חתולים שורטים!
03-5403368

מידע

כתבות

חתולים שורטים!

מאת: דרור הברמן, אסיסטנט

 

אתם יושבים לכם בנחת בבית כאשר נשמע הצליל שכל בעלי החתולים מפחדים ממנו – רעש קריעה של בד! אתם רצים לסלון רק כדי לגלות שהספה היא המטרה שהחתול שלכם בחר היום...חתולים שורטים משטחים שונים משתי סיבות:

 

·         השחזת הציפורניים ומתיחת הגפיים הקדמיות

·         סימון הטריטוריה בצורה ויזואלית ובעזרת הריח האישי שלהם

 

אם חתולכם שורט רהיטים רבים ושונים ברחבי הבית הוא ככל הנראה מסמן טריטוריה. אם, לעומת זאת,  הוא מרכז את מאמציו במספר בודד של משטחים - הוא כנראה מטפל בציפורניו. חתולים יפגינו את אותם תסמינים מחוץ לבית - כאשר הם ישרטו אזורים רבים ושונים ברחבי החצר זהו סימון טריטוריה בעוד שלהשחזת הציפורניים הם יבחרו במשטח מתאים וטבעי להם כגון קליפה של עץ.ישנם מספר מאמרים אשר טוענים שכאשר לחתול יש "עמוד שריטות" שהוא משתמש בו אך הוא עדיין מתעקש לשרוט רהיטים בבית, הוא מנסה למעשה להשיג את תשומת לבכם. לא פעם ינסה לרמוז לכם החתול כי ברצונו לשחק, ודרכו להראות זאת היא דווקא על ידי שריטת השטיח בקרבת הצעצוע החביב עליו.

 

אז... מה עושים?

חתול יושפע רבות מאימו בדרך השחזת הציפורניים (ובהתנהגות בכלל) כך שבחירה בחתול שאימו אינה שורטת רהיטים בבית היא צעד טוב. חינוך מגיל צעיר הוא גם חשוב: יש להשגיח על חתלתול אשר מראה כוונות לשרוט ולנסות ולהשאיר אותו באזור "חסין שריטות", בזמן שאתם לא בבית, כגון חדר ללא רהיטים שניתן להשמיד או כלוב גדול. אט אט ניתן להרחיב את הטריטוריה שלו וליישם עונשים כאשר הוא שורט. חשוב מאוד שהחתול לא ייקשר את העונש אליכם אלא לשריטה, ולשם כך ניתן להשתמש בשפריצר עם מים או בקופסת שימורים עם מטבעות אשר מנערים ליד החתול (או כל דבר אחר העושה רעש גדול).

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה


בכדי לדחות את החתול, ניתן לשים חומרים שונים בעלי ריח ו/או טעם חזק, אשר ידחו את החתול מהרהיט כגון מעט בן-גיי או טבסקו. כדאי לנסות למקד את תשומת ליבו בחפץ שאתם מעוניינים שישרוט כדי שיהיה לו על מה להשחיז את הציפורניים: ישנם "עמודי שריטות" אותם ניתן לרכוש בחנויות שונות ועליהם החתול אוהב במיוחד להשחיז ציפורניו אך ישנם גם פתרונות ביתיים רבים: אפשר להדביק חתיכת שטיח לקיר או איזור שהוא אוהב לגרד או להכין עמודי גירוד בעצמכם. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא לכרוך חבל גס סביב מקל או קרש. מה שלא תבחרו, חשוב שהחפץ יהיה מקובע היטב ולא ייהרס או ייפול כאשר החתול ינסה לשרוט אותו.כאשר החתול משתמש בחפץ הגירוד ההולם חשוב לתת לו חיזוקים חיוביים – שבחו אותו ותנו לו פרס אכיל כלשהו על מנת שידע שעשה דבר שאתם רוצים שיחזור עליו. חתולים שורטים כחלק מהטבע שלהם, ולכן כדאי למצוא להם תחליפים, אך אם נדמה לכם שהחתול שורט בכדי להשיג את תשומת לבכם, ייתכן שהוא לא מקבל מספיק זמן משחק והוא זקוק לכם בשביל להתעמל ולפרוק את האנרגיות האלו – אז תתחילו לנענע את העכבר-על-חוט הזה!

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה