חתלתלת
03-5403368

מידע

כתבות

חתלתלת

מאת: ד"ר קיריל סקומורובסקי, וטרינר, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

 

מחלת החתלתלת נגרמת מנגיף הפנלוקפניה (פרוו חתולים) והיא אחת המחלות אשר החיסון לה מוכל בחיסון המרובע של החתולים. הוא מדבק לחתולים ויכול להיות קטלני ללא טיפול. המחלה אינה מדבקת לבני אדם, לכלבים (למרות הדמיון בשם בין חתלתלת וכלבלבת ולא קשור לפרוו הכלבים) או לבעלי חיים אחרים. מדובר במחלה נפוצה אשר מועברת דרך מערכת העיכול – לרוב מצואה של חתול חולה לפיו של חתול בריא. הנגיף מאוד עמיד בסביבה החיצונית ויכול להיות מועבר על בני אדם "כנשאים" דרך בגדים ונעליים. כך למשל, אם דרכתם על צואה של חתול ברחוב, יתכן והבאתם את הנגיף הביתה גם אם אתם גרים בקומה השביעית או גבוה יותר.

 

 

המחלה יוצרת פגיעה במערכת העיכול ובמערכת החיסונית בקרב חתולים. בעבר חתלתלת הייתה אחת הסיבות העיקריות לתמותה בקרב גורים וחתולים צעירים. הידבקות במחלה לרוב תכלול שלשולים, הקאות, חוסר תיאבון, חולשה כללית וירידה בתפקוד מערכת החיסון. זיהוי המחלה נעשה על ידי בדיקות דם כלליות או בדיקות דם ספציפיות לזיהוי הנגיף.

 

 

במקרה של אבחנה כי החתול החולה סובל מחתלתלת, יינתן לרוב טיפול אינטנסיבי הכולל עירויי תוך ורידי של נוזלים ותרופות ולרוב נדרש אשפוז. יכול להידרש טיפול במגני קיבה או תרופות נוגדות הקאות. אם על ידי טיפול מתאים ניתן להשתלט על אבדן המים, המלחים והאנרגיה ובנוסף למנוע זיהומים משניים כתוצאה מפגיעה במערכת החיסונים, לרוב החתול יצליח להתאושש. אם הטיפול לא אינטנסיבי מספיק או לא ניתן בזמן, לרוב המחלה נגמרת במותו של החתול.

 

 

אם ניתן למנוע את ההפרעות במאזני המים, האלקטרוליטים והאנרגיה, וכן התפתחות של זיהומים משניים, בעלי חיים, ככלל, מתאוששים. זה מצריך בדרך כלל טיפול אינטנסיבי, כולל מתן תוך ורידי של תמיסות מיוחדות, טיפול אנטיביוטי רחב טווח ואמצעים נוספים. לאחר ההחלמה, החתול נשאר מדבק לשבועיים נוספים. חתול שנדבק והחלים, מפתח עמידות למחלה (מה שלא תמיד אופייני למחלות אחרות) ולא יחלה בה יותר לעולם. בתקופה זו, חשוב שגם הבעלים של החתול לא יבוא במגע עם חתולים אחרים שכן הוא יכול להדביק אותם.

 

 

חשוב להזכיר כי הנגיף עמיד מאוד בסביבה וקשה מאוד להיפטר מימנו גם לאחר שנים ושימוש בחומרי ניקוי חזקים. לכן, אם רוצים להכניס חתול לבית בו היה חתול (או קיים) חתול שהבריא מחתלתלת – יש תחילה לדאוג שהחתול החדש מחוסן לחלוטין. זכרו – המניעה עדיפה בהרבה.

 

 


למידע נוסף, מענה על שאלות או קביעת תור לבדיקה או חיסונים ניתן לפנות:
המרכז הוטרינרי רמת השרון והרצליה
03-5403368