאשר שומרים על מצב גופני תקין ומשקל בריא .

לעוד שאלות צרו עימנו קשר מרכז וטרינרי רמת השרון 035403368