טיפים למתן תרופות לכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

טיפים למתן תרופות לכלבים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר נעמה מנור/ וטרינרים

רוב בעלי הכלבים נאלצים לתת לחיית המחמד שלהם תרופות בשלב כלשהו בחייהם. מאחר ולא כל כלב שמח לקבל תרופות ולעיתים אף מתנגד ונאבק,  כדאי להתאמן במתן תרופות עוד בשלב הגורות של כלבכם.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

כדורים, כמוסות (קפסולות) וסירופ
חשוב לדעת לתת תרופות בנפרד מהמזון. ערבוב תרופות עם מזון  - הכלב עלול לא לגמור את המזון וכך לא לקבל את מלוא הכמות המומלצת של התרופה או לא לגעת באוכל כי הריח השתנה. כלבים רבים מסוגלים לברור את התרופה לאכול את המזון ולהשאיר את התרופה בתחתית הכלי.

 

כדי להתאמן במתן תרופות התחילו מחטיפים קטנים לכלבים. תנו לכלב מספר חטיפים כדי שהוא יזהה שהוא אוהב אותם. ואז תנו אחד כפי שהייתם נותנים כדור: החזיקו את החרטום של כלבכם והרימו את ראשו כלפי מעלה בזמן שאתם אוחזים בלסת העליונה באמצעות האצבע המורה והאמה מאחורי הניבים. כשהכדור בין האצבע המורה והאגודל של ידכם השנייה דיחפו באמצעות האמה את הלסת התחתונה לפתיחת פיו רחב ככל שניתן כך שתוכלו לראות בבירור את לועו הפעור. ואז הניחו את הכדור על לשונו בעומק הלוע. אם לא תניחו את הכדור באחורי הלשון כלבכם ידחוף במהירות את הכדור החוצה בעזרת לשונו. סיגרו את פיו והחזיקו אותו סגור משך שניות מה כדי למנוע מהכלב ללעוס. חכו שיוציא את הלשון ללקק את שפתיו – זה סימן שבלע.

 

לעיתים צריך לעשות לו מסאז' עדין בגרון כדי לעודד אותו לבלוע.  היו עדינים ודברו אל כלבכם ברכות במהלך התהליך על מנת להרגיע אותו. תנו לו חטיף והרעיפו עליו שבחים. כלבכם ילמד לשתף פעולה כי יזכור שבתום התהליך ממתין צ'ופר.  למתן סירופ אחזו בפיו של הכלב סגור כשראשו מוטה מעט כלפי מעלה והכניסו את קצה הטפי או המזרק בין שפתיו.

 

משחות, טיפות אוזניים, טיפות עיניים
כששמים משחה תמיד קחו מעט מהמשחה באמצעות אפליקטור – אף פעם לא להכניס אצבע לתוך מיכל המשחה שמא יזדהם. שימו את המשחה לפני טיול כדי למנוע ליקוק. למתן טיפות אוזניים הזקיפו את האוזן של הכלב כדי ליישר את תעלת האוזן. לכלבים תעלות אוזניים עמוקות מאוד וכדי לשים טיפות באופן יעיל שיגיעו לעומק האוזן יש לאחוז באוזנו ולמשוך בעדינות כלפי מעלה. הכניסו את קצה האפליקטור לתוך האוזן - לא עמוק מדי כדי לא לחסום את פתח תעלת האוזן – מלאו את האוזן בטיפות ועסו היטב את בסיסה. למתן טיפות עיניים משכו את העפעף העליון של הכלב בעדינות 

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה