חסימת מעיים
03-5403368

מידע

כתבות

חסימת מעיים

מאת: ד"ר דורון נרי - וטרינר

 

חסימת מעיים בכלבים וחתולים הן אירוע נפוץ ברפואה וטרינרית. החסימות בדרך כלל מתרחשות בקיבה או במעי הדק. חסימת מעיים יכולה להיות מלאה או חלקית ובהתאם לכך גם הסימנים הקליניים והטיפול יהיו שונים.

 

הסיבה הנפוצה ביותר לחסימת מעיים בכלבים היא גוף זר שנבלע ע"י בעל החיים. גופים זרים יכולים להיות שונים ומשונים כגון: כדורים, גרביים, קלח תירס, גלעינים של פירות כמו אפרסק או אבוקדו, אבנים, שקיות, עצמות, בדים וכל דבר העולה בדמיונכם.

בחתולים הסיבה הנפוצה ביותר לחסימה הם כדורי השיער: חתולים, כידוע, מלקקים את עצמם כל הזמן ובולעים שערות, אשר הופכת במערכת העיכול לכדורי שיער. ברוב המקרים החתול מקיא את כדור השיער, אך ישנם מקרים שבהם כדורי השיער גדולים וגורמים לחסימה בקיבה או במעיים.

סיבות פחות נפוצות לחסימת מעיים הם גידולים בקיבה או במעיים, סיבוב מעי ,הרניה (חור בסרעפת או בחלל הבטן) שבה כלואים המעיים ו- Intussusception.(מעיים הכלואים בתוך עצמם).

 

הסימנים הנראים לעין במקרה של חסימת מעיים חלקית תלויים במיקום ובדרגת החסימה. בד"כ נראה שלשול כרוני, איבוד משקל, הקאות ומצב רוח כללי ירוד. לעיתים ניתן להרגיש מסה בבטן בזמן המישוש. במקרה של חסימה מלאה, נראה הקאות ושלשולים אקוטיים, כאב בטן, חוסר אכילה ודיכאון. במצבים קשים יותר נראה התייבשות קשה ואף שוק.

האבחון מתבסס על ההיסטוריה ועל הסימנים הקליניים. בכל מקרה חשוד, יש לבצע צילום רנטגן לחלל הבטן. במקרה של חסימת מעיים נראה לולאות מעיים מורחבות ומלאות בגז. רק בחלק מהמקרים ניתן להבחין במסה או בגוף זר, מאחר ורק עצמות, אבנים, ברזלים וחלק מהפלסטיקים ניתן לראות ברנטגן.

 

וטרירנרים

 

במקרים בהם אין אינדיקציה ברורה לחסימת מעיים ,אך הסימנים ממשיכים, ניתן לבצע סדרת בריום. מדובר במתן בריום שהוא חומר ניגודי הנראה ברנטגן וסדרת צילומים העוקבת אחר התקדמות הבריום במערכת העיכול. במקרה של חסימה, הבריום יתקדם עד למקום החסימה ושם ייעצר. ישנם מצבים שהבריום צובע את הגוף הזר ואז ניתן לזהותו. כאשר המצב הקליני של בעל החיים קשה, ניתן לבצע בדיקת דם שתיתן לנו אינפורמציה על מצב האיברים הפנימיים, וכמו כן יכולה להעיד על דלקת. הטיפול בחסימת מעיים מלאה הוא טיפול כירורגי, פתיחת הקיבה או המעיים והוצאת הגוף הזר. בחסימות קלות וחלקיות ניתן לנסות ולפתוח את החסימה ע"י מתן שמן פאראפין, נוזלים לוריד, מזון רפואי מיוחד לבעיות של הקאות ושלשולים וכיסוי אנטיביוטי.

במידה והטיפול הזה לא עוזר, אין מנוס מטיפול כירורגי. חסימות מעיים הן אירוע מסכן חיים ולכן בכל מקרה בו הבעלים מבחינים בסימנים מחשידים כמו הקאות, שלשולים, חוסר תאבון ואפטיה, יש לפנות מיידית לוטרינר.

 

וטרינר הרצליה

וטרינר רמת השרון