יתרונות בגידול בעלי חיים וההשפעה שלהם על הבריאות והמצב רוח שלנו
03-5403368

מידע

כתבות

יתרונות בגידול בעלי חיים וההשפעה שלהם על הבריאות והמצב רוח שלנו

כתבה מאת: קוזנצוב סופיה, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

לחיות מחמד יש כמה וכמה יתרונות בריאותיים הנה כמה דרכים בהם טיפול בבעל חיים יכול לסייע בהפגת דיכאון וחרדה, בהורדת רמות לחץ ואף בשיפור בריאות הלב.

 

היתרונות של חיות מחמד :

 

לרוב בעלי חיות המחמד ברור לגבי היתרונות והשמחה הכרוכים בשיתוף חייהם עם בעלי חיים. עם זאת, רבים מאיתנו לא מודעים ליתרונות הבריאותיים, הגופניים והנפשיים שיכולים להתלוות לתענוג של התכרבלות לחבר פרוותי. רק לאחרונה החלו מחקרים לבחון מדעית את היתרונות של הקשר בין אדם לחיה.

 

חיות מחמד התפתחו יחד איתנו בצורה כזאת שהם מבינים את ההתנהגות והרגשות שלנו בצורה מדהימה. כלבים, למשל, מסוגלים להבין רבים מהמילים בהן אנו משתמשים, אך הם אפילו טובים יותר בפירוש גוון הקול, שפת הגוף והמחוות שלנו. וכמו כל חבר אנושי טוב, כלב נאמן יסתכל בעיניך (דבר המתאפשר גם בתקופה זו של הקורונה) כדי לאמוד את מצבך הרגשי ולנסות להבין מה אתה חושב ומרגיש (וכדי לנסות להבין מתי הטיול או החטיף הבא עשויים לבוא).

 

חיות מחמד, במיוחד כלבים וחתולים, יכולים להפחית מתח, חרדה ודיכאון, להקל על בדידות, לעודד פעילות גופנית ואפילו לשפר את בריאות הלב וכלי הדם שלכם. טיפול בחיה יכול לעזור לילדים לגדול בטוחים ופעילים יותר. חיות מחמד גם מספקות חברות יקרה למבוגרים יותר. והכי חשוב, חיית מחמד יכולה להוסיף שמחה אמיתית ואהבה ללא תנאים לחיים שלכם.

 

כיצד חיות מחמד יכולות להשפיע על בריאותך :

 

בעוד שאנשים עם חיות מחמד חווים לעיתים קרובות את היתרונות הבריאותיים הגדולים ביותר, חיית מחמד לא בהכרח חייבת להיות כלב או חתול. אפילו צפייה בדגים באקווריום יכולה לסייע בהפחתת מתח השרירים ובדופק נמוך יותר.

 

מחקרים הראו כי:

 

• בעלי חיות מחמד נוטים פחות לסבול מדיכאון מאשר אלו ללא חיות מחמד.
• אנשים עם חיות מחמד סובלים מלחץ דם נמוך יותר במצבי לחץ מאשר אלו שאין להם חיות מחמד. מחקר אחד אף מצא שכאשר אנשים עם יתר לחץ דם גבוליים אימצו כלבים ממקלט, לחץ הדם שלהם ירד משמעותית תוך חמישה חודשים.
• משחק עם כלב או חתול יכול להעלות את רמות הסרוטונין והדופמין, המרגיעות מאוד.
• לבעלי חיות מחמד יש רמות טריגליצרידים וכולסטרול נמוכות יותר (אינדיקטורים למחלות לב) בהשוואה לאלה ללא חיות מחמד.
• חולים שעברו התקף לב ובעלי חיות מחמד שורדים זמן רב יותר מאלה בלי.
• בעלי חיות מחמד מעל גיל 65 מבקרים אצל רופאים 30 אחוז פחות מאלה ללא חיות מחמד.

 

אחת הסיבות להשפעות הטיפוליות הללו היא שחיות מחמד ממלאות את הצורך האנושי הבסיסי במגע. אפילו עבריינים קשוחים בכלא מראים שינויים ארוכי טווח בהתנהגותם לאחר אינטראקציה עם חיות מחמד, רבים מהם חווים לראשונה חיבה הדדית. ליטוף, חיבוק או נגיעה אחרת בבעלי חיים אוהבים יכולים להרגיע אותך ולהרגיע במהירות כשאתה לחוץ או חרד. החברות של חיית מחמד יכולה גם להקל על הבדידות, ורוב הכלבים הם גירוי נהדר לפעילות גופנית בריאה, מה שיכול להגביר את מצב הרוח שלך באופן משמעותי ולהקל על הדיכאון.

