חתולים : גירוד והרס רהיטים הרסני
03-5403368

מידע

כתבות

חתולים : גירוד והרס רהיטים הרסני

מאת : קוזנצוב סופיה , אסיסטנטית ראשית במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

הטריק הוא ללמד את החתול שלך מה הוא יכול לגרד- ומה מחוץ לתחום.
גירוד היא התנהגות רגילה ואינסטינקטיבית עבור חתולים - לחתולים יש צורך לגרד, הם עושים זאת כדי להביע רגשות, כמו התרגשות או לחץ, כדי לסמן חפצים בריחם (יש להם בלוטות ריח בכפותיהם), להסיר את החלק המת של הציפורניים ולעתים קרובות פשוט כדי להתמתח.

 

כדאי גם לזכור שחתולים אינם חושבים במונחים של נכון או לא נכון. למעשה, אין להם מושג מה זה לעשות את הדבר הנכון או הלא נכון - חתולים חושבים רק במונחים של מענה לצרכים שלהם. כאשר לחתול יש צורך לגרד, התשובה לשאלה "היכן עלי לגרד?" אינו "איפה הבעלים שלי חושב שעליי לעשות זאת"  אלא "היכן אני מעדיף לגרד?"


כבעלים לחתולים עלינו לתת להם מספיק מתקנים ומקומות שהם ירגישו בנוח לגרד בהם
והנה כמה דרכים איך :

 

ספקו לחתולים שלכם משהו לגרד עליו,  שמבחינתם יהיה יותר אטרקטיבי מהספה או רגלי השולחן שלכם.

 

חתולים מעדיפים לגרד חפצים גבוהים ועמידים המאפשרים להם לתקוע את הציפורניים שלהם פנימה ולקבל אחיזה טובה ולכן חתולים נוטים לגרד רהיטים.
רוב החתולים מעדיפים (אפילו יותר מרהיטים!) מתקני גירוד שגובהם לפחות 80 ס"מ  ושלא יתנדנדו בעת הגירוד, ועדיף שיהיה עשוי מסוג הסיבים הנקרא סיסל. חלק מהחתולים מעדיפים לגרד אופקית, ובמקרה זה תוכל למקם את עמוד הגירוד האנכי על צידו או למצוא מגרד אופקי ועמיד המכוסה סיסל גם כן ויש חתולים שפשוט אוהבים לגרד קרטון.
כמו כן משטח גירוד נוסף והכי טוב יכול להיות גם עץ, כך שאם אתה בעל יכולת כזו אתה יכול ליצור מתקן גירוד כזה משלך - רק יש לוודא שהוא מספיק גבוה ויציב.

 

הניחו את עמודי הגירוד במקום בו החתול מרגיש בו בנוח ומכיר את האיזור.


אם החתול שלך נהנה לגרד את הספה - הניחו את עמוד הגירוד ליד הספה.
אם החתול שלך נהנה לגרד את הקיר ליד דלת הכניסה שלך כשאתה חוזר הביתה - הניחו את עמוד הגירוד ליד דלת הכניסה שלך.
מיקום מתקן הגירוד הוא חשוב!

 

תכירו לחתול שלכם את מתקני הגירוד עוד מגורות.

 

אתה יודע שקנית את מתקן הגירוד הכי טוב שיש לחנויות להציע - אבל החתול שלך עדיין לא יודע זאת.
הדרך הקלה ביותר להציג את החתול שלך למתקני גירוד היא לשחק איתם סביב העמוד למשל  - באמצעות צעצוע של חכה או אור לייזר, כך אנו יוצרים חוויה נעימה של משחק מסביב לעמוד/עליו.

 

אתה יכול גם לשים קצת קטניפ (נפית החתולים) על המתקן גירוד בימים הראשונים, מה שבדרך כלל יוביל את החתול לחקור אותו ולהסתובב סביבו.
חשוב מאוד שלא תיקחו את החתול שלכם אל משטח הגירוד בכוח ותנסו לשים/לשפשף את כפותיו על המשטח/עמוד - הדבר אולי נראה לא מזיק, אבל זה יכול ליצור תגובת לחץ אצל חלק מהחתולים ולהוביל אותם להימנעות מהעמוד או המשטח גירוד בעתיד.

 

הפכו, באופן זמני, את החפצים שהחתול אהב בעבר לגרד לפחות רצויים.


בשלב זה סידרתם את החתול שלכם להצלחה בגירוד במתקן גירוד או המשטח גירוד החדש עם זאת, הם עדיין לא הבינו עד כמה מתקן הגירוד החדש טוב יותר מהריהוט שלכם.
בזמן שהם מנסים עוד להבין את זה, עדיף להרתיע את החתול מלגרד את החפצים שאתה לא רוצה שהם יגרדו. -  לרהיטים, הפתרון הקל והיעיל ביותר הוא לכסות אותו ביריעה צמודה/בד כלשהו מה שיגרום לריהוט להיות פחות רצוי לגירוד בהשוואה לעמודי גירוד.


עבור משטחים קטנים יותר אתה יכול להשתמש בסרט דביק דו צדדי או כל פריט אחר שיהפוך את משטח האובייקט לדביק, חלק או חלקלק. החתול שלך לא יהנה מהניסיון לחפור את ציפורניו באף אחד מהמשטחים הללו -  ברגע שהחתול שלך משתמש בעקביות בעמוד/משטח הגירוד, תוכל להסיר את הכיסוי מהחפצים שנשרטו בעבר.

 


אם תעקבו אחרי ההמלצות שניתנו כאן , אתם יכולים להגיע למצב שהחתול שלכם מבין ואוהב את המקומות המוגדרים לגירוד ויעזוב את הריהוט שלכם בשקט.

 

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון
03-5403368