טיפול התנהגותי בגורים עד גיל 3 חודשים וחשיפת גורים לעולם
03-5403368

מידע

כתבות

טיפול התנהגותי בגורים עד גיל 3 חודשים וחשיפת גורים לעולם

מאת אראל רגב אסיסטנט מרכז וטרינרי רמת השרון

 

חשיפת גורים לעולם – כלל ה12


גורים באשר הם, עד גיל שלושה חודשים (12 שבועות) עוברים שלב קריטי בחייהם הנקרא "שלב החריטה" במוחם. במהלך תקופה זו חשוב מאוד לחשוף אותם בהדרגתיות לעולם בו אנו חיים בכדי למנוע פחדים למיניהם וכמו כן גם תוקפנות.


כיצד ניתן לחשוך את הגור לעולם בצורה נכונה?


לפניכם רשימה המכילה דוגמאות המבוססות על כלל זה אשר יעזרו לכם להבין למה גורכם נחשף כבר אולי בעבר, למה הוא עוד צריך להחשף בעתיד, ומגוון רעיונות יצירתיים אשר יגוונו לכם את העבודה עם הכלב שלכם. (מתוך רשימה המבוססת על הכלל, אשר פותח ע"י מרגרט היוז)

 

1.מיקומים וסביבה- עלינו לחשוף את הכלב ל12 מיקומים שונים כגון: מגרשי ספורט מגוונים (ילדים ובוגרים), בתים של חברים, חצרות , חניונים, תחבורה ציבורית, בתים שאינם הבית הקבוע, וטרינר!, מעליות ועוד.


2.משטחי הליכה- עלינו לאפשר לגור ללכת ולהרגיש 12 סוגים שונים של משטחים כגון: דשא, בטון, פרקט, אדמה שאינה ישרה, דשא סינטטי, חול, חצץ, שטיחים, משטחי מתכת, משטחים מתנדנדים ועוד.


3.השמעת צלילים- עלינו לחשוף את הגור ל12 צלילים שונים. למשל: אוטובוסים, פעמון דלת, פינוי אשפה במהלך טיול בוקר, כלי מטבח, שואב אבק, פן לשיער ועוד.

 

4.מפגשים עם אנשים מגוונים- עלינו לאפשר לגור אינטראקציה (כמובן לשים לב שלא נלחץ מהסיטואציה) עם 12 אנשים שונים. נקודה זו הינה קריטית מאחר וראיית הכלבים מבוססת גם כן על צלליות, ולכן, אדם שהולך ללא קושי על רגליו- נראה אחרת לחלוטין בעיני הכלב מאשר אדם עם קביים. חשוב לחשוף את הגור לאנשים גבוהים, נמוכים (ילדים), אנשים בעלי מוגבלות (כסא גלגלים, קביים), אנשים שחובשים כובע, אנשים בעלי זקן ארוך, ועוד.


5.משחקים- עלינו לאפשר לגור לשחק עם 12 צעצועים שונים (כמובן בהשגחה)- בקבוקים ריקים , כדור גדול (כמו כדורגל), כדור קטן (כמו טניס), חבל, עצמות בטקסטורות שונות. המשחק הינו חשוב מאוד גם עם כלבים אחרים! לכן, ניצור הכללה גם למשחק עם 12 כלבים מגזעים שונים, או ככל שניתן. ישנה עדיפות למשחק עם גורים תחילה ולא כלבים בוגרים מאחר וכמובן ולא נרצה שהגור שלנו ייפצע. אם אתם מכירים כלב בוגר, שמשחק יפה, ומקבל יפה גורים- לכו על זה!


6.עצמים בתנועה- עלינו לאפשר לגור להחשף ל12 עצמים בתנועה: אופניים, רכב, אופנוע, סקייטבורד, בן אדם רץ, ציפורים ועוד. פארק למשל, יכול להוות מקום נהדר למצוא בו הרבה מן הדברים הללו, וכך תוכלו לחשוף את כלבכם להמון דברים מגוונים . חשוב כמובן לדאוג שהחשיפה נעשית על רצועה, ולא כשהכלב יכול להתחיל ברדיפה אחרי אותו עצם נע. וכל זה כמובן, במידה וסיים את חיסוניו. במידה ולא, ניתן לחשוף אותו כשהוא על הידיים ואף רצוי!


7.אתגרים- עלינו לאפשר לגור להחשף ל12 אתגרים שונים כגון: טיפוס על עצמים שונים (כמו נדנדות מיועדות לכלבים בגינת הכלבים), קפיצות מעל עצמים שונים, דלתות הזזה, עלייה וירידה במדרגות ועוד.


8.האכלה מכלים ומיקומים שונים- עלינו לאפשר לגור לאכול ב12 מיקומים שונים-  בבית, בחצר, קערת פלסטיק, קערת נירוסטה, קערה מתנדנדת, קונג! , בתוך כלוב טיסה, במרפסת ועוד.


9.הרגלה למגע- עלינו לגעת בגור (מסאז') באיזורים שונים בגוף כגון: ברכיים, אוזניים (יש להזהר בגזעים מסויימים), להחזיק את הראש, מתחת לזרוע, פה ושיניים, כל אחות מכפות הרגליים בנפרד ועוד.


***שימו לב, זוהי נקודה שחשוב מאוד להקפיד עליה, מאחר וישנם טיפולים בעיקר אצל הוטרינר אשר חוזרים על עצמם. דגש נוסף קיים לבעלי כלבים מגזעים אשר מגיעים למספרה באופן קבוע (שיצאו, יורקשייר, מלטז, פומרניין ועוד) ***


10.לימוד עצמאות- יש להתחיל להשאיר את הגור בהדרגה לבדו, לאורך זמן הנע בין 5-45 דק'-בהדרגה!!!
11.הכרת הקולר והרצועה-  עלינו לתרגל עם הכלב (גם בתוך הבית אם לא ניתן לצאת) הליכה על רצועה כשהיא מחוברת לקולר.

 

***חשוב מאוד לשים לב, ששלב קריטי זה בחיי הכלב, הינו מקביל לשלב בו הוא עדיין עובר את החיסונים הדרושים. במידה וכלבכם לא סיים את החיסונים, ולא יכול לטייל בחוץ בכדי להחשף, תקחו אותו לאן שרק ניתן על הידיים! לכל סוגי המשטחים גם כן ניתן למצוא אלטרנטיבות שונות שיהיו בבית עד סוף החיסונים- בכדי לא לפגוע בחשיפה. תקחו איתכם תמיד דברים שהגור שלכם יכול ומאוד אוהב לאכול. תחזקו אותו על כל אינטראקציה בשלבי החשיפה, ותחברו לו את החטיף לצליל, או לאדם אליו הוא נחשף. כן, גם כשהולך על משטחים שונים.***