חשיבות העיקור בכלבות וחתולות
03-5403368

מידע

כתבות

חשיבות העיקור בכלבות וחתולות

מאת: ד"ר דורון נרי רופא ומנתח וטרינרי, בוגר אוניברסיטת אדינברו, בריטניה.

 

ד"ר דורון נרי מהמרכז הווטרינרי רמה"ש מסביר על חשיבות העיקור והסירוס: "זה שנים רבות וטרינרים ממליצים בחום על עיקור חתולות בגיל צעיר, עד לאחרונה ההמלצה התבססה על נסיוננו הקולקטיבי, שהצביע על כך שחתולות מעוקרות לוקות פחות בגידולי עטין ואינן מפתחות דלקות רחם, דלקות עטין וגידולים ברחם. לפני כשנה התפרסם מחקר מדעי שהוכיח לראשונה בצורה מדודה וחד- משמעית שעיקור בגיל צעיר מפחית מאוד את הסיכון לחלות בגידולי עטין. עיקור לפני גיל שישה חודשים הפחית את הסיכון ללקות בסרטן עטינים ב- 91% ועיקור לפני גיל שנה הפחית את הסיכון ב- 86%. מכיוון שגידולי עטין הם ממאירים ואלימים מאוד בחתולים, מדובר בהגנה חשובה מאוד על חייהם (חשוב בייחוד בחתולים סיאמיים שיש להם סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן עטינים). זאת ועוד, בתהליך ההזדווגות (הכולל נשיכות בעורף ע"י הזכר) הנקבות עלולות להדבק מהזכר בנגיף FIV (ווירוס איידס של חתולים)".

ד"ר נרי אומר כי בקרב זכרים אין חשיבות רבה כל כך לעניין הבריאות כמו בחתולות, אך יש נקודה קריטית שיש לתת עליה את הדעת, מלבד הנקודות אשר הוזכרו כאן. בקרב חתולים שאינם מסורסים יש פי שניים נשאים של הווירוס FIV. חתולים אלו נדבקים בווירוס הקטלני מנשיכה הנגרמת מקרבות חתולים. לדברי ד"ר נרי, בעמותות הצלה של חתולים בארה"ב מקובל לעקר חתולות ולסרס חתולים כבר בגיל שמונה שבועות! הדבר נעשה יותר מעשרים שנה, ומחקרים ארוכי טווח שעקבו אחר חתולים אלו הראו חד- משמעית שלעיקור בגיל צעיר לא היו שום השפעות שליליות על חיי החתולים. חשוב לציין עוד כי אין כיום שום מידע המצביע על השפעות לוואי שליליות כלשהן על עיקור חתולות!                                                  

לסיכום- לנו, בני האדם, יכולת חשיבה ואחריות מוסרית כלפי בעלי החיים שאתנו- בבית וברחוב! מחובתנו לחשוב על מכלול העובדות  ולפעול בהתאם, גם אם לעתים זה נראה לאחרים מוזר, חריג או אפילו 'אכזרי'. כעת יש לחשוב ולעבד את המידע ואת המחשבות המוסריות. ישנה מסקנה אחת-  העיקור והסירוס חיוניים ביותר לחיי החתול והחתולה כמו אוויר לנשימה ואספקת מזון סדירה.                        

 ע י ק ו ר   ה ו א   ה ע י ק ר!