 

כיצד חיות מחמד יכולות לעזור לך לבצע שינויים באורח החיים הבריא :

 

אימוץ שינויים באורח החיים הבריא ממלא תפקיד חשוב בהקלה על תסמיני דיכאון, חרדה, מתח, הפרעה דו קוטבית ו- PTSD. טיפול בחיית מחמד יכול לעזור לך לבצע שינויים באורח החיים הבריא על ידי:

 

• הגדלת פעילות גופנית.
לקחת כלב לטיול או ריצה הם דרכים מהנות ומתגמלות להתאים פעילות גופנית יומית בריאה ללוח הזמנים שלך. מחקרים הראו כי בעלי כלבים נוטים יותר לעמוד בדרישות התרגיל היומיות שלהם - ופעילות גופנית מדי יום היא נהדרת גם עבור החיה. זה יעמיק את הקשר ביניכם, ימגר את מרבית בעיות ההתנהגות אצל כלבים, וישמור על חיית המחמד שלך בכושר ובריא.
• מתן חברות.
חברות כזו יכולה לסייע במניעת מחלות ואף להוסיף שנים לחייכם, בעוד שבידוד ובדידות יכולים לעורר תסמינים של דיכאון. טיפול בחיה יכול לעזור לך להרגיש רצוי ואהוב, ולהרחיק את ההתמקדות מבעיותיך, במיוחד אם אתה גר לבד. רוב בעלי הכלבים והחתולים מדברים עם חיות המחמד שלהם, חלקם אפילו משתמשים בהם כדי לעבוד על הצרות שלהם. ושום דבר לא עובר על בדידות כמו לחזור הביתה לזנב מתנדנד או לחתול מזדקן.
• עוזר לך להכיר אנשים חדשים.
חיות מחמד יכולות להיות חומר סיכה חברתי נהדר לבעליהן, ולעזור לכם להתחיל ולתחזק חברות חדשה. בעלי כלבים לעיתים קרובות עוצרים ומדברים ביניהם בטיולים, בטיולים, או בגינת כלבים. בעלי חיות מחמד פוגשים אנשים חדשים גם בחנויות לחיות מחמד, במועדונים ובשיעורי אימונים.
• הפחתת חרדה.
החברות של בעל חיים יכולה להציע נחמה, לעזור להקל על חרדות ולבנות ביטחון עצמי לאנשים החרדים לצאת לעולם. מכיוון שחיות מחמד נוטות לחיות ברגע - הם לא דואגים למה שקרה אתמול או מה עלול לקרות מחר - הם יכולים לעזור לך להיות מודעים יותר ולהעריך את שמחת ההווה.
• הוספת מבנה ושגרה ליום שלך.
חיות מחמד רבות, במיוחד כלבים, זקוקות לתזמון קבוע של האכלה ופעילות גופנית. קיום שגרה עקבית שומר על בעל חיים מאוזן ורגוע - וזה יכול לעבוד גם בשבילך. לא משנה מצב הרוח שלכם - מדוכא, חרד או לחוץ - מבט אחד תובעני מחיית המחמד שלכם ותצטרכו לקום מהמיטה כדי להאכיל, להתאמן ולדאוג להם.
• מתן הפגת מתחים חושית.
מגע ותנועה הן שתי דרכים בריאות לניהול מהיר של מתח במהירות. ליטוף כלב, חתול או חיה אחרת יכול להוריד את לחץ הדם ולעזור לך להרגיש רגוע יותר ולחץ פחות.

 

חיות מחמד אלטרנטיביות והיתרונות שלהן:

 

היתרונות הבריאותיים של חיות מחמד אינם מוגבלים רק לחתולים וכלבים. אם אתה חושב להשיג חיית מחמד ביתית, הנה כמה אפשרויות פחות נפוצות:

 

נחשים ולטאות
אתם עשויים לחשוב שזוחלים נראים קרים, אך מחקרים מראים כי לטאות ונחשים יכולים מאוד להיקשר לבעליהם, והם מכירים במי שמטפל ומזין אותם. חלקם עשויים אפילו לבקש ללטף אותם באמצעות הרמת צווארם למעלה

 

ארנבים
אלטרנטיבה נוספת למי שאלרגי לכלבים או לחתולים הם ארנבים. ארנב יכול להיות חיית מחמד משפחתית יוצאת דופן, ללא תחזוקה גבוהה כמו כלבים או חתולים, אבל עם הרבה אנרגיה ואישיות. הם לא דורשים הרבה מקום - מינימום 4*4 מטר שטח מגורים עם אפשרות להסתובב רחבה יותר בכל יום. אם אתה גר בדירה, ארנב יכול להיות האופציה המושלמת. בעלות על ארנב יכולה לעזור להפחית את רמות הורמון הלחץ קורטיזול, ולהגדיל את רמות הסרוטונין ("הורמון שמח") במוח שלך. ליטוף או התכרבלות של חבר פרוותי יכול גם לסייע בהורדת לחץ הדם.

