יבלות קרניות בכפות הרגליים - יתרונות הלייזר
03-5403368

מידע

כתבות

יבלות קרניות בכפות הרגליים - יתרונות הלייזר

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

"בלה", כלבת בולדוג צרפתי בת שבע, הגיעה למרכז הווטרינרי רמת השרון עם תלונה על גידול מוזר בכף הרגל אשר גורם להפרעה בהליכה. בבדיקה פיזיקאלית נמצאו שני גידולים יבלתיים ("corn pads") על הכרית המרכזית ברגל ימין אחורית (תמונה 1).

 

וטרינר רמת השרון הרצליה

 

לא נמצאו בעיות רפואיות אחרות.

יבלות קרניות הן גידולים מתוחמים, קשים וכואבים, המופיעים על כריות כף הרגל של כלבים וחתולים. בכלבי גרייהאונד מדובר ככל הנראה בגידול הנובע מחיכוך או שפשוף מכני, לעיתים על רקע של עיוות אנטומי של כף הרגל, ואפשרויות הטיפול הן מוגבלות. בשאר הכלבים, לעומת זאת, הגידול מהווה תגובה דלקתית של רקמת הסוליה הקשה לווירוס ממשפחת הפפילומה.


הגידולים עלולים להופיע בכל גיל או גזע, לרוב על כריות שאינן נושאות משקל מלא, אבל הן גורמות כאב בהליכה, במיוחד על משטחים קשים, משום שהן דוחפות הצידה את הרקמה הרגילה. אבחנה מבדלת כוללת ציסטות ופצע מחדירת גוף זר, אולם לרוב ניתן להבחין בין מחלות שונות שלו בבדיקה פיזיקאלית יסודית. במקרה הצורך ניתן לשלוח דגימה מהגידול למעבדה לצורך אבחון מוחלט.


הטיפול כולל הסרה של הגידול כדי למנוע כאב ולהחזיר תפקוד מלא לרגל. אולם, יש צורך להסיר את היבלת במלואה, כולל את הבסיס, על מנת למנוע חזרתיות.

 

 

ובחזרה ל"בלה" – בלה עברה ניתוח לייזר (תמונה 2) להסרת שני הגידולים. היתרון בניתוח בשיטה זו הוא היעדר דימום, הפחתת כאב, וכן, הכי חשוב, האפשרות לצרוב את רקמת הבסיס של הגידול/יבלת כדי למנוע גידולה מחדש. ברוב המקרים גם אין צורך לתפור את המקום לאחר הסרת הגידול בלייזר.

 


בלה התאוששה יפה מהניתוח, כריות כף הרגל החלימו במהירות, ובינתיים אין כל סימן להופעה מחדש של הגידול (תמונה 3).

וטרינר רמת השרון וטרינר הרצליה