חתולים ביישנים ופחדנים
03-5403368

מידע

כתבות

חתולים ביישנים ופחדנים

מאת: ד"ר דורון נרי ומיכל ליבסון אסיסטנטית

 

כאשר רוב החתולים מתרגלים לביתם החדש מהר, חלקם נשארים מפוחדים למרות קבלת פנים עדינה וחמה ולכן ייקח להם זמן להתרגל לסביבתם החדשה. אל תתאכזבו יותר מידי אם החתול הביישן שלכם מנסה להתחבא או לברוח מכם.
סבלנות ורגישות ישתלמו לטווח הארוך, ויבטיחו כי החתול שלכם יהיה מרוצה ומאושר במערכת היחסים שלכם.

 

למה החתול שלי מפוחד?
פחד יכול לנבוע מכמה סיבות:
1. נטייה מולדת - כמו אנשים, יש חתולים שבטבעם יותר חרדים מאחרים
2. חוסר מגע עם אנשים - אם חתלתולים צעירים לא באים במגע עם אנשים, הם לא ילמדו שאנשים הם חלק נורמאלי מהחיים ועשויים להיות לחוצים בסביבתם
3. חוויה מפחידה קודמת שגרמה לחתול להיות מפוחד.

 

מהם הסימנים לביישנות ופחד?
חתולים מתקשרים בדרך הרבה פחות מוחצנת מאנשים או כלבים.בדרך כלל קשה לדעת שהחתול שלך מנסה להגיד לך להתרחק. כשהחתול נסוג למקומות מחבוא, מתכווץ או בורח, סביר להניח שהוא מפחד. סימנים נוספים פיזיולוגיים המעידים על פחד:

אישונים מורחבים, אוזניים שמוטות לאחור, שיער סמור וזנב המכשכש בעצבנות.


איך אפשר לעזור?
ישנם מספר דברים שאפשר לעשות כדי לגרום לחתול להרגיש יותר בנוח.
עם סבלנות החתול שלכם ילמד לא לפחד, אך חייבים לעשות זאת צעד אחר צעד.אפשר להתחיל בלספק לחתול הרבה פינות מחבוא ברחבי הבית. חתולים נרגעים מהר יותר אם הם יכולים להתחבא, עם עדיפות למקומות גבוהים או חשוכים, מקומות כמו קרטונים, על מדפים מאחורי ספות או מתחת למיטה. ניתן להשתמש בריחות פרומונים סינטטיים. אלו יכולים ליצור סביבה בטוחה לחתול ויכול לתרום להורדת לחץ (ניתן לרכוש אצל הוטרינר). שבו בשקט בסביבה של החתול שלכם, כדי לתת לו להתרגל אליכם בזמנו שלו. התעלמו ממנו כשאתם קוראים ספר או ישנים כדי שהוא לא ירגיש לחוץ. עשו זאת בזמן שהוא אוכל כדי שהוא יקשר את נוכחותם עם משהו חיובי. הזמן שאתם מבלים לידו יכול להיבנות בהדרגה כאשר הוא מתרגל. תנו לחתול שלכם לעשות את הצעד הראשון – גישה ישירה מאוד מאיימת על החתול לכן אל תכפו תשומת לב על החתול שלכם.

 

תשדלו לא להסתכל תוך עיניו, החתול רואה  זאת כאיום.כשחתולכם יהפוך לאמיץ יותר נסו לדבר לחתול בשקט, בטון מרגיע, זו דרך מצוינת להיקשר שוב. ניתן לתת לחתול צ'ופר בתור פרס כשהוא מתקרב אליכם.


בהתחלה תנו את הצ'ופר ברגע שהחתול מתקרב אליכם אך בהדרגה האריכו את הזמן בין ההתקרבות שלו לפרס. לאורך תקופה של שבועות נסו ללטף ברוגע את החתול, פעם או פעמיים לפני שתתנו את החטיף. אפשר להשתמש בצעצועים שניתן לזרוק לחתול, ומשחקי חכה שמזמינים את החתול לתקשר בלי שירגיש מאוים ע"י מגע.


חשוב ביותר, לעולם אל תתרגזו, או תנסו לכפות על החתול להתחבר אליכם מהר מידי, כי זה רק יחזק אצלו את הפחד.בנו את ההצלחה שלכם בהדרגה כדי שלחתול יהיה זמן ללמוד שלא מדובר באיום וכי שווה לו להתגבר על הפחד שלו בשביל הפרס והוא להיות בסביבתכם.
ניתן ומומלץ להיוועץ בוטרינר על מנת שייתן לכם טיפים נוספים שעשויים לעזור. במקרים חריגים יפנה אתכם הוטרינר לוטרינר מומחה התנהגות שיסייע בפתרון בעיות קיצוניות.
התגברות על ביישנות של חתול דרך סבלנות וטיפול עדין תביא למערכת יחסים מתגמלת ביותר עבור החתול ובעליו גם יחד. אל תתייאשו!

 

וטרינר רמת השרון

וטרינר הרצליה