טיפול חיסוני לאלרגיות בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

טיפול חיסוני לאלרגיות בחיות מחמד


לחלקכם יצא אולי להכיר מישהו שמקבל זריקות תקופתיות כנגד אלרגיה, אך האם אי פעם חשבתם שתכירו כלב או חתול כזה? כחלק מהתפתחות הרפואה המודרנית, בתוכה נכללת גם הרפואה הווטרינרית כמובן, אנו נחשפים לעוד ועוד אפשרויות וגישות טיפול בבעלי החיים שלנו. בכתבה זו, נרחיב על גישת Allergen specific immunotherapy לטיפול באלרגיות של בני משפחותינו ההולכים על ארבע.


מאת: ד"ר מיכל רייך, וטרינרית במרכז הווטרינרי רמת-השרון

 


טיפול חיסוני כנגד אלרגן ספציפי (ASIT- Allergen specific immunotherapy), או בשפה פשוטה "זריקות אלרגיה", הינה הגישה היעילה ביותר לטיפול באלרגיות אשר נגרמות משאיפה של אלרגנים למערכת הנשימה. לעתים, טיפולים אלה אפילו מביאים לריפוי מלא. אך למרות הפוטנציאל הרב, ישנם גם חסרונות -  עלויות, אינטנסיביות הטיפול והעובדה שלרוב ניתן לראות תוצאות אמתיות רק כעבור שנה (כלומר שהטיפול לא נותן מענה מיידי לבעיה אקוטית).


בטיפול חיסוני, אנו למעשה מכינים ומשתמשים בסרום אשר מוכן ומותאם אישית לכל פציינט לאחר שבדקנו וגילינו לאילו חומרים הוא אלרגי. הסרום עצמו מיוצר על ידי שימוש בכמויות קטנות של אלרגנים (החלבונים אליהם החיה מגיבה), ולאורך תקופת הטיפול, הפציינט יקבל זריקות המכילות כמויות הולכות ועולות של אלרגנים עד שמגיעים לרמת "אחזקה". כלומר, בשיטה זו אנו מרגילים את מערכת החיסון של החיה ו"ומלמדים" אותה להתמודד עם האלרגיה במקום להשתמש בתרופות.


חשוב לזכור כי מתן תרופות נגד אלרגיה הוא נפוץ ויעיל, אך למעשה נועד רק בכדי לדכא את הסימפטומים. לעומתו, טיפול חיסוני הוא הטיפול היחיד שעובד כנגד המחלה עצמה (שהיא תגובה לרגישות יתר של מערכת החיסון). ככל שהטיפול החיסוני מתחיל בגיל צעיר – גוברים הסיכויים לתוצאות טובות יותר.

 


מבחן לאלרגנים – איך מזהים אותם בעצם?


בדיקה, או מבחן לאלרגנים, יכול להתבצע בשתי  דרכים -  מבחן עורי (זריקות לשכבת הדרמיס בעור) ובדיקת דם. המבחנים מיועדים בעצם לקבוע מהם החומרים אליהם יש תגובה אלרגית, והם אלו שיהוו את מרכיבי הסרום הטיפולי.


לצורך מבחן עורי, יש להימנע מתרופות נוגדות גרד בתקופה שלפני.  במבחן עצמו יגולח אזור כלשהו על גוף החיה, ובאזור זה מוזרקות כמויות קטנות של אלרגנים. כעבור מספר דקות נוכל לבחון את תגובתיות העור ולדרג כל תגובה על-פי חומרתה. האלרגנים אשר יוצרים את התגובה החזקה ביותר הם אלו אשר יכללו בסרום.


מבחן בבדיקת דם מאידך, אינו דורש הימנעות מקדימה מתרופות. דגימת הדם נשלחת למעבדה ייעודית שנמצאת בארה"ב שם נבדקת רמת הנוגדנים מסוג  IgE  -  הנוגדנים המתווכים את התגובה האלרגית. רמת הנוגדנים נבדקת כנגד חומרים נשאפים שונים כמו אקריות, דשאים ועוד. החומרים אשר יגרמו לרמות IgE הגבוהות ביותר יבחרו להיכלל בסרום.
בחירת סוג המבחן תלויה בעיקר בהעדפת הווטרינר. ישנם אלו המעדיפים מבחן אחד על פני השני, ויש המבצעים את שניהם. יחד עם זאת, יש לזכור כי שני המבחנים לא נותנים בהכרח תוצאות זהות.

