טיפים לחג פסח שקט והתנהלות מונעת
03-5403368

מידע

כתבות

טיפים לליל הסדר

מאת : אראל רגב - טכנאי וטרינרי ומאלף כלבים

כולנו מכירים את הסיטואציה בה הכלב יושב ליד השולחן ומבקש לטעום מהאוכל שלנו, או לחילופין סיטואציה בה אנו נדרשים לנהל את הסביבה נכון אך לא יודעים איך. חשוב לזכור שמעבר לפן ההתנהגותי, יש צורך לשים לב לפן הרפואי, ולדאוג שהכלב שלנו לא אוכל דברים אסורים.


1. ניידע את האורחים! הכי פשוט! נבקש מהם לא להאכיל את הכלב מהשולחן, גם אם ממש מבקש! הסיבה הראשונית היא כמובן כדי למנוע אכילה של דברים לא רצויים ולא בריאים עבור הכלב, והסיבה השניה היא, שברגע שהכלב יבקש אוכל כשהוא מיילל, נובח , קופץ , ונאכיל אותו- חיזקנו את ההתנהגות וכך הכלב יעשה זאת בשנית. אז בקשו והסבירו זאת לאורחיכם!


2. לדאוג לתעסוקה ממושכת עבור הכלב! חשוב מאוד ומומלץ מאוד להכין מראש עצמות המתאימות לכלבכם, וצעצועי האכלה לתעסוקה ממושכת. כלב משועמם- מפתח תחביבים! תזכרו זאת! הסיבה שמומלץ להיעזר בצעצועי האכלה היא שזוהי העשרה מנטלית לכלב, וכמו שאנחנו לומדים ומתעייפים, גם אם לא התאמצנו פיזית- כך גם הכלב! ככל שיתעסק לזמן ממושך יותר כך יתעייף יותר וישמור על שקט. רצוי ומומלץ להאכיל את הכלב במזון היבש הרגיל שלו גם כן בתוך צעצוע בכדי להאריך את זמן האכלה של המנה ולוודא שבאמת יצרנו זמן העשרה ממושך. קונג הוא צעצוע מומלץ מאוד. אם יש באפשרותכם להכין כמה, ולגוון בתכולה- עוד יותר טוב!


3. חשוב מאוד לשים לב לשפת הגוף של כלבכם, ואם אנו מזהים סימני פחד, לדאוג להוציא אותו מהסיטואציה. תזכרו, שהאינסטינקט הראשוני של הכלב הוא לברוח ולצאת מסיטואציה מפחידה. וכשלא ניתן, צריך להתגונן. ואצל הכלבים זה נעשה בעזרת הפה- משמע יכול להגמר בנשיכה.


4. במידה וכלבכם נלחץ בדר"כ מהגעה של אורחים לביתיכם- שימו לב לשלב בו אתם נותנים לו את החיזוקים ומשאירים לו את צעצועי ההאכלה. חשוב מאוד לא לתת לכלב להתעסק בדברים ולאחר מכן שיפגוש את הגורם המפחיד (באורחים במקרה זה). אלא לתת לאורחים להגיע, ולחכות ולראות שהכלב זיהה את הגורם המפחיד, לאחר מכן יש לתת את החיזוקים ולהשאיר את הצעצועים לתעסוקה ממושכת- כשהוא מחוץ לסיטואציה. במידה ולא אוכל, כנראה שנוכחות האורחים מלחיצה אותו יתר על המידה- עברנו את הסף! אין לעבוד מעבר לסף של הכלב. במקרה כזה, יש להרחיק את הכלב ככל שניתן מהסיטואציה אשר נלחץ ממנה בכדי לרדת חזרה לסף "הנורמלי".


5. במידה והחלטתם שזה לא אפשרי לנהל את כלבכם כשהוא מחוץ לחדר מסויים ובחרתם להשאיר אותו סגור- מאוד חשוב לא לחבר בין ההגעה של האורחים, לסגירה של הכלב בחדר. הוא לא מבין את הסיבה האמיתית לסגירה שלו בחדר. עבורו, הגיעו אורחים הביתה והוא קיבל עונש. אם נחזור בטעות על אירועים אלו במקביל אחד לשני נוכל ליצור בטעות תגובה לא רצויה להגעה של אנשים הביתה. כגון נביחות, גרגורים או כל סימן מרחיק.

ניהול סביבתי שלכם זה המפתח לשקט ביום יום וגם באירועים מיוחדים כמו חג זה. דאגו לצרכים הבסיסיים שכלבכם צריך בכדי לא להשתעמם, ואל תתביישו להסביר לאורחיכם את החשיבות העומדת מאחורי זה.
חג שמח!