 

תוכים
לתוכים בדרך כלל יש תוחלת חיים ארוכה מאוד; כמה מיני תוכים יכולים אפילו לחיות מעבר לשנים של בני האדם. בעלות על תוכי פירושה שתוכלו ליהנות מכל האהבה מבלי שתצטרכו להתמודד עם הצער הנובע מאיבוד חיית המחמד שלכם. תוכים מעודדים גם אינטראקציה חברתית, דבר שיכול להועיל אם אתה גר לבד, או שאתה מבוגר ורוצה לשמור על ראש חד - שיחות ולימוד טריקים לתוכי שלך יכולה לקדם תפקוד קוגניטיבי בריא.

 

דגים
יתכן ושמתם לב לאקווריומים של דגים במשרדי רופאים או רופאי שיניים רבים, בבתי אבות או במתקנים רפואיים אחרים ויש לכך סיבה טובה - שמירה ומעקב אחר דגים הוכחו מדעית כמפחיתים את הלחץ ומרגיעים את הדופק.

 

היתרונות הבריאותיים של חיות מחמד לאנשים מבוגרים יותר:

 

בנוסף למתן חברות ואינטראקציה חברתית, בעלות של חיית מחמד יכולה למלא תפקיד חשוב בהזדקנות בריאה בכך שהיא מסייעת לך:

 

משמעות ושמחת חיים
ככל שתתבגר, תאבד דברים שקודם לכן העסיקו את זמנך ונתנו לחייך מטרה - אתה עלול לפרוש מהקריירה שלך או שילדיך עשויים להתרחק. טיפול בחיית מחמד יכול להביא הנאה ולעזור להגביר את המורל, האופטימיות ותחושת הערך העצמי שלך. הבחירה לאמץ חיית מחמד ממקלט, במיוחד חיית מחמד מבוגרת, יכולה להוסיף לתחושת ההגשמה שלך, בידיעה שסיפקת בית לחיה שאולי אחרת הייתה מתה.
 

תישאר מחובר
שמירה על רשת חברתית אינה תמיד קלה ככל שאתה מתבגר. פרישה, מחלה, מוות ורילוקיישן יכולים לקחת חברים קרובים ובני משפחה. וליצור חברים חדשים יכולה להיות משימה קשה יותר. חיות מחמד, במיוחד כלבים, הן דרך נהדרת למבוגרים לפתוח בשיחות ולפגוש אנשים חדשים.

 

הגבירו את החיוניות שלכם
אתם יכולים להתגבר על רבים מהאתגרים הפיזיים הקשורים להזדקנות על ידי טיפול טוב בעצמך - כלבים וחתולים מעודדים משחק, צחוק ופעילות גופנית, אשר יכולים לסייע בהגברת המערכת החיסונית ולהגברת האנרגיה.


היתרונות הבריאותיים לילדים

 

לא רק לילדים שגדלים עם חיות מחמד יש פחות סיכון לאלרגיות ואסטמה, רבים גם לומדים אחריות, חמלה ואמפתיה מטיפול בכלב או חתול.

 

• בניגוד להורים או למורים, חיות מחמד אינן דורשות ואינן נותנות פקודות. הם תמיד אוהבים ועצם נוכחותם בבית יכולה לעזור להעניק תחושת ביטחון אצל ילדים. חיית מחמד יכולה להקל על חרדת ההפרדה אצל ילדים כשאמא ואבא אינם בסביבה.

• האהבה והחברות של חיית מחמד יכולה לגרום לילד להרגיש חשוב ולעזור לו לפתח דימוי עצמי חיובי.

• ילדים שקשורים רגשית לחיות המחמד שלהם מסוגלים טוב יותר לבנות מערכות יחסים עם אנשים אחרים.

• מחקרים הראו גם כי חיות מחמד יכולות לעזור להרגיע ילדים היפראקטיביים או אגרסיביים מדי - כמובן שצריך להכשיר גם את החיה וגם את הילד להתנהג בצורה הולמת זה עם זה.

