ילדים וכלבים, או איך תלמדו את ילדכם דרך נכונה לגשת לכלב.
03-5403368

מידע

כתבות

ילדים וכלבים, או איך תלמדו את ילדכם דרך נכונה לגשת לכלב.

מאת: ניצן דליצקי טכנאית וטרינרית

 

חשוב מאוד ללמד ילדים איך לתקשר עם כלבים . התרגשות יתר של ילדים לפעמים יכולה להתפרש בדרך לא טובה אצל כלבים צעירים ובוגרים גם יחד.

 

ילדים טובים וכלבים טובים יכולים להגיע לקצר בתקשורת בניהם כמעט כל יום . בעזרת לימוד ילדכם וכלבכם איך לתקשר אחד עם השני תוכלו לבנות מערכת יחסים טובה ובריאה בניהם ותוכלו להכין חוקי בסיס לאיך מתקרבים לכל כלב שנמצא בסביבה בלי לפחד.

 

צעד 1 : לשאול את הבעלים

 

למדו את ילדכם לעולם לא למהר ולרוץ לקראת כלב כאשר הם מתרגשים בכדי לגשת ללטפו . למדו אותם לעצור מטר לפני הכלב ובעליו ולשאול : "האם אני יכול לגשת ללטף?"

וטרינר

לפעמים וחשוב שידעו התשובה תהיה לא . ישנם המון כלבים שלא גרים עם ילדים ולא מרגישים בנוח עם סיטואציה שכזאת או בכללי עם ילדים. אז אם בעל הכלב אמר לא , זה בסדר לא קרה כלום . תדאגו להזכיר לילדכם שיש עוד המון כלבים שישמחו שילטפו אותם .

 

אם התשובה היא כן ,רק אז יאלץ ילדכם לגשת ולבקש זאת גם מהכלב שברצונו ללטף .

 

צעד 2 : תשאלו את הכלב – ואל תוותרו על שלב זה !

 

תסבירו לילדכם שכלבים (לעומתנו) לא משתמשים במילים ,אלא משתמשים בשפת גוף וריחות גוף זאת שפתם . עשו מין דוגמה נחמדה לילדכם בשפת פנטומימה והראו להם שגם אנו משתמשים בשפת גוף כשאנו כועסים או שמחים .

 

הראו לילדכם שעליו לעשות אגרוף בידו כאשר האגודל מוכנס פנימה ואז עם גב היד עליהם להתקרב באיטיות לכלב שברצונם ללטף ולתת לו להריח טוב טוב את גב האגרוף . ללמד את הילד להסתיר את כל האצבעות זה בכדי להימנע מנשיכות או תפיסות של הכלב באצבעות הידיים ולצמצם את הסיכון בכך שהם אינם נותנים לו אצבע אלא רק את גב היד .

 

בזמן ההרחה הכלב ירגיש מה עליו לעשות :

 

אם הוא מתקרב בקלילות חסר מתח ומקשקש בזנבו , זה בהחלט אומר "בוא נשחק אני ישמח להכיר אותך " . זה בהחלט אומר שילדכם יכול לגשת וללטפו .

 

אם הוא נשען קדימה מריח מעט ונשאר רגוע זה גם אומר שהוא מרשה להתקרב אליו .

 

אם הוא – מזיז את ראשו מילדכם, נובח, מפנה את הלחי שלו אל ילדכם , מתרחק , מתחבא מאחורי בעליו ,נראה חסר סבלות ומתוח , מגרגר או חושף שיניים – כל אלה הם סימנים של "אינני רוצה לשחק, אני פוחד , מתוך או לא מוכן למגע" אלו הסימנים בשבילכם ההורים לקחת צעד אחורה ולא לתת לילדכם להמשיך.

 

ישנם בעלים שלא יכבדו את החלטת כלבכם ,לכך שסירב לשחק עם ילדכם וינסו לגרור אותו בכוח לסיטואציה שבהם הם אומרים " לא זה בסדר ,הוא בדרך כלל לא ככה ,אתם יכולים לגעת , הוא ממש אוהב ילדים אין מה לדאוג " .

 

אל , תתנו לילדכם גישה לסיטואציה זו ואל תרשו לו מגע עם כלב אשר בכוח הוכרח להישאר.

 

אם הכלב לא אישר לילדכם לגעת בו ,יכול להיגרם אסון. כלב שלא מוכן שיגעו בו גם אם יכריחו אותו ויאשרו לכם שלא יקרה כלום, אל תסמכו על מצב זה . אם הכלב לא רוצה אין טעם להכריח אותו –דבר זה יכול להסתיים באסון .

הרצליה / רמת השרון

צעד 3 : אם הבעלים אמרו כן ,והכלב אמר כן .

 

עכשיו ילדכם יכול לגשת וללטף את הכלב . הסבירו לילד שעליו לזכור שלכלב יש אזורים רגישים כגון , אוזניים ועיניים ושרוב הכלבים לא אוהבים שנוגעים באזורים אלה . המליצו לילדכם שמקום המועדף על כלבים לליטוף הוא איזור הצוואר ,מתחת לסנטר, לגרד את החזה שלו וליטוף לאורך הגב . רוב הכלבים יעדיפו ליטופים איטיים .

 

זיכרו תמיד שהכלב עצמו צריך לאשר את המגע כמו שאתם לא הייתם רוצים שכל בנאדם זר יגש ויגע בכם כך גם בעלי החיים .