טיפולים מיוחדים לחיות מחמד בגיל הזהב
03-5403368

מידע

כתבות

טיפולים מיוחדים לחיות מחמד בגיל הזהב

 

מאת: דר. דורון נרי
 

ככלל, אנו מתחילים להתייחס לכלבים וחתולים בגיל 6 כאל "אזרחים ותיקים". אילו בדיקות יש לערוך בגיל זה ולמה צריך לשים לב.מחקרים מראים כי לכ – 20% מהכלבים וחתולים מעל גיל 6 – ללא שום סימנים קליניים או ממצאים חריגים בבדיקה הגופנית – ישנם ממצאים לא תקינים בבדיקת דם כללית. לאבחון מוקדם בבעיות רבות: (כגון: בעיות לב, כליות, כבד וכמובן גידולים סרטניים) ישנה חשיבות עליונה והשפעה מכרעת על סיכויי ההצלחה בטיפול בבעיה. 


קיימות שורת בדיקות מומלצות לבעלי חיים מעל גיל 6,  זאת על מנת לעזור באיתור מוקדם של בעיות עוד לפני שהן הופכות לבעיות קליניות.  בדיקת שתן כללית-בדיקה לא פולשנית המאפשרת  לנו להעריך את תפקוד הכליות , לאתר דלקות בדרכי השתן,אבנים בדרכי השתן בעיות כבד ואפילו סוכרת. בדיקת דם כללית-בדיקה עם פולשנות מינימאלית, הדורשת דקירה מהירה של וריד.

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה

 

הבדיקה מאפשרת לאתר דלקות כגון: אנמיה, קדחת קרציות, בעיות כבד, סכרת, בעיות הורמונאליות שונות, סוגי סרטן מסוימים (רוב סוגי הסרטן לא ניתנים לאבחון בבדיקת דם!) וכן רמת ספיגת חלבונים ומלחים בדם. צילומי רנטגן של בית החזה.בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו להעירך שינויים בגודלם של העליות וחדרי הלב, בריאות הריאות ודרכי הנשימה התחתונות, חיפוש עדות להידבקות בתולעת הפארקים, וכן לסרוק הימצאות של גידולים ראשוניים או גרורות בריאות. כמו כן הצילום מאפשר לסרוק את עצמות הצלעות, עמוד השדרה והדיסקים הבין חולתיים בבית החזה. 


צילומי רנטגן של הבטן-בדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו להעריך את גודלם היחסי של איברי הבטן השונים (סריקה המאפשרת לאתר גידולים או, לחילופין, אברים מוקטנים, דבר היכול להעיד על ניוון איברים). כך ניתן לחפש גידולים ונוזלים בחלל הבטן, אבנים בשלפוחית השתן ובכליות, וכן להעריך את גודל הערמונית . כמו כן הצילום מאשפר לסרוק את עצמות עמוד השדרה והדיסקים הבין חולייתיים בגב העליון ובגב התחתון. 


אולטראסאונד של הבטןבדיקה לא פולשנית המאפשרת לנו לראות את תוך אברי הבטן (כבד, טחול, כליות, שלפוחית השתן, בלוטות לימפה ועוד). הבדיקה מאפשרת לגלות גידולים אשר מסתתרים בתוך האיברים, גידולים בדפנות מערכת העיכול, שינוים בגודל בלוטות הלימפה, שינויים בגודל בלוטות יותרת הכליה, וכן הצטברות נוזלים בחלל הבטן. בדיקת שיניים וחניכיים במקרים רבים אנו מגלים אבן שן הגורמת, פרט לריח רע מהפה, גם לדלקות חניכיים, נסיגת חניכיים, נשירת שיניים, ובמקרים קיצוניים אפילו אבצסים בפה.זיהומים בחלל הפה עלולים לגרום לפגיעה בשסתומי הלב, בכבד ובכליות. 


לא כל הבדיקות הכרחיות לכל בעלי החיים, לכלבים וחתולים מגדלים וגזעים שונים ישנן בעיות אופייניות וההמלצות לבדיקות הנחוצות ביותר צריכות להיקבע בין הווטרינר לבעל החיה באופן אישי. 

 

אם בעיות אלו מאובחנות ומטופלות בשלב מוקדם, ניתן להאריך ולשפר את איכות החיים של חיית המחמד שלכם.