• תוכי יכול לעזור בפיתוח מוח צעיר ומתרחב על ידי לימוד של אמפתיה והבנה לילד. ילדים יכולים לדבר עם התוכי שלהם ללא חשש מדחייה, מה שמאפשר להם לבנות את הביטחון שלהם ואפילו את אוצר המילים שלהם.

• שרקן היא דרך נהדרת ללמד את ילדכם אחריות. קל לטפל בחזירי ים - כל מה שהם צריכים זה מזון יעודי לשרקנים, כלוב גדול ותוסף ויטמין C, מה שהופך אותם לחיית מחמד אידיאלית לילדים צעירים.

 

ילדים ומבוגרים כאחד יכולים להפיק תועלת ממשחק עם חיות מחמד, מה שיכול לספק מקור של רוגע ורגיעה, כמו גם מקור לגירוי למוח ולגוף. משחק עם חיית מחמד יכול אפילו להיות פתח למידה לילד. זה יכול לעורר את הדמיון והסקרנות של הילד. היתרונות של אילוף כלב לביצוע טריק חדש, למשל, יכולים ללמד את הילדים את חשיבות ההתמדה. טיפול בחבר פרוותי יכול גם להציע יתרון נוסף לילד: שמחה עצומה.


איך למצוא את חיית המחמד המושלמת:

 

אם החלטתם שבעלות על חיית מחמד מתאימה לכם, מזל טוב: אתם עומדים לפתוח את חייכם למערכת יחסים ייחודית ומתגמלת. בעוד שאנשים שיש להם חיות מחמד נוטים להיות מאושרים יותר, עצמאיים יותר ולהרגיש בטוחים יותר מאלה ללא חיות מחמד, חשוב לבחור את סוג חיית המחמד המתאים ביותר לצרכים ולסגנון החיים שלך.

 

שוחח עם בני בית אחרים ותגיעו להסדר לגבי התכונות שאתה רוצה אצל חיית מחמד ועל אלה שאתה מעדיף להימנע מהם. במקרה של כלבים, החבר הכי טוב של האדם מגיע באינספור גזעים או תערובת של גזעים, שכל אחד מהם מציע תערובת שונה של תכונות אישיות.

 

אם אתם מחפשים משהו קטן יותר או עם פחות אנרגיה, אז אולי ארנב מתאים לכם ולמשפחתכם.

הנה כמה דברים שכדאי לשאול את עצמך כשאתה מחפש את חיית המחמד המושלמת:
• איפה את גר? דירה או בית? זה יקבע מאוד את גודל החיה המתאימה ביותר לבית שלך.

• מה אורח החיים שלך? סידור עבודה? אם האחראים לטיפול בחיה אינם נמצאים ברוב שעות היום, בבית הספר או בעבודה, ייתכן שתרצה בעל חיים שאינו זקוק לתשומת לב מתמדת, כגון זוחל או דג.

• עם מי אתה גר? ילדים קטנים או קרוב משפחה מבוגר יכולים לא להסתדר עם כלב גדול, למשל, מה שהופך חתול ,כלב קטן או ארנב לאופציה בטוחה יותר.

• כמה גדולה החצר האחורית שלך?כמה זמן פנוי יש לך? גזעי כלבים גדולים דורשים לרוב יותר מרחב להסתובב ולשחק יותר פריקת אנרגיה.

• אתה מטייל הרבה? אם אתה נוטה להיות בדרך לעבודה או בדרכים, אז תרצה חיית מחמד שאפשר להשאיר לבד לתקופות ארוכות או לשמור על ידי חבר או שכן בקלות. דגים או זוחל עשויים להתאים יותר מכלב או חתול.

• כמה נשירה אתם יכולים לסבול? אם אתם שונאים שיער, אז הקפידו לבדוק את זן בעלי החיים, מכיוון ששיער של בעלי חיים מסוימים יכול להגיע לכל מקום. החדשות הטובות הן שיש הרבה גזעי כלבים וחתולים שונים שיש להם נשירה מינימלית. יש גם חיות מחמד שלא מנשירות כלל, כמו איגואנה או נחש (טוב, לפחות לא שיער).

 

בסופו של דבר, כשבוחרים חיית מחמד, עליכם להיות כנים עם עצמכם לגבי אורח החיים שתרצו לשמור וסוג חיית המחמד שתרצו לטפל בהם. אם אתה בספק לגבי טיפול בחיה גדולה יותר, אז התחל בקטן, קבל דג או יונק קטן יותר. לראות איך זה מתאים וללכת משם.

 

למידע נוסף מוזמנים ליצור איתנו קשר,
מרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368