טטנוס בחיות מחמד
03-5403368

מידע

כתבות

טטנוס בחיות מחמד

מאת ד"ר מיכל רייך, וטרינרית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

כולנו שמענו על זריקות טטנוס ויודעים שיש חשיבות לכך במיוחד לאחר פציעה מזוהמת או נשיכה. אך לרוב אין לנו ידע רב אודות המחלה שעלולה לפגוע גם בחיות המחמד שלנו.

 

טטנוס היא מחלה שנוגעת גם לחיות , בעיקר לבקר וסוסים שרגישים אליה, אך גם לכלבים (ופחות מכך לחתולים שעמידים יותר למחלה)

 

טטנוס היא מחלה הנגרמת ע"י רעלן. הרעלן מופרש ע"י החיידק Clostridium tetani , חיידק זה הינו אנאירובי (משגשג בתנאים דלי חמצן)  ולכן ישגשג בפצעי נשיכה עמוקים או פצעים חודרים.

 

הקלוסטרידיה הינם חיידקים החיים בקרקע, בעפר ובלכלוך ולכן ניתן לדמיין בקלות איך פצע חודר מלוכלך בעפר יהיה קרקע טובה להתפתחות המחלה. ריב כלבים המסתיים בנשיכות וגלגול בעפר יספק תנאים קלאסיים גם כן.

 

לחיות שונות יש רגישות שונה לטוקסין, סוסים, אנשים ובקר רגישים יותר, בעוד חתולים הינם עמידים יחסית, כלבים פחות רגישים מאנשים וסוסים אך עדיין יכולים לפתח את המחלה ונתאר את המחלה בהם.

 

מהלך המחלה

 

רעלן הטטנוס נקרא טטנוספסמין  הוא מיוצר ע"י החיידק clostridium  tetani  בתוך הפצע. הרעלן נקשר לקצות עצבים ונודד מעלה עד למערכת העצבים המרכזית, שם הוא משבש את שיחרור הנוירוטנסמיטורים המעכבים GABA וגליצין. התוצאה של ההפרעה לעיכוב הינה ערור פעילות שרירים ביתר הגורמת לכאב, ספזם ונוקשות. במקרים החמורים החולה לא יכול לנשום בשל שיתוק נוקשה של שרירי הנשימה ונדרשת הנשמה בעזרת מנשם.

 

אצל אנשים, מחלת הטטנוס תוארה מאז הזמנים העתיקים, אך מקרי מוות כתוצאה ממנה הינם נדירים כיום בשל השימוש הנפוץ בחיסון.

 

בכלבים קיים מופע מקומי ומופע מוכלל, שהוא מסוכן יותר

 

מופע של טטנוס מקומי שכיח יותר בכלבים ואז נראה מעורבות של גפה אחת הקרובה למיקום הפצע – הופכת נוקשה או ספסטית. זהו מופע קל אך הוא עשויה להתפתח למופע המוכלל.

 

בצורה המוכללת הסימנים הראשוניים עשויים להתבטא בעיניים ועל כן ניתן לטעות ולחשוב תחילה שמדובר במחלת עיניים .


זמן הדגירה של המחלה הינו 3-21 יום, ובדרך כלל סימנים יראו תוך 5-10 ימים מהפציעה.

 

מהלך אופייני הוא שהחולה תחילה מאבד את היכולת למצמץ בעיניו, הופך רגיש לאור ולקולות (מחיאת כף עלולה לגרום לספזם או עווית), אוזניים שמוטות עשויות להפוך לאוזניים עומדות ושרירי הפנים ימתחו וכך יווצר מראה של חיוך מתוח על הפנים שקרוי גם "חיוך סרדוני" .

 

בשלבים מתקדמים החולה אינו מסוגל יותר ללכת ועומד נוקשה בתנוחה הנקראת "סוס עץ" , בשלב מתקדם יותר, החולה אינו יכול יותר לעמוד או לשבת והוא בסכנה של שאיפה לריאות של רוק ותוכן מזון. תיתכן גם נעילת לסתות והזנה דרך הפה הופכת בלתי אפשרית,

 

כאשר שרירי הנשימה מושפעים גם כן החולה לא יוכל יותר לנשום בצורה יעילה.

 

אבחון ובדיקות

 

אין בדיקה אבחנתית לטטנוס, האבחנה נעשית ע"ס המופע הקליני של החיה והיסטוריה של פציעה. ניתן לנסות לבודד את החיידק clostridium tetani מהפצע , אך הרבה פעמים אין כבר פצע וזה לא מסייע באיבחון.

 

טיפול

 

הצעד הראשון הוא אנטיביוטיקה כנגד החיידק  - לרוב אנטיביוטיקות ממשפחת הפניצילינים יעילות כנגדו.

 

נדרש טיפול בחומרי הרגעה לצורך שיכוך הספזם או נוקשות השרירים ולהקל על יתר הרגישות לגירויי אור וקול.

 

סביבה מותאמת – שקטה וחשוכה , תקל על החיה החולה

 

בחולים בהם יש פגיעה בשרירי הנשימה או שיש ספזם של אזור הלוע יתכן ויידרש צנרור קנה והנשמה מלאכותית.

 

טיפול באנטיטוקסין – זהו מוצר דם המכיל ריכוז נוגדנים, ומיועד להקשר ולהרוס את טוקסין הטטנוס. הוא יכול לתפוס טוקסין אשר אינו קשור לקצות עצבים ולנטרל אותו. כנגד טוקסין קשור לעצבים הוא אינו יעיל.

 

ישנו סיכון בשימוש באנטיטוקסין משום שהוא מיוצר בסוג חיה אחר (לרוב סוס) ולכן עם פוטנציאל גבוה לעורר תגובה דלקתית של מערכת החיסון.

 

נדרש טיפול סיעודי בחדר חשוך עם מינימום גירויים, הלסתות הנעולות עשויות להוות בעיה בהאכלה , יתכן ותידרש האכלה בעזרת מזון רך או צינור הזנה. גם מצע מרופד היטב נדרש כדי למנוע פצעי לחץ.

 

פרוגנוזה והחלמה

 

לטטנוס במופע מקומי יש פרוגנוזה טובה יותר מאשר במופע המוכלל

 

לכלבם רובצים (שאינם מסוגלים לעמוד) יש פרוגנוזה גרועה יותר.וככל שמופיעים סיבוכים של המחלה – סיכויי ההחלמה נמוכים יותר
במאמרים טווח השורדים נע בין 50%-77%

 

שיפור נראה לרוב במהלך השבוע הראשון מתחילת הטיפול אך החלמה מלאה עשויה לקחת גם חודש

 

 

למידע נוסף ותיאום תור לבדיקה, אנא צרו קשר, מרכז וטרינרי רמת השרון, 03-5403368