 


למה ניתן לצפות מטיפול חיסוני באלרגיות?


מחקרים בנושא מצביעים  על כך שכמחצית מהמטופלים יראו תגובה מצוינת לטיפול, רבע מהם יראו שיפור כלשהו (אך לא מוחלט) ואצל הרבע הנוסף לא תהיה הטבה במצב כלל.
יחד עם זאת, יש לזכור כי תוצאות הטיפול אינן מידיות. לעיתים זה לוקח שבועות ואפילו חודשים עד שהטיפול עובד, ולכן כדאי לקחת זאת בחשבון ולתכנן מראש אם אנו רוצים סיכוי גבוה יותר לראות תוצאות בזמן (לדוגמא- אם אנו רוצים להקל על חיית המחמד לפני הקיץ הבא, יש להתחיל מוקדם מספיק).


כמו כן, חשוב לדעת טיפול חיסוני לא יעזור במקרים בהם ישנה אלרגיה למזון. במידה ומדובר בסוג כזה של אלרגיות,  בעל החיים יצטרך לעבור "מבחן מזון"  - שינוי התזונה הקבועה שלו למזון היפואלרגני (באופן בלעדי) לתקופה ממושכת.

 


מתן הזריקות


סרום לטיפול חיסוני מגיע בתוך בקבוקונים ממוספרים, בעלי ריכוזים שונים. הטיפול יתחיל באלו עם הריכוזים הנמוכים ביותר ויעלה בהדרגה. כלומר, הפציינט יקבל כמויות עולות של אלרגנים לאורך זמן ולבסוף יגיע למתן מנת "אחזקה"  בריכוז גבוה. תדירות הזריקות לרוב מתחילה מפעמיים בשבוע ולבסוף יכולות להינתן מדי שבועיים-שלושה.


בחלק גדול מן המקרים הטיפול ניתן בבית על-ידי הבעלים, היות ומדובר במשימה פשוטה ביותר (אפילו אם נראית כמרתיעה בהתחלה) וניתן אפילו לפנק את בעל-החיים בצ'ופר לאחריה. אך אם ישנו קושי במתן הזריקות ניתן לבצע זאת במרפאה הווטרינרית הקבועה שלכם. אתם כבעלים מקבלים לוח זמנים מסודר, ובו כתובים תאריכי הזריקות וכמויות. אם תרצו לראות כיצד מתן הזריקה מתבצע, הנה דוגמא לסרטון בנושא.


לאחר מתן הזריקה יש לעקוב אחר החיה למשך חצי שעה עד שעה. במידה וישנן תגובות, יש לדווח עליהן לווטרינר לפני מתן הזריקה הבאה. תגובות משמעותיות הן נדירות (פחות מ 1%), אך עדיין חשוב לזהותן. במידה ונזהה תגובות כאלו, נצטרך לעשות שינוי והתאמה בפרוטוקול של הטיפול.


תגובות משמעותיות הדורשות קבלת טיפול מיידית:


• פריחה או הופעת בליטות בעור


• נפיחות בפנים


•  הקאות/שלשולים


• התמוטטות

 

תגובות לא מסוכנות הדורשות דיווח:


• גירוד


• חוסר עירנות


• נפיחות באתר ההזרקה


• הלחתה מוגברת


• תנועות בליעה תכופות


• קולות בטן מוגברים

 


לסיכום, טיפול חיסוני באלרגיות הוא המועדף עבור דלקות עור ובעל הפוטנציאל הרב ביותר לתוצאות ארוכות טווח עם תופעות לוואי נדירות בלבד. אמנם הוא אינו מספק תוצאות מידיות, אך חשוב לזכור כי בעלי-חיים הסובלים מרגישות לאלרגנים נשאפים לרוב עוברים מדי שנה "עונה מגרדת", אשר נוטה להחמיר מפעם לפעם. בעזרת טיפול חיסוני נוכל לנסות למנוע סבל זה מבעוד מועד, ולטפל בחיות המחמד שלנו באופן ולטווח הרחוק, במקום טיפול זמני בסימפטומים.

 

לשאלות נוספות בנושא זה או כל נושא אחר, אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז הווטרינרי רמת-השרון והרצליה

 

03-5403368