חתולים יכולים לאתר את מיקומם של הבעלים שלהם באמצעות רמזים קוליים.
03-5403368

מידע

כתבות

חתולים יכולים לאתר את מיקומם של הבעלים שלהם באמצעות רמזים קוליים.

מאת גל לוי, אסיסטנטית. בוגרת תואר ראשון במדעי הים והסביבה ותואר ראשון בקיימות וממשל.

 

לחתולים יש תשעה נשמות והם מבלים כל אחד מהם בצפייה בך...

מחקר חדש גילה שלחתולים ישנה יכולת מוזרה לעקוב אחר תנועות הבעלים שלהם, אפילו כשהם מחוץ לטווח הראייה שלהם באמצעות קוגניציה חברתית-מרחבית.
לעתים קרובות משווים חתולים לכלבים בגלל חוסר העניין לכאורה שלהם בבעליהם. יש החושבים שכלבים מפגינים חיבה כלפי בעליהם יותר מחתולים. עם זאת, מחקר חדש מצביע על כך שחתולים מודאגים מאוד לגבי מקום הימצאם  של בעליהם, ויש להם את היכולת לעקוב אחר תנועות בני האדם שלהם גם בהיעדרם מהחדר באמצעות קוגניציה חברתית-מרחבית.

המחקר, אם כן, מאתגר את האמונה הקיימת שלחתולים לא אכפת מהבעלים שלהם כמו לכלבים.

יש המאמינים שחתולים אינם מתעניינים בבעליהם כמו כלבים, אבל מסתבר שבאמצעות האוזניים ויכולות השמיעה המדהימות שלהם, חתולים יכולים למקם את הבעלים שלהם במרחב לפי השמיעה . המחקר בחן כיצד חתולים עוקבים אחר הבעלים שלהם ללא רמזים חזותיים, הן בסביבה הביתית המוכרת, הן בבית קפה לחתולים, והן באמצעות קליפים מוקלטים בלבד של קול בעליהם. רמקולים הותקנו במקומות שונים, וחוקרים ציינו את התגובות של חתולים כאשר הושמע צליל בעליהם הקוראים בשמותיהם.

במהלך הניסוי, הרמקולים היו ממוקמים מדי פעם במקומות שונים, וכך נוצר הרושם שהקול קפץ מיד מחדר אחד למשנהו. לחלופין, הם גם נאלצו לעקוב אחר קולות לא מוכרים כמו גם צלילים אלקטרוניים אקראיים, שאף אחד מהם לא עורר את העניין שלהם כמו שהקול של הבעלים שלהם עורר. הצטלבות הקולות במרחב  מעידה על כך שחתולים יכלו לראות בעיני רוחם את המיקום המדויק ממנו הגיע הצליל. חשיבה מסוג זה מעידה על יכולות קוגניטיביות גבוהות  ו"מורכבות", אשר נצפו בבעלי חיים אחרים, כולל קופים וסוריקטות .

מחקרים קודמים הראו שחתולים יכולים להבחין בין קולות שהם מכירים לבין קולות שהם לא מכירים, ושהם יכולים לזכור ולאתר חפצים נסתרים. לפיכך, "נראה סביר שחתולים יהיו מסוגלים למפות מנטלית את מיקומם של אחרים בהתבסס על הקולות שהם שומעים.

חוקרים אומרים כי יכולת זו, היא הבסיס ליצירתיות ודמיון ומעידה על כך שלחתולים יש מחשבות עמוקות הרבה יותר ממה שידענו עד היום.

 

לשאלות נוספות מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368