טיפול באינסולין בכלבים חולי סכרת
03-5403368

מידע

כתבות

טיפול באינסולין בכלבים חולי סכרת

ד"ר מיכל רייך וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון


אינסולין הינה תרופה הניתנת בהזרקה לטיפול בכלבים סכרתיים.
כאשר סכרת מאובחנת ומתחילים טיפול באינסולין, המינון  האופטימלי עבור הכלב הספציפי עדיין אינו ידוע ויתברר עם הזמן תוך כדי ניסוי וטעיה.
מרבית הכלבים יזדקקו לזריקות אינסולין פעמיים ביום.
המינון ההתחלתי יקבע על פי מינון מומלץ להתחלה שהודגם במחקרים, ולאחר מספר שבועות הכלב יחזור למרפאה  לביצוע עקומת גלוקוז במהלכה יהיה מעקב אחר הגלוקוז בדם על פני 12-24 שעות.
עקומת הגלוקוז תראה האם האינסולין משפיע  למשך זמן מספק והאם הוא מביא את הסוכר לטווחים הרצויים (לא נמוך מדי ולא גבוה מדי) ובהתאם , האם יש לבצע שינוי במינון שלו. לחילופין, ניתן ללמוד כיצד לבצע עקומת גלוקוז בבית.
אך לפני כן, הבעלים צריך ללמוד כיצד לתת זריקות אינסולין.
ישנם סוגי אינסולין שונים, אך האינסולין הנפוץ כרגע לשימוש בכלבים הוא אינסולין מסוג NPH (נקרא גם ( Humulin N ,שהוא אינסולין המצוי בשימוש ברפואת בני אדם (ונוצר בטכנולוגית הנדסה גנטית).
כבעלים – חשוב לוודא שאתם מבינים בדיוק כמה אינסולין אתם אמורים לתת לכלבכם.
אל תעשו שינויים במינון האינסולין ללא הנחיית רופא וטרינר.

אחסון האינסולין
ניתן לשמור את האינסולין במקרר או במקום קריר וחשוך.
יש לשים לב לתאריך פג התוקף של הבקבוק ולא להשתמש באינסולין פג תוקף.
מומלץ לא להמשיך להשתמש בבקבוק אינסולין מעל 6 שבועות מפתיחתו.
אין לחשוף בקבוק אינסולין לחום או לאור ישיר.

מזרקי אינסולין
מזרקי האינסולין היעודיים הם בעלי מחט קטנה במיוחד, כך שהזריקה לא תכאב. זה נדיר שכלבים מתנגדים לזריקות האינסולין, אך יש כלבים שמסרבים לעמוד בשקט לזריקה.
חשוב ביותר שהזריקה תגיע אל הכלב ולא אל הפרווה, ולכן ידעו את הוטרינר שלכם באם תרצו שאיזור קטן בפרווה יגולח כדי להקל על מתן הזריקות.

איך נותנים את הזריקה
1. קודם כל, מאכילים את הכלב.
רמת הסוכר של כלב שלא אכל ארוחה סבירה ומקבל אינסולין, עלולה ליפול לרמות נמוכות ומסוכנות.
אם הכלב שלך אינו אוכל, זה עשוי להצביע על בעיה שדורשת בירור במרפאה.
לאחר שכלבך אכל, ניתן להזריק את האינסולין.

לפני שאיבת האינסולין אל המזרק , גלגל את הבקבוק בין כפות הידיים, כך שהחומר יתערבב בצורה אחידה. אין לשקשק ולנער את הבקבוק !

כאשר שואבים את החומר מן הבקבוק אל המזרק חשוב להחזיק את הבקבוק באופן אנכי (והפוך) כדי למנוע כניסת בועיות אויר אל המזרק. מאחר ואינסולין ניתן מתחת לעור, בועיות אויר אינן בעיה גדולה אך עדיין ,הן יכולות לגרום לנו לשאוב פחות כמות אינסולין מן המנה הרצויה.(מאחר ומדובר בנפחים קטנים לרוב)
אם נכנסו בטעות בועיות אויר למזרק, יש להקיש עליו עם האצבעות עד שהבועיות עולות מעלה ואז ניתן לדחוף אותן החוצה ע"י לחיצה על בוכנת המזרק.
לאחר שמנת האינסולין המדויקת מוכנה במזרק, ניתן להביא את הכלב.
וודא שכלבך מסוגל לעמוד רגע בשקט לצורך קבלת הזריקה. עבור מרבית הכלבים לא נדרש אדם נוסף שיחזיק אותם לצורך הזריקה, אך לכלבים אנרגטיים מסוימים נדרשת עזרת אדם נוסף. אם יש לך כלב שכזה אך אין עזרה בנמצא, ניתן לקשור את הכלב ברצועה קצרה לחפץ יציב.
הרם קפל עור , זה יצור מירווח קטן עבור המחט. הכנס את המחט  למירווח זה והזרק את האינסולין. ניתן להרגיש כאשר המחט עוברת את העור ונכנסת לתת העור (מעבר מהתנגדות קלה לחוסר התנגדות)
משוך את המזרק והמחט כאשר סיימת.

ניתן לשנות את מיקום ההזרקה מדי פעם.

הקפדה על שימוש נכון באינסולין על פי הנחיות אלו יבטיחו לכם יעילות טיפול טובה יותר וכלב מאוזן ובריא יותר ועם הזמן תגלו ששגרת הטיפול הופכת קלה.
בהצלחה!

לפרטים נוספים עבור לקוחותינו המתמודדים עם טיפול בכלב חולה סכרת ניתן ליצור קשר מול הרופא המטפל 03-5403368