חנק - עזרה ראשונה
03-5403368

מידע

כתבות

חנק - עזרה ראשונה

מאת : ד"ר עידן דוייב , וטרינר במרכז וטרינרי רמת השרון.

 

חנק הינו הפרעה לנשימה הנגרמת על ידי חומר זר בקנה הנשימה, או לחץ המופעל  על קנה הנשימה. למרבה המזל, חנק אמתי הוא אירוע נדיר מאוד. בעלי חיות מחמד רבים יפנו לטיפול וטרינרי מכיוון שהם מאמינים שלחיית המחמד שלהם "תקוע משהו בגרון", וזה קורה לעתים רחוקות. סביר הרבה יותר שחיית המחמד שלך סובלת ממשהו קל ומדבק כמו tracheobronchitis (המכונה בדרך כלל שעלת מכלאות) והיא משתעלת במקום נחנקת.

 

לעתים קרובות, שיעול מבולבל עם חנק. שניהם גורמים לחיית המחמד לנשוף(הוצאת אויר) בחוזקה. במצב של חנק, חיית המחמד מתקשה בשאיפה(הכנסת אויר). בעת שיעול, חיית המחמד יכולה לשאוף אויר כמעט כרגיל. ישנה חשיבות מרובה להבחין בין השניים: ניסיון לתת עזרה ראשונה לחיית מחמד שרק משתעלת עלול לגרום לפגיעה.

 

אם קיים ספק, יש להביא את חיית המחמדאלינו למרכז וטרינרי רמת השרון לבדיקה רפואית על ידי וטרינר. כדי להעריך את הגרון, רוב חיות המחמד יידרשו לתרופת הרגעה,לעיתים אנטיביוטיקה וחלקן ידרשו הערכה עם אנדוסקופ או צילומי רנטגן כדי לחפש חומר זר או סיבה פטולוגית אחרת.

 

אם חיית המחמד מחוסרת הכרה:
בצעו ניקוי פה בעזרת האצבעות:
פתחו את הפה של חיית המחמד שלכם ובעזרת  האצבע בצעו ניקוי לחלל הפה על ידי הנחת האצבע לאורך החלק הפנימי של הפה, החלקה מטה לכיוון מרכז הגרון מעל בסיס הלשון, והעברת האצבע בעדינות לכיוון המרכז כדי להסיר כל חומר זר.
אזהרה: ישנו מבנה עמוק בגרון (גרוגרת) שמרגיש כמו עצם חלקה. אל תנסה לשלוף אותו!

 

הנשמה:
הנשמה הינה פעולת החייאה לצורך הצלת חיים- אם אוויר לא חודר לריאות, הכו בחוזקה על דופן בית החזה או בצעו את תמרון היימליך על ידי הנחת חיית המחמד על גבה, הנחת ידיך על הבטן סמוך לתחתית כלוב הצלעות שלה, ודחיפה בעדינות אך בתקיפות לעבר עמוד השדרה. בצעו ניקוי אצבע והתחלת הנשמת הצלה. חיזרו על הפעולה עד שהגוף הזר יצא את דרכי הנשימה וניתן לנפח את הריאות. הובלת חירום אל  הוטרינר.

 


אם חיית המחמד בהכרה:
הישארו רגועים ונסו לשמור על חיית המחמד רגועה. אם חיית המחמד התחממה יתר על המידה, קררו אותה במים קרים  על קצוות הגוף (אוזניים וכפות הרגליים) והבטן, והעבירו אותם אלינו למרכז וטרינרי רמת השרון. בצעו ניקוי אצבע(ככתוב מעלה) והחלו הנשמת חירום. אל תבצעו ניקוי פה על ידי האצבע אם הנכם חושדים שחיית המחמד יכולה לנשוך.

 

למידע ופרטים נוספים מוזמנים ליצור איתנו קשר
מרכז וטרינרי רמת השרון.
03-5403368