טיפולי שיניים לכלבים וחתולים
03-5403368

מידע

כתבות

טיפולי שיניים לכלבים וחתולים

מאת: ד"ר דורון נרי וד"ר זאב גאנז

בריאות השיניים מהווה נדבך חשוב מאוד בבריאותם של הכלבים והחתולים. כאבי שיניים מתבטאים לעיתים בירידה באכילה ובירידה במשקל.  למרות זאת, לעיתים אין סימנים חיצוניים לבעיות שיניים. בכלבים בעיות שיניים מתבטאות בדרך כלל בדלקות חניכיים (GINGIVITIS), נסיגת חניכיים, אבנית (TARTAR) על השיניים וריח רע מהפה. בחתולים בעיות שיניים מתבטאות בדרך כלל בדלקות חניכיים, ובחורים כואבים מאוד בשיניים.

 

מכיוון שבעיות שיניים מתפתחות בהדרגה, ברוב המקרים בעל החיים אינו מתלונן, והבעיות מתגלות רק בבדיקה גופנית על ידי הווטרינר. בנוסף לריח הרע  מהפה, מחלות שיניים וחניכיים מגדילות מאוד את כמות החיידקים בחלל הפה. בזמן האכילה, החיידקים חודרים למחזור הדם ועלולים לגרום לפגיעה בלתי הפיכה במסתמים של הלב, בכליות ובכבד. בכלבים קטנים, נסיגת החניכיים מביאה גם לפגיעה בעצב הלסת ועלולה להסתיים בשברים פתולוגיים של הלסת התחתונה.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

מה ניתן לעשות?

 

מניעה

1. צחצוח שיני הכלב 3-4 פעמים בשבוע במשחת שיניים מיוחדת, משחת השיניים המיוחדת טעימה לכלב ואין צורך לשטוף את הפה לאחר הצחצוח.

2. מתן ביסקוויטים מיוחדים שמפחיתים את היווצרות האבנית על השיניים.

3. צעצועי לעיסה מיוחדים המפחיתים את היווצרות האבנית על השיניים.

4. שימוש באוכל של חברת יוקנובה/איימס המועשר בנוסחת ה-Dental Care. מזון זה מפחית הצטברות אבן על השיניים בכ-50%.

5. ג'ל דנטלי Orozyme, שעוזר להפחתת כמות החיידקים בפה ופירוק עששת.

 

טיפול

במרפאתנו במהלך טיפול (ניקוי) שיניים, כחלק מהשמירה על הסטנדרטים הרפואיים הגבוהים ביותר, מוחדר לווריד הפציינט קטטר דרכו ניתנת זריקת אנטיביוטיקה לווריד לפני תחילת הטיפול. במהלך הטיפול הפציינט מקבל גם עירוי נוזלים לשמירה על לחץ דם תקין ולמניעת התייבשות. לצינור הנשימה (טרכאה) מוחדרת צינורית (טובוס) אשר מגנה על דרכי הנשימה של הפציינט משאיפת חיידקים במהלך הניקוי וכן מסייעת בהרדמה ובהנשמה במידת הצורך.

 

עם סיום תהליך הסרת האבנית, השיניים עוברות גם החלקה והברקה להקטנת כמות האבנית שתיווצר בהמשך. לאורך כל תהליך ההתאוששות מההרדמה, הפציינט נמצא בפיקוח צמוד של הוטרינרים והאסיסטנטיות עד שהוא ערני לחלוטין ומוכן לשחרור הביתה. בחלק מהמקרים יש להמשיך בטיפול אנטיביוטי למשך מספר ימים אחרי הטיפול.

 

מחקר וטרינרי הראה כי על ידי דאגה לבריאות השיניים של כלבים וחתולים, אנו מאריכים את חייהם בשנתיים בממוצע!

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה