חמש מחלות אורתופדיות נפוצות בכלבים
03-5403368

מידע

כתבות

חמש מחלות אורתופדיות נפוצות בכלבים

מאת: עמית זוננשיין, אסיסטנט, מרכז וטרינרי רמת השרון

 

בבית הספר לוטרינריה, סטודנטים לומדים את הפתגם: "כשאתה שומע קולות פרסה, תחשוב שזה סוס ולא זברה." במילים אחרות, יש לשלול קודם כל מחלות נפוצות לפני שמתחילים לחשוב על מחלות נדירות.

 

זוהי עצה טובה גם לנו, מגדלי חיות המחמד. יחד עם המחשבה הזו בתת מודע שלנו, נציג במאמר זה: חמש מחלות אורתופדיות נפוצות בכלבים שיכולות להוביל למצבים של כאב, צליעה וקשיים בהליכה בבית או בטיול.

 

1. ניוון מפרקי האגן :

 

ניוון מפרקי האגן היא תופעה המתרחשת עקב התפתחות לא תקינה של הירכיים ובעיקר משפיעה על גזעי כלבים גדולים, במיוחד אלה שגדלים בקצב מאוד מהיר. בשורה התחתונה הבעיה קיימת בשלב מוקדם בחייו של הכלב, אך הסימפטומים עלולים להופיע מאוחר יותר, עד שאי יציבות המפרקים מובילה לדלקת פרקים. ירך אחד או שניהם עלולים להיות מעורבים והם המובילים לכאבים וחולשה ברגליים האחוריות.

 

אפשרות של ניתוח בכדי לכוון ולעצב מחדש את מפרקי הירך הוא אפשרי אך ורק אם בעיית הניוון של מפרקי האגן מאובחנת בגיל צעיר. למרות זאת, ברגע שמתפתחת דלקת פרקים משמעותית, הפוקוס בטיפול יהיה על הקלה בכאב והדלקת. בחלק מהמקרים, ניתוח להסרה או החלפה של מפרק הירך הוא הכרחי. לרוב הטיפול הוא עם משככי כאבים וכדורים שבונים סחוס כמו we joint.

 

2. ניוון מפרקי המרפק: 

 

בדומה לניוון מפרקי האגן, ניוון מפרקי המרפק היא תופעה חריגה המתרחשת בזמן התפתחות שלד חריגה והסימפטומים יכולים שלא להופיע רק עד שהשלב השני בדלקת הפרקים מתרחשת. כלבים גדולים הם בסיכון הגבוה ביותר, במיוחד אם הם גדלים בקצב מהיר.

 

60% ממשקל הכלב נתמך על ידי הרגליים הקדמיות. צליעה ברגליים הקדמיות זהו דבר נפוץ בניוון מפרקי המרפק, אך אם התופעה קיימת בשני הרגליים הכלבים עלולים ללכת בצעדים מדשדשים במקום. יש תועלת בניתוח לתיקון המפרקים בכלבים צעירים, אך ברגע שהמצב מגיע לדלקת פרקים, מוקד הטיפול יהיה ניהול הפחתת הכאב והדלקת וכדורים בונים סחוס כמו cosequin. יש גם לשקול ניתוח להחלפת מרפק.

 

3. קרע ברצועה הצולבת:

 

כשהרצועה הצולבת הקדמית נקרעת, מפרק הברך נהיה לא יציב, מה שיכול להוביל במהירות לדלקת פרקים. קרע ברצועה הצולבת הקדמית בדרך כלל מרחשת בגיל מתקדם או מבוגר ויותר נפוץ בכלבים גדולים וכאלה עם משקל עודף. אי תקינות של בלוטת התריס וגנטיקה גם כן יכולים לשחק תפקיד. כלבים הסובלים מהבעיה נוטים שלא לשאת משקל על הרגל הפצועה ואף מסובבים את הרגל כך שהברך מצביעה הרחק מן הגוף. זה לא נדיר שכלבים קורעים את הרצועה הצולבת בשתי הרגליים עם הזמן.

 

לעתים קרובות, ניתוח הוא האופציה הטובה ביותר לטיפול בקרע ברצועה הצולבת הקדמית. יש מספר אפשרויות לטיפול והאופציות הטובות ביותר תלויות במספר משתנים הכוללים את גודל הכלב ורמת האקטיביות שלו. מגן ברך מיוחד יכול לעזור, כאשר ניתוח הוא לא אופציה טובה. פיזיותרפיה, ירידה במשקל וטיפולים אינטגרטיביים אחרים, גם להם יש חלק חשוב ויכולים לעזור להפחית את ההתפתחות וההשפעה של דלקת הפרקים.

 

4. פריקה של פיקת הברך :

 

כאשר הפיקה של הברך מחליקה החוצה מהמיקום שלה, זה נהיה בלתי אפשרי ליישר את הרגל. לעתים קרובות כלבים ידשדשו כמספר צעדים לפני שהפיקה מחליקה חזרה למיקום שלה ותנועה נורמלית של הרגל מתאפשרת שוב. בגזעי כלבים קטנים הבעיה נפוצה יותר ברגל אחת/שתיהם. 

 

המצב יכול להחריף עם הזמן כשהרכסים שמחזיקים את הפיקה מתחילים להשתפשף ולהיות חלקים ובעקבות כך מתחילה להיווצר דלקת פרקים. חריגות אנטומית או פציעות הן הסיבות שיכולות להוביל לפריקה של פיקת הברך בכלבים.

 

וטרינרים בדרך כלל נוהגים לתת תרופות, תוספים תזונתיים וטיפולים אחרים בכדי להפחית את הדלקת ולשפר את בריאות המפרק בפריקה קלה של פיקת הברך, אך במקרים יותר קשים, ניתוח ייתן יותר תועלת שתעזור להחזיק את הפיקה במקומה הטבעי מבלי שתזוז.

 

5. דלקת פרקים:
 

דלקת פרקים היא תוצאה של הרבה מחלות אורתופדיות בכלבים. כלבים עם דלקת פרקים בדרך כלל יושפעו בצורה ניכרת בכאב, נוקשות, יסרבו לעשות פעילות, יאבדו ממסת השריר ויהיה להם קשה לעלות, לטפס ולקפוץ. הסימפטומים בדרך כלל יופיעו באופן הדרגתי וימשיכו להחמיר עם הזמן.

 

לכלבים עם דלקת פרקים יועיל טיפול משולב שיכלול : כדורים משככי כאבים, כדורים נוגדי דלקת, כדורים בוני סחוס, תוספי מזון, ירידה במשקל, דיקור סיני, טיפול בלייזר, טיפולים חדשניים (פלזמה עשירה בטסיות או השתלת תאי גזע), מסאז'ים, שיקום פיזי ולפעמים ניתוח.

 

בנוסף למחלות שהוזכרו לעיל, ישנם עוד מחלות אורתופדיות היכולות להתפתח אצל כלבים. אך הווטרינר שלכם קודם כל ירצה לשלול את המחלות הנ"ל לפני שיתחיל לחפש מחלות יותר נדירות.

 

 

לשאלות נוספות ניתן לפנות אלינו, מרכז וטרינרי רמת השרון/הרצלייה 03-5403368