חשיבות שתיית מים אצל חתולים
03-5403368

חשיבות שתיית מים אצל חתולים

חשיבות שתיית מים אצל חתולים

מאת שני אביבי אסיסטנטית מרכז וטרינרי רמת השרון 

מים הם חלק בסיסי המרכיב את חיי היום יום. יצורים חיים, כמו גורי חתולים, יכולים להסתדר זמן רב ללא ארוחות, אבל לא זמן ארוך ללא שתייה. בדומה לנו, הגוף שלהם מורכב בעיקר ממים, כ-75% לחתול בין 8 שבועות. מים הם חומר הכרחי למערכת המחזורית של גופנו והגוף לא יכול לתפקד בלעדיהם, התייבשות של 10-15 אחוז מנפח המים בגוף יכול לגרום למוות. המים יוצאים מהגוף באמצעות מערכת השתן והתנדפות הנשימה ונכנסים לגוף באמצעות מזון ומים. כניסה ויציאה של מים חייבות להיות מאוזנות זו עם זו כדי שהגוף ישאר מאוזן, במידה ויש הפסד של מים לעומת הצריכה התוצאה היא התייבשות, במידה ויש יותר מידי כניסה של מים נוצר מצב של עודף נוזלים – מצב נדיר מאוד.


כדי להבטיח שלא יהיה חוסר בנוזלים יש לדאוג לאספקה של מים טריים לחתולכם בכל שעות היום, כשחתול עומד לפני ניתוח ועליו להיות בצום שתיית מים אינה כלולה בצום ויש לספק לו מים בכל זמן. יש לתת לחתול מים לאחר הניתוח ולוודא שהוא חוזר לשתות כרגיל. נפח המים שחתול צריך לקבל תלוי במזון שניתן לו, אם הוא מקבל אוכל יבש עליו לשתות יותר מים ואילו אוכל רטוב אשר מכיל כ 75% מים מצריך פחות שתייה מהחתול.


החתול יודע באמצעות  מכניזם פנימי איזו כמות עליו לשתות, לכן אין צורך לדאוג לו. במידה והחתול חולה הגוף עלול להרגיש פחות צורך לשתות מים, לכן כאשר נראה כי החתול שותה פחות מהרגיל במשך תקופה מומלץ לפנות לוטרינר. כאשר החתול לא שותה מספיק נראה זאת באמצעות מתן מעט שתן – בגוף החתול קיים מנגנון אשר מונע ממנו לתת הרבה שתן בזמן שהוא מיובש על מנת לשמור מאגרי מים בגוף, לכן במידה והחתול משתן מעט מהרגיל ושותה מעט יש לראות זאת כנורת אזהרה ולפנות לוטרינר.


שתיית מים חשובה מאוד לתפקודו השוטף של גופו של חתולכם, לכן שימרו על קערת מים  מלאה בכל שעות היממה. ישנם חתולים המעדיפים לשתות מים טריים ולא ישתו מקערת מים לא טריים  לכן ודאו כי המים בקערה מוחלפים מידי יום.


לשאלות נוספות יש לפנות למרכז וטרינרי רמת השרון 03-5403368