חשיבות שטיפת קערות מים ואוכל של חיות המחמד שלכם
03-5403368

מידע

כתבות

חשיבות שטיפת קערות מים ואוכל של חיות המחמד שלכם

מאת : סופי קוזנצוב, אסיסטנטית במרכז וטרינרי רמת השרון

 

לא הייתם אוכלים מקערה מלוכלכת גם אם אכלת ממנה רק פעם אחת נכון? אז למה אנחנו לא מוודאים שגם חיות המחמד שלנו יאכלו מקערות מים ואוכל נקיות בכל ארוחה? על פי מחקר שנערך על ידי הקרן הלאומית למדע האחראית לתקני בריאות עולמית מצאה שקערות אוכל של חיות המחמד שלנו הם #4 ברשימה של הדברים הכי מזוהמים בבית. פתוגניים שנמצאו בקערות מים ואוכל הם עובש, שמרים, אי-קולי, סלמונלה, וסרטיה ( חומר ורוד מסביב לקערת המים בדרך כלל ).

 

למה לא תרצו קערות אוכל ומים מלוכלכים אצלכם בבית :

מערכת העיכול של כלבכם מתוכננת כך שהם יכולים לשרוד את אותם פתוגניים ובקטריה כמו סלמונלה לא תוכל לשרוד בסביבה כל כך חומצית כמו אצל כלבים, כמו כן מערכת העיכול שלהם היא קצרה מה שלא נותן לבקטריה זמן בכדי להתרבות.  אז אם שכחתם לנקות את הקערה אחרי הארוחה סביר להניח שלא יהיו תופעות לוואי מאותם פתוגניים. למרות כל הנאמר כלבכם עדיין יכול להיות מושפע ממיקרובים הנמצאים בקערות שלהם במיוחד אם הם לא במצב בריאותי תקין או כבר מבוגרים מאוד.

 

בקטריות עלולות לגרום לדלקות בכל מערכות הגוף של חיית המחמד שלכם מדלקות באוזניים, ועד דלקות בדרכי השתן, כל מה שניתן להימנע ממנו אם רק תשתפו את הקערות שלהם אחרי כל ארוחה או אחת ליום.

 

קערות מים ואוכל מלוכלכות לא רק מסוכנות לחיות המחמד שלכם אלא גם לשאר בני הבית. אם יש לכם ילדים קטנים בבית הם עלולים לשחק עם הקערות מים ולהכניס אצבעות לפה ולהעביר לעצמם את כל מה שהיה בקערה. אנשים עם מערכת חיסונית ירודה גם עלולים להיות בסכנה מקערות לא נקיות.

 

כמו כן, שאריות קטנות של אוכל עלולות למשוך חרקים למיניהם ולגרום לריח לא נעים בבית, גם אם אתם לא מרגישים האורחים בבית ירגישו.

 

 

איזה קערות אוכל הכי מומלצות :

 

קערות אוכל מפלסטיק הרבה יותר קשות לניקוי, הן נוטות להישרט יותר, מה שנותן לבקטריות מקום טוב להתרבות בו. אם אין לכם אפשרות נוספת השתמשו בקערות פלסטיק אך התמידו לשטוף אותם כל יום ולהחליף אחת לחודשיים-שלוש.

 

הקערות הכי טובות לשימוש הן קערות ממתכת "אל חלד" מכיוון שהן חלקות ולא נוטות לחתכים ושריטות כמו קערות הפלסטיק והן קלות לניקוי, חיטוי וישמשו אתכם לכל החיים אם תשמרו עליהן נקיות כל הזמן.

 

 

כל כמה זמן צריך לנקות את קערות האוכל והמים :

 

צריך לנקות את קערות האוכל אחרי כל ארוחה וקערות המים ניתן לנקות כל יום-יומיים.

 

קערות המים נוטות לצבור שכבה רירית בשם ביופילם שנותנת לבקטריות להשתלט. כאשר אתם מנקים את הקערות הקפידו לגמרי לשטוף את השכבה הזו ולחטא.

 

 

איך לשטוף ולחטא את הקערות של חיות המחמד שלכם :

 

זה חשוב לא רק לשטוף ולנקות חלקיקי אוכל הנראים לעין אלא גם פתוגניים וחיידקים שהתיישבו.

 

בכדי לעשות זאת לא מספיק רק לשטוף את הקערות, הן צריכות לעבור גם חיטוי. חיטוי נעשה על ידי שטיפה של הקערות במים חמים עם סבון נוזלי שאתם משתמשים לכלים הביתיים. אם יש חלקיקי אוכל עקשניים יותר ניתן לעשות ספיגה של מים עם קצת אקונומיקה , רק לשים לב ששוטפים היטב במים לאחר מכן ומנגבים עד לייבוש מלא. כמו כן רוב קערות האוכל והמים ניתן להכניס למדיח כלים.

 

 

 

למידע נוסף ושאלות, אנחנו כאן לשירותכם.

בברכה, מרכז וטרינרי רמת השרון.

035403368